Kodi nedir? TV Akışı Uygulaması Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Feragatname: Bu sitedeki bazı sayfalar bir satış ortağı bağlantısı içerebilir. Bu, yazımızı hiçbir şekilde etkilemez. Nihai ev sinema sistemini kurarken, dünyadaki tüm donanımlar, beraberinde mükemmel bir yazılım olmadan hakkını veremez. Filmleri ve TV şovlarını izlemenin, müzik dinlemenin ve en sevdiğiniz sporları yakalamanın en iyi yolunu arıyorsanız, Kodi tam size göre. Bu yazıda Kodi’nin ne olduğunu […]

Kodi nedir?  TV Akışı Uygulaması Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Feragatname: Bu sitedeki bazı sayfalar bir satış ortağı bağlantısı içerebilir. Bu, yazımızı hiçbir şekilde etkilemez.

Nihai ev sinema sistemini kurarken, dünyadaki tüm donanımlar, beraberinde mükemmel bir yazılım olmadan hakkını veremez. Filmleri ve TV şovlarını izlemenin, müzik dinlemenin ve en sevdiğiniz sporları yakalamanın en iyi yolunu arıyorsanız, Kodi tam size göre. Bu yazıda Kodi’nin ne olduğunu ve uygulama hakkında bilmeniz gereken her şeyi tartışacağız.

Kodi nedir?

Kodi, ev eğlencesi düşünülerek tasarlanmış ücretsiz, açık kaynaklı bir yazılımdır ve yaklaşık yirmi yıldır kullanılmaktadır. Microsoft orijinal olarak yazılımı orijinal Xbox için geliştirdi ve buna Xbox Media Center (XBMC) adını verdi. Program gelişmeye devam etti ve Microsoft onu terk ettikten sonra Xbox platformunun çok ötesine geçti. Artık Kodi olarak adlandırılan şeyin arkasındaki Microsoft dışı ekip, hayranlardan ve geliştiricilerden oluşan kendi topluluklarını oluşturdu.

Android TV veya Plex gibi diğer akış yazılımı şirketlerinin aksine Kodi, kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yönetilir. XBMC Vakfı. Yazılım, dünya çapında sayısız kodlayıcı ve geliştirici tarafından sürekli olarak değiştirilir ve yükseltilir. Artık eklentiler veya derlemeler yükleyerek Kodi’yi özelleştirebilirsiniz ve bunlar ücretsizdir.

Kodi Ne Yapar?

Kodi’nin yaptığı tüm şeylerle, Kodi’nin neleri yapamayacağını açıklamak muhtemelen daha kolaydır ve bu, Kodi’nin size herhangi bir içerik sağlamamasıdır. Bu, tüm medyayı (müzik, şovlar, filmler vb.) sağlamanız gerekeceği anlamına gelir.

Kullanıcılar, istedikleri içeriği yayınlamak için genellikle cihazlarına Kodi yükler. Örneğin, içerik akışı yapmak istediğiniz bir web siteniz olduğunu, ancak Firestick’inizin destek sunmadığını ve bu web sitesiyle uyumlu olmadığını varsayalım. Tek yapmanız gereken Firestick’inize Kodi’yi yüklemek, web sitesini eklemek ve Kodi uygulaması üzerinden akış yapmak.

Sadece web siteleri değil, diğer dijital hizmetler de eklenebilir (eklentiler olarak adlandırılır)! Kodi kendi içeriğini sunmasa da, medyanızı neredeyse her cihazda tek bir yerde yayınlama seçeneği sunar.

Sınırlı Fırsat: 3 ay ÜCRETSİZ!

Kodi’nin Faydaları

Kodi yalnızca bilgisayarlar için tasarlanmamıştır; akıllı telefondan Amazon Fire TV Stick’e kadar evinizdeki hemen hemen her aygıtta çalışır. Bu tek başına uygulamayı sesli/görüntülü eğlence için değerli bir kaynak yapar. Aslında Kodi’ye adanmış olmayan ancak Kodi’yi iyi çalıştıran ve genellikle NVIDIA Shield Android TV ve pendoo (R) Android TV Kutuları gibi önceden derlenmiş eklentiler taşıyan çeşitli Kodi kutuları bulabilirsiniz.

Ayrıca Kodi’yi Amazon Fire TV Cube’a yandan yükleme seçeneğiniz de var, ancak elbette önceden derlenmiş eklentiler içermiyor.

Kodi bir multimedya yöneticisi olduğu için müzik dinleyebilir, aile videoları izleyebilir, YouTube’un keyfini çıkarabilir, film incelemeleri ve bilgileri alabilir, spor skorları alabilir, bazı ulusal haberleri izleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Kodi, türüne bağlı olarak medyanızı düzenlemenize de olanak tanır. Sık kullanılanlar, oynatma listeleri, film dizinleri ve diğer pek çok avantaj oluşturun.

Uyarı kelimesi:
Kodi’de yayınladığınız her şey, hem İSS’niz hem de hükümet tarafından görülebilir ve bu da sizi yasal sıcak suya sokabilir. Bununla mücadele etmenin tek kesin yolu, mükemmel bir VPN hizmetine (örneğin ExpressVPN) Kodi’yi her kullandığınızda.

Kodi’nin Temel Özellikleri

Kodi, herhangi bir bilgisayarı, akıllı telefonu veya tableti dijital bir alıcı kutusuna veya aktarıcıya dönüştürerek kullanıcılara internetten, ev ağından veya yerel depolamadan dosya akışı yapma olanağı verir. Apple TV, Chromecast 3. Nesil ve Amazon Fire TV Stick 4K gibi diğer TV yayıncılarının aksine, Kodi lisanslama veya seçilmiş bir uygulama mağazası tarafından engellenmez. Yazılım, topluluk yapımı bir dizi uygulama veya eklenti indirmenize ve istediğinizi izlemenize olanak tanır.

Kodi’nin sezgisel kullanıcı arabirimi (UI), içeriğinizde gezinmeyi de kolaylaştırır. Yazılım, geliştiricilerinin “10 fitlik bir kullanıcı arayüzü” olarak adlandırdığı şeye sahiptir, yani teorik olarak 10 fit uzaklığa kadar okunabilir. Bir dizi yerleşik kod sayesinde kullanıcılar videolara, fotoğraflara ve podcast’lere hızlı ve kolay bir şekilde göz atabilir. Daha küçük cihazlarda Kodi benzer bir deneyim sunar, ancak büyük ekranda izlemek için daha büyük bir TV’ye bağlanabilir.

Kodi Yasal mı?

Resmi uygulamaları çalıştırırken Kodi yasa dışı değildir. Üçüncü taraf torrent siteleri gibi Kodi uygulamaları da yasa dışı değildir, ancak bunlarda yaptığınız şey yasa dışı olabilir.

Bir cihazın yasadışı hale gelmesi için, telif hakkı sahibinin izni olmadan programların ve diğer içeriklerin izlenmesi için kullanılması gerekir. Bu eylem, donanım, yazılım yoluyla veya içeriği bir arkadaşınızın evinde görüntülerken gerçekleşir. Yasadışı akış cihazları, TV’nize taktığınız ve parasını ödemediğiniz veya izleme onayı aldığınız herhangi bir içeriğe erişmek için ince ayar yapılmış kutular veya USB belleklerdir. Her zaman aşağıdaki gibi bir VPN kullanmanızı öneririz ExpressVPN dijital güvenlik için çevrimiçi içerik akışı yaparken.

Ek bilgi için Kodi’nin yasallığını tartışan makaleye göz atın.

Feragatname

Birçok Kodi eklentisi, resmi olarak lisanslanmamış içerik içerir ve bu tür malzemelere erişim yasa dışı olabilir. Kullanımla ilgili olarak kendi ülkelerinde geçerli olan tüm yasalara uymak kullanıcının sorumluluğundadır. Alphr.com herhangi bir fikri mülkiyet hakkının veya diğer üçüncü taraf haklarının ihlal edilmesine göz yummaz ve bundan sorumlu değildir ve bu tür içeriklerin kullanıma sunulmasından dolayı bu tür herhangi bir tarafa karşı yükümlü olmayacaktır.

Ek SSS

Kodi’de ne izleyebilirsiniz?

Kodi kontrolü size verir, yani çeşitli akış kaynakları ve içeriği sunan önceden dahil edilmiş ve üçüncü taraf uygulamaları kurabilirsiniz. Aslında filmler, TV şovları, spor yayınları, YouTube içeriği, sosyal medya içeriği ve daha fazlasını sunan çok sayıda üçüncü taraf uygulaması vardır.

Çoğunlukla, istediğiniz her şeyi izleyebilirsiniz. Ancak, bu tür içerikleri izlemenin ve bunları nasıl elde ettiğinizin yasallığını unutmayın. Belirli sağlayıcılara ücretli abonelik yaptıysanız, o sağlayıcıdan içerik izlemenizi sağlayan bir uygulama yasal olabilir. Birkaç isim vermek gerekirse, yalnızca YouTube, Netflix ve CBS Tam Erişim gibi abonelik kaynağının hüküm ve koşullarına bağlıdır.

Kodi ile uyumlu olan nedir?

Kodi hemen hemen her cihazda mevcuttur. Medya merkezi yazılımının indirilmesi kolaydır ve OS X, Linux, Windows, Android ve hatta Raspberry Pi serisi mikrobilgisayarlarla uyumludur.

Kodi uygulaması App Store’da bulunmadığından, iOS kullananlar için süreç biraz daha karmaşıktır. iPhone kullanıcılarının iki seçeneği vardır; kullanmadıkları sürece Kodi’yi indirmeden önce telefonlarının hapse atıldığından emin olmaları gerekir. Cydia Etkileyici. Bu indirilebilir macOS uygulaması, iOS kullanıcıların üçüncü taraf (App Store dışı) uygulamaları yüklemesini sağlar. Ancak, bu tür uygulamaları bir Apple cihazında kullanmanın yasallığını unutmayın.

Veya daha fazla teknoloji meraklısı kullanıcı, Kodi’yi telefonlarına ve iPad’lerine yüklemek için Apple’ın XCode’unu kullanabilir. Bu makale başlamanıza yardımcı olacaktırd ve XCode Developer’ı edinebilirsiniz Burada.

TV hizmetimi Kodi ile değiştirebilir miyim?

Yukarıda açıkladığımız gibi, Kodi herhangi bir içerik sağlamaz, yani teknik olarak hayır. Kodi tek başına kablo hizmetinizin yerini alamaz, ancak Kodi tüm favori akış hizmetlerinizi neredeyse her platformda kullanım için tek bir basit uygulamada barındırabildiğinden, favori şovlarınızı ve filmlerinizi elemek zorunda kalmadan daha kolay bulmak için harika bir çözüm olabilir. çeşitli programlama seçenekleri aracılığıyla.

Kodi güvenli mi?

Bu muhtemelen en sık sorulan sorulardan biridir. Napster ve Limewire günlerinde yaşayan bizler, cihazlarınıza içerik indirmenin belirli riskleri olduğunun farkındayız. Kodi’nin kendisi hiç tehlikeli olmasa da, ne yaptığınıza bağlı olabilir. gibi bir VPN kullanmanızı öneririz. ExpressVPN akış sırasında güvende kalmak için

Güvenilir geliştiricilerden eklentileri indirmek, Kodi’nin güvenliği açısından başlamak için iyi bir yerdir. İnternetle ilgili her şeyde olduğu gibi, sisteminiz yalnızca herhangi bir kötü amaçlı yazılım indirmediğinizden emin olmak için doğru adımları atıyorsanız kötü amaçlı yazılımlara karşı güvendedir.

Elbette Kodi, resmi olmayan depolardakilerin yanı sıra kapsamlı bir güvenli eklentiler listesi sunar. Burada. Geliştiricilerin güvenli olarak kabul ettiği tüm eklentilerin güncel bir listesini araştırmak için Kodi Wiki’yi ziyaret etmeniz yeterlidir, ancak bu eklentilerin XBMC Vakfı tarafından tasarlanmadığını unutmayın.

Teknory