Apple yakında AB’deki platformunda rakip uygulama mağazalarına izin verecek

Robert Triggs / Android Yetkilisi TL;DR Apple, AB’deki kullanıcılar için iPhone’a gelecek kapsamlı değişiklikleri duyurdu. Apple ilk kez platformunda üçüncü taraf uygulama mağazalarına izin verecek. Değişiklikler Mart 2024’te gerçekleşecek. Apple’ın ekosistemi, Dijital Pazarlar Yasası (DMA) nedeniyle AB’de çığır açıcı bir değişime uğramak üzere. Apple ilk kez App Store’a rakip olan rakiplerinin kendi platformunda görünmesine izin […]

Apple yakında AB’deki platformunda rakip uygulama mağazalarına izin verecek

Robert Triggs / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Apple, AB’deki kullanıcılar için iPhone’a gelecek kapsamlı değişiklikleri duyurdu.
  • Apple ilk kez platformunda üçüncü taraf uygulama mağazalarına izin verecek.
  • Değişiklikler Mart 2024’te gerçekleşecek.

Apple’ın ekosistemi, Dijital Pazarlar Yasası (DMA) nedeniyle AB’de çığır açıcı bir değişime uğramak üzere. Apple ilk kez App Store’a rakip olan rakiplerinin kendi platformunda görünmesine izin verecek.

Apple’ın sahip olduğu duyuruldu DMA tarafından belirlenen “temel platform hizmetlerine” kapsamlı değişiklikler geliyor. Bu hizmetler iOS, Safari ve App Store’u içerir.

Şimdiye kadar iPhone veya iPad’inize uygulama indirmenin tek yolu Apple’ın App Store’unu kullanmak veya bunları yasa dışı olarak yüklemekti. Ancak bu Mart ayında AB’deki kullanıcılar bunun yerine üçüncü taraf uygulama mağazalarını indirip kullanma seçeneğine sahip olacak. Bu özellik, iOS 17.4 güncellemesi yayınlandığında ortaya çıkacak.

Güncelleme yüklendikten sonra, AB’deki kişiler alternatif bir uygulama mağazasını varsayılan mağazaları olarak ayarlayabilecek. Bu değişiklikler yalnızca App Store’u da etkilemiyor. Kullanıcılara ayrıca Safari’nin varsayılan tarayıcıları olmasını isteyip istemedikleri sorulacak. Bu seçimi zaten yapabiliyor olsanız da, buradaki yeni şey istemdir. Bunun da ötesinde, kullanıcılar tercih ettikleri varsayılan ödeme seçeneğini de seçebilecekler.

AB üyesi ülkelerdeki kullanıcılar için tüm bunlar yaşanırken diğer bölgelerdeki kullanıcılar için neredeyse hiçbir şey değişmiyor. Cupertino firması dünya çapındaki kullanıcılar için en az bir değişiklik duyurduğundan anahtar kelime “neredeyse”. Apple artık Xbox ve NVIDIA tarafından sunulanlar gibi oyun akışı hizmetleri için App Store’u açıyor.

Apple’ın ekosistemi daha önce görülmemiş bir şekilde açılırken, kullanıcı gizliliği ve güvenliğine yönelik riskler de artıyor. Örneğin, üçüncü taraf uygulama mağazası aracılığıyla kötü amaçlı yazılım indirme olasılığı daha yüksektir. İlgili risklerden bazılarını en aza indirmeye yardımcı olmak için iOS 17.4 belirli korumalar sunacaktır.

Bu korumalardan biri de iOS uygulamalarının noter tasdiki olacaktır. teknoloji devine göre noter onayı, dağıtım kanalına bakılmaksızın tüm uygulamaların temel incelemesidir.

Apple’ın duyurduğu son şey, yeni değişikliklerin bazı sonuçlarının olacağıydı. Spesifik olarak, geliştiriciler daha düşük komisyon alacak, geliştiriciler artık yeni bir işlem ücreti ödeyecek ve geliştiriciler 1 milyon eşiğinin üzerinde her yıl ilk yıllık kurulum için 0,50 Euro temel teknoloji ücreti ödemek zorunda kalacak.

Apple yakında AB’deki platformunda rakip uygulama mağazalarına izin verecek

Teknory