Kongre tartışmalı gözetim programını 2024’e kadar uzattı

2023’ün son kongre kararlarından biri olarak Başkan Joe Biden, Kongre’nin 2024 savunma yasa tasarısını, aynı zamanda 886 milyar dolarlık ödenek tahsisini yasalaştırdı. sessizce yenilendi hararetle tartışılan bir federal gözetim programı. Ulusal Savunma Yetki Yasası’na (NDAA), Madde 702’nin bir uzantısı dahil edildi. Yabancı İstihbarat ve Gözetleme Yasası (FISA)İlk olarak 1978’de yabancı istihbarat gözetim faaliyetlerinin gözetimini sağlamak […]

Kongre tartışmalı gözetim programını 2024’e kadar uzattı

2023’ün son kongre kararlarından biri olarak Başkan Joe Biden, Kongre’nin 2024 savunma yasa tasarısını, aynı zamanda 886 milyar dolarlık ödenek tahsisini yasalaştırdı. sessizce yenilendi hararetle tartışılan bir federal gözetim programı.

Ulusal Savunma Yetki Yasası’na (NDAA), Madde 702’nin bir uzantısı dahil edildi. Yabancı İstihbarat ve Gözetleme Yasası (FISA)İlk olarak 1978’de yabancı istihbarat gözetim faaliyetlerinin gözetimini sağlamak için kabul edildi. 2008’de eklenen Bölüm 702, federal hükümetin yurtdışındaki yabancıların iletişimlerini izinsiz olarak gözetlemesine ve ayrıca Amerikalıların yurtdışındaki “hedefler” ile bilgi alışverişinde bulunduğuna dair veri toplamasına izin veriyor – veriler daha sonra gelecekteki araştırmalar için süresiz olarak saklanıyor.

Biden, “Aynı zamanda Yabancı İstihbarat Gözetleme Yasası’nın VII. başlığını genişlettiği için Kongre’ye teşekkür ediyorum” dedi. Beyaz Saray açıklaması. “Yönetimim, bu hayati önem taşıyan ulusal güvenlik otoritesinin yeni yılda mümkün olan en kısa sürede yeniden yetkilendirilmesi konusunda Kongre ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyor.”

Temsilciler, 2024 oturumu için bir reform tasarısının hâlâ üzerinde çalışıldığını söylüyor ancak savunucular, Biden Yönetimi aracılığıyla yavaş ilerleyen karar alma süreçlerine karşı temkinli davranıyor ve Yasanın gizlilik tehditlerinin devam etmesinden korkuyor.

AYRICA BAKINIZ:

Telefonunuzu daha az kullanmak için 7 ipucu

Bu gruplar, yalnızca federal kurumlar tarafından yasalaştırılan gözetleme suiistimallerinin köklü geçmişine değil, aynı zamanda federal aktörlerin itiraflarına da atıfta bulunarak endişe nedenlerini belgelediler. FBI direktörü Christopher Wray bir konuşmasında şunları söyledi: Kasım Temsilciler Meclisi İç Güvenlik duruşması Büronun aslında FISA’nın yetkilerini daha “kısıtlı” politikalar uygulamadan önce kötüye kullandığını söyledi.

“İhlaller ve sivil özgürlük ihlalleri tamamen kabul edilemez bir oranda devam edecek. Brennan Adalet Merkezi’nin Özgürlük ve Ulusal Güvenlik programının kıdemli direktörü Elizabeth Goitein, 702. Maddenin reform yapılmadan devam ettiği her gün, her hafta, her ay, olanın bu olduğunu söyledi. Anne Jones.

Ancak Wray’e siyasi yorumcular ve siyasi partilerdeki politikacılar da katılıyor. Kongre’ye Bölüm 702’yi muhafaza etmesi çağrısında bulunuldutehlikeli yabancı aktörlere karşı kullanılması lehinde tartışıyor ve politikayı günümüzün teknolojik gerçeklerine ulaştırmak için önceki modernizasyon çabalarına dikkat çekiyor ve aynı zamanda Amerikalıların Dördüncü Değişiklik’inin mantıksız arama ve el koymalara karşı haklı olmasını sağlıyor.

Sivil gruplar ve savunucular, vatandaşlarını korumak yerine uzun süredir programı hükümet gücünün anayasaya aykırı bir şekilde kullanılması ve bazı Amerikalıları diğerlerinden daha fazla orantısız bir şekilde etkilemekle suçluyor; buna farklı etnik kökenden gelen toplulukların ve ilgili kuruluşların daha fazla incelenmesi de dahil. Mayısta, yeni gizliliği kaldırılan belgeler FBI’ın Siyahların Hayatı Önemlidir protestocularını, kongre kampanyalarını ve 6 Ocak Kongre Binası isyanına katılanları soruşturmak için Bölüm 702’yi kötüye kullandığını gösterdi.

Bölüm 702’nin kendisi, Yasanın açıklanmasının ardından, FISA’nın Başkan George W. Bush’un 11 Eylül sonrası Teröre Karşı Savaşı’ndaki rolünün bir ürünüydü. Ulusal Güvenlik Teşkilatı tarafından kullanılıyor Amerikalılar hakkında casusluk yapmak.

Bu arada, benzer şekilde eleştirilen yurt içi gözetleme taktikleri, gösteri ve protestolara katılan Amerikan vatandaşlarını tutuklamak ve kovuşturmak için konum verilerinden yararlandı ve Google Haritalar gibi şirketlerin ve hizmetlerin 2023’te gizlilik politikalarını elden geçirmesine yol açtı; ancak bunlar yasal izinlerin kullanılmasını içeriyordu.

Andy Wong, savunuculuk direktörü AAPI Nefretini Durdurunsöylenmiş Anne Jones Kongre’nin programı daha sonra yeniden değerlendirmek üzere yeni yıla erteleme kararının vatandaşları bu tür ihlallerden korumak ve böylece topluluklara yönelik risklerin devam etmesini önlemek için kaçırılmış bir fırsat olduğunu söyledi. “Buradaki sorumluluktan bir nevi kaçtılar.”

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow