Korkunç Rapor, Potansiyel Olarak Tehlikeli Hava Yastıklarına Sahip 6,8 Milyon Taşıtı Belirliyor

ARC, NHTSA tarafından yaklaşık 67 milyon potansiyel olarak tehlikeli şişiriciyi geri çağırmak için yayınlanan bir geri çağırma talebini yerine getirmiyor. Şu andan itibaren ARC, hatalı parçalar için herhangi bir suçlamayı tamamen reddediyor, bunun yerine sorumluluğu otomobil üreticilerinin kendilerine kaydırıyor. Wall Street Journal’a göre bu tartışma, potansiyel olarak daha hatalı hava yastıklarının arızalanmasına yol açabilecek ve […]

Korkunç Rapor, Potansiyel Olarak Tehlikeli Hava Yastıklarına Sahip 6,8 Milyon Taşıtı Belirliyor

ARC, NHTSA tarafından yaklaşık 67 milyon potansiyel olarak tehlikeli şişiriciyi geri çağırmak için yayınlanan bir geri çağırma talebini yerine getirmiyor. Şu andan itibaren ARC, hatalı parçalar için herhangi bir suçlamayı tamamen reddediyor, bunun yerine sorumluluğu otomobil üreticilerinin kendilerine kaydırıyor. Wall Street Journal’a göre bu tartışma, potansiyel olarak daha hatalı hava yastıklarının arızalanmasına yol açabilecek ve resmi geniş kapsamlı bir geri çağırma girişiminde bir anahtara yol açabilecek uzun mahkeme işlemlerine neden olabilir.

Bir başka ilginç olayda, Wall Street Journal’ın potansiyel olarak etkilenen arabaların bir listesini elde etme girişimleri sonuçsuz kaldı. NHTSA’nın, etkilenen araçların halka açık listelerinin İdarenin ifşa edeceği tüm bilgiler olduğunu söylediği gibi. Otomobil üreticilerinin kendileri hala özellikle hangi modellerin potansiyel olarak etkilendiğini araştırıyorlar.

Hikaye hala gelişiyor ve kusur muhtemelen milyonlarca aracın daha geri çağrılmasına neden olacak. Tüm geri çağırmalarda olduğu gibi, NHTSA veya aracınızı yapan markanın geri çağırma duyurularına dikkat edin.

Teknory