Mac mini, ihmalden ölecek bir sonraki Apple ürünü olma tehlikesiyle karşı karşıya

Bir Mac tutkunu olarak, 2022’nin yeni Mac duyuruları olmadan sona ereceği haberi hayal kırıklığı yarattı. Ancak daha da hayal kırıklığı yaratan şey, Apple’ın en uygun fiyatlı Mac’i olan Mac mini’ye yönelik söylentilere göre güncellemeyi görmek için muhtemelen Mart 2023’e kadar beklemeye devam etmemiz gerekecek. Ancak haberlerden önce bile, daha fazla hayal kırıklığına hazırdım. Bu resmi […]

Mac mini, ihmalden ölecek bir sonraki Apple ürünü olma tehlikesiyle karşı karşıya

Bir Mac tutkunu olarak, 2022’nin yeni Mac duyuruları olmadan sona ereceği haberi hayal kırıklığı yarattı. Ancak daha da hayal kırıklığı yaratan şey, Apple’ın en uygun fiyatlı Mac’i olan Mac mini’ye yönelik söylentilere göre güncellemeyi görmek için muhtemelen Mart 2023’e kadar beklemeye devam etmemiz gerekecek.

Ancak haberlerden önce bile, daha fazla hayal kırıklığına hazırdım. Bu resmi olmayan gecikme, yalnızca Mac mini’nin Apple’dan saygı görmediği üzücü gerçeğini pekiştiriyor. Bu çok yazık çünkü Apple’ın en küçük bilgisayarı bir zamanlar en heyecan verici Mac’iydi ve bu kadar ihmal edilmeyi hak etmiyor.

BYODKM Mac’i

Mac mini 2005’te doğdu ve o sırada Apple, PC pazarındaki payını artırma konusunda çok daha agresifti. Mac mini, bir Windows PC’den geçiş yapan kullanıcılar için uygun fiyatlı bir Mac olarak pazarlandı. Geçişin kolayca yapılabileceği konusunda şüphecileri ikna etmek için Steve Jobs, Mac mini’yi Apple’ın yeni BYODKM Mac’i olarak vaftiz etti: Eski PC’nizden Kendi Ekranınızı, Klavyenizi ve Farenizi Getirin ve Mac mini’ye bağlayın.

İki yıl sonra Apple, sonunda Windows PC kullanıcılarını Mac’e geçmeye ikna eden bir cihaz haline gelen iPhone’u piyasaya sürdü (mutlaka doğrudan bir pazarlama noktası olarak değil, ince bir nokta). Mac mini (ve esasen tüm Mac’ler) için değiştirici açısı neredeyse tamamen ortadan kalktı. Ancak Apple, 12 ila 18 aylık güncellemelerle (2006, 2007, 2009) en küçük Mac’ine dikkat etmeye devam etti ve 2010’da Apple’ın bugün hala kullandığı form faktörüne (eksi optik sürücü hariç) yeniden tasarlandı. ardından 2011, 2012 ve 2014’teki güncellemeler.

Mac mini’nin mevcut tasarımı 2010’dan beri değişmedi.

IDG

İşte o zaman Apple’ın dikkati azalmaya başladı. Dördüncü nesil Intel Core işlemcileri ve daha düşük bir fiyat etiketi getiren Ekim 2014’ten sonra, o zaman dört yıl Ekim 2018’deki bir sonraki güncellemeye kadar.

Aşk nerede?

Son olarak, 2020’de Mac mini, Apple’dan ürün yelpazesinin hâlâ önemli bir üyesi olduğuna dair bir işaret aldı. Mac mini, ilk Apple silikon M1 işlemcisini alan üç Mac’ten biriydi. Bu, sektörü sarsan büyük bir değişiklikti ve Mac mini’nin bunun önemli bir parçası olması, yeniden uygulanabilir bir Mac gibi hissettiriyordu. Aynı zamanda küçük ayak izini, çarpıcı performansını ve uygun fiyatını öne çıkararak Mac mini’yi ön plana çıkarmak için bir şanstı.

Ancak Apple, masaüstü bilgisayarlardan daha fazla dizüstü bilgisayar sattığı için, M1 Mac mini hâlâ sonradan akla gelen bir şeydi. Yeniden tasarım veya herhangi bir yeni özellik almadı ve aslında iki Thunderbolt bağlantı noktasını kaybetti. Sonra, Apple’ın üst düzey 1.099 $’lık Mac mini’yi güncellemediği açıklanamayan bir hareket var; bu güne kadar, gelen aynı 3.0GHz 6 çekirdekli Intel Core i5 Intel işlemciye sahip. 2018’deonu Apple’ın Mac serisindeki en eski işlemci yapıyor.

Peki, geçen ay dört yaşına giren bir Mac için beş altı ay daha ne var? Eh, herhangi bir şirketin (Apple’ı bırakın) dört yıl önceki bir bilgisayarı orijinal fiyatına satması çok saçma. Belki de Apple’ın mantığı, neredeyse hiç kimsenin 1.099 dolarlık Mac mini’yi satın almamasıdır, bu yüzden onu ortalıkta tutmanın bir zararı yoktur. Ancak zararı da var – daha iyi bilmeyebilecek insanlara son derece eski teknoloji satarak onlardan yararlanmaktır. Mac mini ve Apple için kötü bir görünüm.

Mac mini 2018

Intel tabanlı Uzay Grisi Mac mini, dört yılı aşkın bir süredir güncellenmedi ve Apple onu hâlâ 1.099$’lık orijinal fiyatından satıyor.

IDG

Hayranların favorisi

Apple, ister donanım geliştirmeleri ister pazarlama olsun, Mac mini için neredeyse hiç çaba harcamıyor. Apple’ın zengin Mac serisinde mini, çoğu zaman ihmal edilen model olacak gibi görünüyor. Bu talihsiz bir durum çünkü Apple’ın Mac serisinde hayati bir rol oynuyor.

699 Dolar’lık Mac mini, Apple’ın en uygun fiyatlı Mac’idir, ancak fiyatın bir ekran, klavye veya fare/izleme dörtgeni içermediği uyarısına sahiptir. Ancak bu bileşenleri, bir Mac mini kurulumunu 1.000 doların çok altında tutacak fiyatlarla kolayca bulabilirsiniz, bu da onu giriş seviyesi iMac’ten daha ucuz hale getirir.

Yan tarafında Mac mini

Mac mini’nin form faktörü, onu çeşitli kullanımlar için uygun hale getirir.

dökümhane

Küçültülmüş boyutu, masanın üzerinde nereye gideceğini iki kez düşünmeniz gerekmediği anlamına gelir. Evimde gerçekten dar bir iş yeri kurulumumuz var ve bir kule bilgisayar için yer yok ve 24 inç iMac’in ekranı bile çok büyük. Ancak Mac mini, 19 inçlik bir ekrana mükemmel şekilde uyar.

Gözden kaçan bir diğer nokta ise, Mac mini’nin boyutunun onu bazı yaratıcı kullanımlara uygun hale getirmesi. Eğlence merkezimdeki televizyonuma bağlı bir Mac mini var ve dijitalleştirilmiş DVD/Blu-ray koleksiyonumu barındırıyor. Mac mini ayrıca arabalarda ve robotlarda, mobil DJ’lerde, kiosklarda ve sanat enstalasyonlarında bir ağ sunucusu olarak kullanılır. Raspberry Pi kadar küçük değil ama macOS çalıştırdığı için Pi programlama konusunda kararsız olan kullanıcılar için daha erişilebilir.

Apple neden Mac mini’nin bu özelliklerini alıp oynatamıyor? Apple, topyekun bir pazarlama saldırısına gitmek zorunda değil; görmek güzel olurdu hiç şirketin, masaüstü serisinde Mac mini’nin iMac ve Mac Studio kadar önemli olduğunu kabul etmek için gösterdiği bir tür çaba.

Belki bu, gelecek yıl yeni bir Mac mini (veya iki) söylentileri nihayet ortaya çıktığında değişir. Ancak bir açıklama yeterli değil – umarım Mac mini’yi iyi bir süre tanıtmak için sürekli bir çaba olur ve düzenli donanım güncellemeleriyle devam eder. En ufak bir ilgi bile çok geç olmadan Mac mini’ye biraz sevgi göstermenize yardımcı olabilir. Pek çok Apple ürününün törensiz bir şekilde öldürülene kadar solup gittiğini gördük ve bunun Mac mini’de de olduğunu görmek çok yazık olur.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow