Marvel’s Spider-Man 2 Geçen Ay ABD’de En Çok Satan Oyun Oldu, PS5 Konsolların En İyisi Oldu

Video oyunu analist grubu Circana, Ekim 2023 ABD Video Oyunu Pazarında Öne Çıkanlar raporunu yayınladı rapor ve şirket, Marvel’s Spider-Man 2’nin ayın en çok satan oyunu olduğunu ortaya koyuyor. PlayStation 5 de ayın en çok satan konsolu oldu. Marvel’s Spider-Man 2’nin geçen ay zirvede yer alması şaşırtıcı değil; şimdiye kadarki en hızlı satan PlayStation Studios […]

Marvel’s Spider-Man 2 Geçen Ay ABD’de En Çok Satan Oyun Oldu, PS5 Konsolların En İyisi Oldu

Video oyunu analist grubu Circana, Ekim 2023 ABD Video Oyunu Pazarında Öne Çıkanlar raporunu yayınladı rapor ve şirket, Marvel’s Spider-Man 2’nin ayın en çok satan oyunu olduğunu ortaya koyuyor. PlayStation 5 de ayın en çok satan konsolu oldu.

Marvel’s Spider-Man 2’nin geçen ay zirvede yer alması şaşırtıcı değil; şimdiye kadarki en hızlı satan PlayStation Studios oyunu ve sadece 11 günde 5 milyon kopya sattı.

Marvel’s Spider-Man 2’nin Ekim 2023’teki en çok satanlar listesinin arkasında, o dönemde Nintendo’ya özel Switch’e özel olan Super Mario Bros. Wonder ve Assassin’s Creed Valhalla’dan Basim’in başrol oynadığı, Ubisoft’un daha kısa nostaljik oyunu Assassin’s Creed Mirage yer alıyor. Geçtiğimiz ayın en çok satan oyunu Bethesda’nın son RPG’si Starfield, Ekim ayında 14. sıraya geriledi.

Circana’nın Ekim 2023 raporundaki diğer yeni çıkanlar arasında, geçen ay 7. sırada çıkış yapan EA’nın UFC 5’i, onun ardından 8. sırada EA’nın NHL 24’ü ve 9. sırada Sega’nın Sonic Superstars’ı yer alıyor.

İşte Ekim 2023’ün en çok satan 10 oyunu:

 1. Marvel’in Örümcek Adam 2
 2. Süper Mario Bros. Wonder
 3. Assassin’s Creed Mirage
 4. Madden NFL 24
 5. EA Spor FC 24
 6. Mortal Kombat 1
 7. UFC5
 8. NHL24
 9. Sonic Süperstarları
 10. Hogwarts Mirası

İşte yılbaşından bugüne 2023’ün en çok satan 10 oyunu:

 1. Hogwarts Mirası
 2. Zelda Efsanesi: Krallığın Gözyaşları
 3. Madden NFL 24
 4. Marvel’in Örümcek Adam 2
 5. Diablo IV
 6. Görev Çağrısı: Modern Savaş II (2022)
 7. Yıldız Savaşları Jedi: Survivor
 8. Mortal Kombat 1
 9. Yıldız alanı
 10. Ölümcül Deney 4 (2023)

Ekim 2023’ün en iyi 20 listesinin tamamına göz atabilirsiniz Burada ve tüm yıl boyunca ilk 20’nin tamamı Burada. Bu listelerin ve sonuçların Nintendo tarafından yayınlanan oyunların dijital satışlarını içermediğini unutmamak önemlidir.

Circana genel müdürü Mat Piscatella Twitter’da yazıyor video oyunu içeriğine yapılan harcamaların Ekim 2022’ye kıyasla yüzde 4 düşerek 3,6 milyar dolara gerilediğini söyledi. “Fiziksel konsol yazılımı ve mobil harcamalarındaki büyümenin, diğer alanlardaki, özellikle de Call of Duty’nin çıkış tarihi değişikliği nedeniyle dijital premium indirmelerdeki düşüşlerle dengelendiğini” ekliyor.

Roblox, geçen ay PlayStation platformlarına çıktı ve ABD’deki aylık aktif kullanıcı sayısı açısından PS5’teki tüm oyunlar arasında 4. sırada yer aldı. Call of Duty: Modern Warfare II, Fortnite ve Marvel’s Spider-Man 2’nin arkasında yer aldı.

PS5, Ekim 2023’te hem adet satışlarında hem de dolar satışlarında en çok satan donanım platformu oldu. Dolar satışlarında Xbox Series X/S ikinci sırada yer alırken, birim satışlarda Switch ikinci sırada yer aldı. Yılbaşından bugüne donanım harcamaları 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 6 artışla 4 milyar dolar oldu. Ancak genel video oyunu donanımı harcamaları bir yıl öncesine göre yüzde 23 düşüşle 327 milyon dolara geriledi. Piscatella, “Mevcut nesil konsolların tümü, bir yıl öncesine kıyasla dolar satışlarında çift haneli yüzdesel düşüş yaşadı” diyor.

PS5 DualSense kontrol cihazı – özellikle Midnight Black versiyonu – geçen ayın en çok satan aksesuarıydı. Genel aksesuar harcamaları Ekim 2022’ye göre yüzde 2 düştü.

ABD’deki tüm video oyunu harcamaları, yılbaşından bugüne yüzde 2 artışla 43,4 milyar dolara ulaştı.

Daha fazlası için okuyun oyun Bilgilendiricisi Marvel’s Spider-Man 2 incelemesi ve ardından okuyun oyun Bilgilendiricisi Super Mario Bros. Wonder incelemesi. Bundan sonra oku oyun Bilgilendiricisi Assassin’s Creed Mirage incelemesini yapın ve ardından Eylül 2023 video oyunu harcama sonuçlarına göz atın.


Bugünkü sonuçlardan herhangi biri sizi şaşırttı mı? Aşağıdaki yorumlarda hangisi olduğunu bize bildirin!

Teknory