Mercedes-Benz Concept CLA Sınıfı geniş menzile ve süper hızlı şarja sahiptir

Görünüşe göre herkes en iyi kompakt elektrikli sedan tacı için yarışıyor. Tesla’nın yenilenmiş Model 3’ü ve ardından BMW’nin Neue Klasse konseptini piyasaya sürmesinden sadece birkaç gün sonra, Mercedes-Benz yeni konsept elektrikli sedanı Concept CLA Class EV ile karşınızda. AYRICA BAKINIZ: BMW’nin ‘Neue Klasse’ EV konsepti gelecek için tamamen farklı bir vizyondur Concept CLA Class EV, […]

Mercedes-Benz Concept CLA Sınıfı geniş menzile ve süper hızlı şarja sahiptir

Görünüşe göre herkes en iyi kompakt elektrikli sedan tacı için yarışıyor.

Tesla’nın yenilenmiş Model 3’ü ve ardından BMW’nin Neue Klasse konseptini piyasaya sürmesinden sadece birkaç gün sonra, Mercedes-Benz yeni konsept elektrikli sedanı Concept CLA Class EV ile karşınızda.

AYRICA BAKINIZ:

BMW’nin ‘Neue Klasse’ EV konsepti gelecek için tamamen farklı bir vizyondur

Concept CLA Class EV, Neue Klasse’den farklı olarak mevcut modellerle karşılaştırıldığında çok da farklı bir tasarım değil. Bunun yerine, devasa, 466 mil menzile ve hızlı şarjı mümkün kılacak yeni 800 volt mimariye sahip dört kapılı şık bir sedan; Mercedes-Benz, 15 dakikada 248 mil menzile ulaşacak kadar hızlı olduğunu söylüyor. Bu aralık rakamı Avrupa, WLTP standartlarına göredir; ABD’de bu rakam kesinlikle biraz daha düşük olacak ancak yine de etkileyici olması muhtemel.

Mercedes-Benz logosu bile yanıyor.
Kredi bilgileri: Mercedes-Benz

Dışarıdan bakıldığında, Concept CLA Sınıfı, şık, kıvrımlı bir figür, ön tarafta devasa noktalı (kusura bakmayın, yıldızlı) ızgara ve her yerde tekrarlanan Mercedes-Benz logosunun unsurlarıyla şüphe götürmez bir şekilde Mercedes’e benziyor. Her şey bir şey tarafından destekleniyor pay LED’lerden. Okuyucu, bol miktarda LED’den bahsediyoruz; Neyse ki Mercedes bunun tamamen “çok düşük enerjili LED aydınlatma” olduğunu söylüyor, dolayısıyla muhtemelen arabanın aküsünü göründüğü kadar hızlı tüketmeyecek.

Diğer dikkat çekici ayrıntılar arasında neredeyse arabanın tamamını saran ışık bantları, yıldız şekilli kollu 21 inç jantlar ve (yine) arkadaki ışıklı logo yer alıyor.

Mercedes-Benz Konsept CLA Sınıfı EV

Patron: Daha da parlak hale getirebilir miyiz? Tasarımcı: Biramı tut.
Kredi bilgileri: Mercedes-Benz

İçeride araba var hatta daha fazla LED aydınlatma ve aşırı miktarda parlak ve/veya aydınlatılmış yüzeyler. Kokpitin tüm genişliği boyunca uzanan devasa bir mini LED ekran, hem sürücüye hem de yolculara bilgi-eğlence olanağı sunuyor. Neyse ki, tüm bu parlak ışıltının kitlesel pazara yönelik arabalara dönüşmesine imkan yok, bu da içeride olma deneyimini katlanılabilir kılmalı.

Öne çıkan bir teknoloji: otomobilin Mercedes-Benz İşletim Sistemi (MB.OS) yazılımı ve ona güç veren donanım, beraberindeki sensörler (LiDAR dahil) ile birlikte Seviye 3 otonom sürüşe hazır. Bununla birlikte, bu konsepti temel alan otomobiller büyük olasılıkla Seviye 2 otonomiyle piyasaya sürülecek ve “neredeyse her türlü yolda” kısmen otonom sürüş sunacak.


Sizin İçin Öne Çıkan Video

Bu tuhaf parlayan Mercedes konsept otomobili bir şekilde ‘Avatar’dan ilham aldı


Concept CLA Sınıfı “üretime yakın”, bu da Mercedes-Benz’in benzer rakamlarına sahip otomobillerini çok yakında görebileceğimiz anlamına geliyor. Aynı zamanda dört yeni modelden oluşan tam ürün yelpazesiyle, giriş seviyesi Mercedes otomobillerinin yeni elektrikli segmentinin de öncüsüdür; dört kapılı bir coupe, bir atış freni ve iki SUV.

Mercedes-Benz Konsept CLA Sınıfı EV

Bu jantlar harika ama bu konsepti temel alan otomobiller piyasaya çıktığında biraz farklı olacaklarını düşünüyoruz.
Kredi bilgileri: Mercedes-Benz

Fiyat konusunda herhangi bir bilgi yok ancak Mercedes-Benz’in basın materyallerinde “giriş seviyesi” gibi kelimelerden bahsediliyor; bu da bu konsepte dayalı otomobillerin aslında çoğu Mercedes otomobilinden daha ucuz olması gerektiği anlamına geliyor. Bu fiyatın bugünlerde kompakt elektrikli sedanlar için sihirli bir rakam gibi görünen 40.000 dolara yaklaşıp yaklaşamayacağı (aşağıya bakınız) Tesla Modeli 3Volvo EX30), başka bir konudur.

Teknory