M3 MacBook Pro 14 inç incelemesi: Görkemli katil

Artık alabileceğiniz en ucuz Pro olan yeni M3 14 inç MacBook Pro, 13 inç MacBook Pro’yu öldürdü, ancak kimse gözyaşı dökmüyor. Apple, Cadılar Bayramı’ndan önceki gece, 30 Ekim’deki tüyler ürpertici “Scary Fast” canlı yayınında yepyeni MacBook Pro’yu tanıtmadan önce, en uygun fiyatlı Pro, bir zamanlar son nesil M2 çipli 13 inç MacBook Pro’ydu. 14 inç […]

M3 MacBook Pro 14 inç incelemesi: Görkemli katil

Artık alabileceğiniz en ucuz Pro olan yeni M3 14 inç MacBook Pro, 13 inç MacBook Pro’yu öldürdü, ancak kimse gözyaşı dökmüyor.

Apple, Cadılar Bayramı’ndan önceki gece, 30 Ekim’deki tüyler ürpertici “Scary Fast” canlı yayınında yepyeni MacBook Pro’yu tanıtmadan önce, en uygun fiyatlı Pro, bir zamanlar son nesil M2 çipli 13 inç MacBook Pro’ydu.

14 inç M3 MacBook Pro, ‘Korkunç Hızlı’ canlı yayını sırasında piyasaya sürüldü.
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable

Ancak MacBook ailesinin yüz karasıydı. Bu bir “Pro” dizüstü bilgisayardı ancak 15 inç MacBook Air gibi daha çekici kardeşleri de vardı. Ayrıca M2 çipini kullanıyor. Yani 13 inç MacBook Pro ile 15 inç MacBook Air’in performansı oldukça benzerdi.

Üstelik 15 inç MacBook Air daha büyük bir ekranla geliyordu ve tartışmalı Touch Bar’ı içermiyordu; öyleyse neden M2 13 inç MacBook Pro ile uğraşasınız ki?

13 inç MacBook Pro garip bir çocuktu, bu yüzden Apple onu iptal etti (ve geri gelmeyecek) ve onun yerine bu incelemede yer alan yeni M3 14 inç MacBook Pro’yu koydu.

M3 MacBook Pro 14 inç: Fiyat

Apple’ın Mashable’a gönderdiği 14 inç MacBook Pro’nun fiyatı 1.999 dolardır ve aşağıdaki özelliklerle birlikte gelir:

  • 8 çekirdekli CPU

  • 10 çekirdekli GPU

  • 16 GB RAM

  • 1 TB SSD

Bu sizin için çok pahalıysa, en ucuz yapılandırmanın fiyat etiketi 1.599 ABD dolarıdır, ancak RAM ve depolama alanını sırasıyla 8 GB ve 512 GB’a düşürmeniz gerekecektir.

14 inç M3 MacBook Pro

M3 14 inç MacBook Pro, etkileyici 3024 x 1964 piksel mini LED ekrana sahiptir.
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable

Patlayacak paran mı var? 24 GB RAM, 2 TB SSD depolama, 96 W USB-C güç adaptörü ve önceden yüklenmiş Final Cut Pro ve Logic Pro ile donatılmış maksimum 14 inç M3 MacBook Pro, size 3.098,98 ABD dolarını geri getirecek.

M3 14 inç MacBook Pro’nun sevdiğim yönleri

Hayatım boyunca bir PC fanatiği oldum; ta ki bu sene Mac’i bırakıp Mac’e geçene kadar. Bir dizüstü bilgisayar incelemecisi olarak MacBook’ların, özellikle pil ömrü söz konusu olduğunda Windows dizüstü bilgisayarları toz içinde bıraktığını gördüm.

Güç verimliliği söz konusu olduğunda MacBook’lar onu öldürüyor; 14 inç M3 MacBook Pro da farklı değil.

İki günlük pil ömrü

Biz koştuk PCMark 10 pil karşılaştırması Ancak bu yazılım macOS ile uyumlu olmadığından, Windows’u Mac’te çalıştırmanıza olanak tanıyan bir uygulama olan Parallels’te başlattık. MacBook Pro tek şarjla yaklaşık 17 saat dayandı (bkz. pil ömrü bölümü). bire bir aynı kaydedilen çalışma süresi).

Masanın üzerinde M3 14 inç MacBook Pro

M3 14 inç MacBook Pro inanılmaz bir dayanıklılığa sahip
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable

Parallels’in pil tüketen varlığına rağmen MacBook Pro, bu yıl yalnızca 9 saat 2 dakika gibi kısa bir süre dayanabilen en uzun ömürlü Windows dizüstü bilgisayarımızı geçmeyi başardı. Ve bu da 5.000 dolarlık HP Spectre Fold’du – evet!

Apple’ın hoparlörleri hala kusursuz ses çıkarıyor

MacBook Pro’nun neden müzik yapımcıları, podcast sunucuları ve diğer ses odaklı profesyoneller için şiddetle tavsiye edildiğini anlıyorum.

Altı hoparlörlü dizisini zorla iptal eden woofer’larla test etmek için Spotify uygulamasını çalıştırdım. Ana sayfada Jack Harlow’un “Lovin’ On Me” şarkısının çalındığı “Hot Hits USA” çalma listesini başlattım.

Masanın üzerinde M3 14 inç MacBook Pro

M3 14 inç MacBook Pro melek gibi ses çıkarmaya devam ediyor.
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable

Listelerde zirveye çıkan başka bir örnek şarkıya gözlerimi devirdikten sonra (bugünlerde orijinallik nerede?), Dolby Atmos ayarlı ses sistemi, yüksek kaliteli hipnozuyla beni rahatlattı. Bulaşıcı melodi kulaklarımı tatlı bir dolgunlukla gıdıklarken, Harlow’un övüngen akışı ve karizmatik sunumu mükemmel bir şekilde yakalandı.

Sesi maksimuma çıkardığımda bile çok az bozulma vardı. MacBook Pro tartışmasız dizüstü bilgisayar pazarındaki en iyi hoparlör setine sahiptir.

14 inç ‘tam olarak doğru’

İçinde Goldilocks ve Üç Ayı Peri masalında, eve izinsiz giren genç bir kız (yani Goldilocks) bir kulübeye girer ve kendi zevkine göre fazla aşırı ya da yetersiz olan değişkenleri test ettikten sonra “tam olarak doğru” olan şeyleri keşfetmekten zevk alır.

Kilit ekranındaki bir masada M3 14 inç MacBook Pro

M3 14 inç MacBook Pro ‘tam olarak doğru’.
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable

Goldilocks 13 inç, 14 inç ve 16 inç konfigürasyonlu üç MacBook Pro modeliyle karşılaşsaydı, 14 inçlik varyantı almadan önce 13 inç ve 16 inçlik modelleri el sallayarak uzaklaştırırdı ve şöyle derdi: “Bu Biri juuuust’tan Sağ!”

13 inçlik model çok dar ama seyahat arkadaşı olarak ideal. 16 inçlik model geniş ve güçlüdür ancak en taşınabilir model değildir. 14 inçlik model ise her iki dünyanın da en iyisine sahip. Seyahat arkadaşınız olacak kadar hafif ama oyuncak bilgisayara benzemeyecek kadar da büyük.

‘Kırılmadıysa tamir etmeyin’ tasarımı

M3 14 inç MacBook Pro, günlük sürücüm olan M2 Pro 14 inç MacBook Pro’dan ne çok farklı görünüyor ne de çok farklı bir his veriyor. Parmaklarımı güvertede breakdans yapan bir b-boy gibi dans ettiren, otomatik arkadan aydınlatmalı, hızlı, tıklamalı, 78 tuşlu Magic klavyesi hâlâ var.

Evime o kadar yakın hissettim ki M2 Pro 14 inç MacBook Pro’yu bir kenara bıraktım ve bu incelemenin tamamını (evet her harfini) M3 14 inç MacBook Pro ile yazdım. Deneyimimi nasıl tanımlardım? Tanıdık ama daha hızlı.

Güç düğmesi klavyenin sağ üst köşesinde bulunur ve parmak izi tarayıcısı veya Apple’ın adlandırdığı şekliyle “Touch ID” işlevini de görür.

Apple’ın M3 Pro ve M3 Max Pro modelleri için parmak izine dayanıklı lüks bir kasa olan Space Black varyantını ayırması beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Ancak dürüst olmak gerekirse, bu dizüstü bilgisayarın %100 geri dönüştürülmüş alüminyum kasası pek çekici değil fazla çok sayıda parmak izi de var. Ancak yine de tuş kapaklarında parmak yağlarının kaldığını göreceksiniz.

M3 14 inç MacBook Pro klavye

M3 14 inç MacBook Pro, parmak yağlarınızın oldukça dikkat çekici görünmesini sağlıyor.
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable

Hâlâ çentik hayranı değilim, ancak incileri tutan bir annenin oğlunun kolundaki çirkin yeni dövmeye alışmaktan başka seçeneği olmadığı gibi ben de buna kayıtsız kaldım.

Bu MacBook’un kasları var

Bu 14 inç MacBook Pro’nun içindeki işlemci M3 çipidir.

Masanın üzerinde M3 14 inç MacBook Pro

MacBook Pro güçlü bir AF’dir.
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable

Apple’a göre M3 “Sektörde bir ilk”‘ 3 nanometre çip – son nesil 5 nanometre çiplerinden bir yükseltme. Peki bu ne anlama geliyor? Meslekten olmayanların ifadesiyle, M3 artık daha küçük transistörlere sahip (CPU’nun mantıksal işlevleri yerine getirmesine izin veren elektrik akımı akışını kontrol eden anahtarlar), bu da Apple’ın tek bir kalıba daha fazla işlem gücü sığdırabileceği anlamına geliyor.

M3’te 25 tane var milyar transistörler – beş milyar M2’den daha fazlası.

Apple, M3’ün performansının M2’den %15’e kadar daha hızlı. Bu doğru mu? Cevap için Geekbench bölümümüze bakın.

M3 14 inç MacBook Pro’nun “eh” özelliği nedir?

MacBook’lar G/Ç cömertliğiyle tanınmaz, bu nedenle eski bağlantı noktalarına sahip bazı çevre birimlerini desteklemek için bazı donanım kilitlerine güvenmeniz gerekebilir.

Eski bağlantı noktalarında yetersiz

Bir yandan 14 inç MacBook Pro’da hâlâ bir kulaklık girişinin bulunması hoşuma gidiyor. Ayrıca bir SD kart yuvası ve bir HDMI bağlantı noktası var. İlki kameramdaki resimlere ve videolara erişmemi kolaylaştırırken ikincisi ekranı bir TV’ye yansıtmamı sağlıyor.

M3 14 inç MacBook Pro bağlantı noktaları

M3 14 inç MacBook Pro bağlantı noktaları daha cömert olabilir.
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable

Ancak tipik Apple tarzında USB-A bağlantı noktası yoktur. Bu kötü bir şey değil. Apple geleceğe öncelik veren bir şirket, öyleyse neden böyle bir şirket olsun ki? Ancak eski USB-A flash sürücülerimden bazılarını bir donanım kilidi aramadan ona takabilseydim güzel olurdu.

M3 14 inç MacBook Pro, iki Thunderbolt 3 bağlantı noktasıyla birlikte gelir; ancak isterseniz üç bağlantı noktaları – ve bunların daha hızlı olmasını istiyorsanız (örn. Thunderbolt 4) – M3 Pro’ya yükseltmeniz gerekecek. (M3 14 inç MacBook Pro yalnızca tek bir ekranı destekler ancak M3 Pro ve M3 Max çeşitleri en az iki ekranı destekleyebilir.)

M3 14 inç MacBook Pro’nun neyi hoşuma gitmiyor?

14 inç MacBook Pro’nun Apple Store “satın alma” sayfasını inceleyene kadar MacBook Pro hakkında sevmediğim tek bir şey bulamadım.

Daha fazla hafıza güzel olurdu

Giriş seviyesi M3 14 inç MacBook Pro daha fazla RAM sunmalıdır.

M3 14 inç MacBook Pro kapağı

M3 14 inç MacBook Pro kapağı.
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon / Mashable

8 GB bellekle başlar ve 1.599 $’dan başlayan başlangıç ​​fiyatıyla 16 GB temel model olmalıdır.

Daha fazla renk lütfen

14 inç MacBook Pro yalnızca Uzay Grisi ve Gümüş renk seçenekleriyle sunulur.

Taş ve molozun değişen renkleri ne zaman bitecek?

M3 14 inç MacBook Pro’nun pil ömrü

M3 14 inç MacBook Pro’nun ömrü 16 saat 23 dakika.

Okula veya işe giderken şarj kablonuzu yanınızda getirmenize gerek yok; evde bırakabilirsiniz.

M3 14 inç MacBook Pro Geekbench puanı

CPU performansını test eden Geekbench 6’da M3, çok çekirdekli bir puan aldı. 11.998. Bunu, yalnızca 15 inç MacBook Air’in içindeki M2 çipiyle karşılaştırın. 10,146. Bu aslında daha iyi Apple’ın %15’lik artış iddiasından daha fazlası; M3 çipi M2 çipinden %18 daha iyi performans gösteriyor.

M3 14 inç MacBook Pro web kamerası

14 inç MacBook Pro’nun 1080p web kamerası var, bu da sorun değil. Renkleri iyi işliyor ancak en keskini değil.

M3 14 inç MacBook Pro'da web kamerası

M3 14 inç MacBook Pro’da web kamerası
Kredi bilgileri: Kimberly Gedeon/Mashable

Neyse ki, Apple ekosisteminin bir özelliği var Süreklilik Kamerası özelliği Bu, iPhone’unuzu MacBook’unuzda web kamerası olarak kullanmanızı sağlar.

14 inç M3 MacBook Pro

Yerleşik 1080p web kamerası yerine iPhone’unuzu görüntülü aramalar için kullanabilirsiniz.
Kredi bilgileri: Apple

İhtiyacınız olan tek şey, Amazon’un bu Stouchi modeli gibi bir MagSafe iPhone yuvasıdır ve video konferans ihtiyaçlarınız için iPhone’unuzu MacBook’unuza bağlayabilirsiniz.

Son düşünceler

Hayır, M3 14 inç MacBook Pro’da şaşırtıcı bir yükseltme bulunmuyor kendi başınaancak testlerimize göre M2’ye göre önemli bir performans artışı var. Bu, ister fotoğraf rötuşlama, ister video düzenleme ve diğer görevlere dalın, performansta artış anlamına gelir.

Üstelik MacBook Pro ilk kez donanım hızlandırmalı ışın izleme özelliğiyle geliyor; bu da oyunlarda yer alan grafiklerin, özellikle de yansımalar ve gölgelerin daha gerçekçi görünmesi gerektiği anlamına geliyor. Ve dizüstü bilgisayarın çarpıcı 3024 x 1964 piksel mini LED ekranına sıçradılar.

Güncellenmiş bir Air ile donatılmış olduğuna dair söylentiler olduğunu unutmayın. M3 çipi gelecek yıl geliyor. Air’in ince ve hafif, fansız tasarımı iş akışınız için yeterliyse beklemeye değer olabilir. Ancak bu Profesyonel, bir yaratıcı olarak ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa, bunu tercih edin.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow