Meta, Trump’ın Facebook ve Instagram’a geri dönmesine izin veriyor

Facebook akışınızda paylaşılan Trump gönderilerini tekrar görmeye hazır olun. Meta ilan edildi(Yeni bir pencerede açılır) Çarşamba günü, Donald Trump’ın hem Facebook hem de Instagram’daki hesaplarını eski durumuna getireceğini duyurdu. Hareket, şirketin Trump’ı iki yıldan uzun süredir askıya almasına son veriyor. Meta’nın Küresel İşler Başkanı Nick Clegg, şirketin web sitesinde 6 Ocak 2021’e atıfta bulunarak yaptığı […]

Meta, Trump’ın Facebook ve Instagram’a geri dönmesine izin veriyor

Facebook akışınızda paylaşılan Trump gönderilerini tekrar görmeye hazır olun.

Meta ilan edildi(Yeni bir pencerede açılır) Çarşamba günü, Donald Trump’ın hem Facebook hem de Instagram’daki hesaplarını eski durumuna getireceğini duyurdu. Hareket, şirketin Trump’ı iki yıldan uzun süredir askıya almasına son veriyor.

Meta’nın Küresel İşler Başkanı Nick Clegg, şirketin web sitesinde 6 Ocak 2021’e atıfta bulunarak yaptığı açıklamada, “İki yıl önce, aşırı ve son derece olağandışı koşullarda harekete geçtik” dedi. hala “kamu güvenliğine yönelik ciddi risk” olup olmadığını değerlendirdikten sonra gelir.

AYRICA BAKINIZ:

Donald Trump’ın olumlu makaleler göstermek için golf sahasında onu takip eden bir yardımcısı var.

Bildiride, “Mevcut ortamı, ABD 2022 ara seçimlerinin yürütülmesine bakmayı ve mevcut güvenlik ortamına ilişkin uzman değerlendirmelerini içeren Kriz Politikası Protokolümüze göre değerlendirdik.” “Kararımız, riskin yeterince azaldığı ve bu nedenle belirlediğimiz iki yıllık zaman çizelgesine bağlı kalmamız gerektiğidir.”

“Bu nedenle, önümüzdeki haftalarda Bay Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarını eski haline getireceğiz” diye devam etti.

Eski cumhurbaşkanı olmuştu askıya alındı Trump yanlısı bir çetenin, Joe Biden’ın 2020 başkanlık seçimlerinin galibi olarak onaylanmasını durdurmak ve sonuçları Trump lehine tersine çevirmek amacıyla Kongre binasına şiddetli bir şekilde saldırdığı 6 Ocak olaylarının ardından Meta’nın platformundan Koz. Trump’ın yayınladığı isyanlar öncesinde ve sırasında kışkırtıcı mesajlar(Yeni bir pencerede açılır) takipçilerine, çok sayıda sosyal medya platformundan askıya alınmasıyla sonuçlandı.

Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, o sırada Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, “Başkanın bu dönemde hizmetlerimizi kullanmaya devam etmesine izin vermenin risklerinin çok büyük olduğuna inanıyoruz.”

Askıya almanın ardından Meta, durumu kendi Gözetim Kuruluna havale etti. süspansiyonu onayladı ancak şirketi bunun kalıcı mı yoksa geçici mi olduğunu netleştirmediği için eleştirdi. İkincisi ise, Gözetim Kurulu, Meta’nın askıya almanın kaldırılması için zaman çerçevesinin ne olduğunu netleştirmesi gerektiğini söyledi. Meta, Gözetim Kurulu’nun kararına, bunun bir yıl süreceğini söyleyerek yanıt verdi. iki yıl. Bundan sonra şirket, hesabın hala kamu güvenliği için bir risk olup olmadığını gözden geçireceğini söyledi.

Meta’nın Trump’ı eski durumuna getirdiği duyurusuyla şirket, gelecekte “tekrarlanan suçları caydırmak” için “yeni korkuluklar” eklediğini paylaştı. Clegg’e göre, Trump veya yeniden etkinleştirilen herhangi bir hesap, Meta’nın Facebook veya Instagram’daki politikalarını ihlal ederse, bu tekrarlanan suçlar için daha sert cezalar verilecek. Bu kuralların çiğnenmesi, içeriğin kaldırılmasına ve ihlalin ciddiyetine bağlı olarak bir aydan iki yıla kadar süren yeni bir askıya almayla sonuçlanabilir.

Meta ayrıca, politikalarını tamamen ihlal etmese bile içeriğin görünürlüğünü veya erişimini sınırlayacağını ve hatta kamu riskine katkıda bulunan gönderileri doğrudan paylaşma yeteneğini kaldıracağını söylüyor. Şirket, “yaklaşan bir seçimi meşrulaştıran veya QAnon ile ilgili” içerik gibi örnekler paylaştı.

Meta’nın Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarını geri yükleme kararı sürpriz değil. Clegg vardı ima etti geçen yılın eylül ayındaki bir etkinlikte olasılık. Birkaç ay sonra Elon Musk, Twitter’ın Trump’ın hesabını eski durumuna getireceğini duyurdu ve ayrıca Meta’nın Trump hakkında gelecekteki kararının ne olacağına dair bir önizleme verdi.

Trump, kendi sosyal medya platformu Truth Social ile bir münhasırlık anlaşmasına kilitlendi, bu nedenle geçen yıl Twitter’a geri döndüğünden beri henüz tweet atmadı. Ancak son zamanlarda raporlar(Yeni bir pencerede açılır) Trump’ın 2024 başkanlık kampanyasını hızlandırırken diğer sosyal medya platformlarında paylaşım yapabilmek için bu anlaşmayı sona erdirmek istediğini belirtti.

Meta’nın kararını eleştirenler, Trump’ın nasıl karar verdiğine hemen dikkat çekti. giderek(Yeni bir pencerede açılır) Facebook’tan uzaklaştırıldığından beri Truth Social’da aşırı sağcı içeriği destekledi.

Mashable’a yaptığı açıklamada, “Bugün Meta, kendi kârını Amerikan demokrasisinin ve kullanıcılarının gerçek dünyadaki güvenliğinin önüne koymayı seçti” dedi. “Çok açık olmak istiyorum: Donald Trump’ın Facebook’a geri dönmesine izin vermenin kesinlikle hiçbir gerekçesi yok… Bu, platformu Amerika Birleşik Devletleri’ne karşı ölümcül bir ayaklanmayı kışkırtmak için kullanan ve davranışları son zamanlarda daha da tehlikeli hale gelen bir adam.” Trump, şiddeti körüklemek, seçim yalanlarını yaymak ve QAnon gibi yerel terör örgütlerini desteklemek için defalarca Truth Social’ı kullandı.”

Trump’ın şu anda Facebook’ta 34 milyon takipçisi var. Ayrıca, eski başkanın Facebook sayfası artık önceki başkanlık kampanyalarının ayrılmaz bir parçası olan Facebook reklam kampanyalarını da kullanabilir.

Teknory