Elon Musk nihayet bazı Twitter API fiyatlandırmasını resmileştirdi… aylık 210.000 dolarlık bir planla

Twitter, platformun ücretsiz API erişiminin yakında kesileceğini açıklamasının ardından nihayet ücretli API planlarına fiyat koymaya başlıyor. Ve ucuz değil. Twitter’ın mevcut ücretsiz API hizmetinin mevcut kullanıcıları, şirketten nihayet yeni abonelik paketleri hakkında fiyatlandırma ayrıntılarını paylaşan e-postalar almaya başladı. Chris Stokel-Walker’a göre kablolu(Yeni bir sekmede açılır) haberi ilk kim bildirdiyse, Enterprise API erişimine bakanlar yılda milyonlarca […]

Elon Musk nihayet bazı Twitter API fiyatlandırmasını resmileştirdi… aylık 210.000 dolarlık bir planla

Twitter, platformun ücretsiz API erişiminin yakında kesileceğini açıklamasının ardından nihayet ücretli API planlarına fiyat koymaya başlıyor.

Ve ucuz değil.

Twitter’ın mevcut ücretsiz API hizmetinin mevcut kullanıcıları, şirketten nihayet yeni abonelik paketleri hakkında fiyatlandırma ayrıntılarını paylaşan e-postalar almaya başladı. Chris Stokel-Walker’a göre kablolu(Yeni bir sekmede açılır) haberi ilk kim bildirdiyse, Enterprise API erişimine bakanlar yılda milyonlarca dolar ödeyecek.

Twitter temsilcileri tarafından bu API kullanıcılarına gönderilen belgeler, 50 milyon tweet’e erişim için aylık 42.000 dolardan başlayan fiyat paketlerini detaylandırıyor. 200 milyon tweet ile en yüksek plan için fiyatlandırma ayda 210.000 dolara kadar çıkıyor. 100 milyon tweet sağlayan orta seviye bir planın fiyatı 125.000 ABD dolarıdır.

Garip bir şekilde, diğer birçok çevrimiçi şirketin sağladığı gibi daha fazla ödeme yapan müşteriler için daha yüksek katmanlar indirimli olarak sunulmak yerine, fiyatlandırma modeli ekstra ücret alıyor. (Örneğin, 100 milyon tweet, tweet’lerin iki katı için 84.000 $ olarak fiyatlandırılmalıdır, ancak Twitter 125.00 $ ücret almaktadır.)

Daha önce, Elon Musk ortaya çıkmadan önce Twitter, API’sinin cömert bir ücretsiz katmanını sunuyordu. “Premium” ve “Enterprise” API planları sunuldu. Reklamı yapılan en yüksek abonelik oranı, “premium” bir plandı. bir müşteriyi 2.899 $ geri kazanın(Yeni bir sekmede açılır) her ay. Daha önce yalnızca 250’den fazla kullanıcısı olan büyük işletmeler “Kurumsal” API katmanı için uygundu. Bunun maliyeti, kuruluşa veya şirkete bağlı olarak Twitter tarafından duruma göre hesaplandı.

AYRICA BAKINIZ:

Meta, bir Twitter katili üzerinde çalışıyor, ancak bir değişiklikle

Yüksek fiyatlandırmaya ek olarak, yeni kurallara göre en düşük plan, tweet’lerin yalnızca yüzde 0,3’üne erişim sağlıyor. Şu anda API’yi kullananlara göre, yakında kullanımdan kaldırılacak olan ücretsiz plan, tweet’lerin yüzde birine erişim sağlıyor.

Araştırmacılar, Twitter’ın API’si için kullanıcı tabanının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Birçok akademisyen, bu fiyatlandırmanın Twitter’ın API’sini finansal olarak ulaşamayacakları bir yere koyduğuna dikkat çekti.

Bir aydan biraz daha uzun bir süre önce 2 Şubat’ta, Twitter ilan edildi Elon Musk şirketi devraldığından beri platformunda yaptığı en büyük değişikliklerden biri. Twitter’ın uzun süredir küçük bağımsız geliştiricilerden akademik araştırmacılara kadar herkese sunduğu ücretsiz temel API erişimi sona erecekti. Her türden kullanıcının artık ödeme yapması gerekecekti. Ancak, o sırada daha fazla ayrıntı verilmedi.

Musk’ın API erişimi için ücret alma planı sorunsuz gitmedi. Ücretsiz erişimin kapatılacağı tarih olan 9 Şubat geldi ve herhangi bir değişiklik olmadan geçti. Twitter daha sonra yeni API kurallarının geleceğini duyurdu 13 Şubat(Yeni bir sekmede açılır)ancak bunun yerine sadece Twitter ilan edildi(Yeni bir sekmede açılır) o gün başka bir gecikme.

Sonra bu hafta başlarında, Twitter acı çekti bağlantıların, fotoğrafların ve diğer hizmetlerin saatlerce tamamen kapanmasına neden olan büyük bir platform sorunu. Daha sonra, çökmeye Twitter’ı ücretli API aboneliğine geçiş için hazırlamaya çalışan bir geliştiricinin neden olduğu ortaya çıktı.

Elon Musk’ın ücretsiz API erişimini sonlandırma kararı kesindi. eleştirildi ilk açıklandığında. Birçok popüler ücretsiz Twitter botu ve otomatikleştirilmiş hesap, ödeme yapmak yerine kapatmayı planladı. Yanıt olarak Musk değiştirilmiş planlarını ve Twitter’ın ücretsiz projelere daha düşük API limitleriyle ücretsiz “salt okunur” erişim sağlayacağını söyledi.

Resmi olmamakla birlikte, Musk ayrıca yüzdü(Yeni bir sekmede açılır) yaratıcıları tarafından paraya çevrilen küçük projeler ve başlangıçlar için daha temel API erişimi için ayda yaklaşık 100 ABD doları ücret alma fikri.

Gibi kablolu Musk, raporunda bir keresinde Twitter’ı “fiili şehir meydanı” olarak adlandırdığına dikkat çekiyor. Ayrıca şirketi ifade özgürlüğünü savunmak için satın aldığını iddia etti. Artık görev Musk’ta olduğuna göre, kasaba meydanına ve konuşmasına erişmek size oldukça pahalıya mal olacak.

Teknory