Meta’nın bir sonraki projesi açık kaynaklı yapay genel zeka

Diğer şirketler konuşmaya dayalı yapay zekaya odaklanırken, Meta’nın aklında daha büyük hedefler var gibi görünüyor. Sosyal medya devinin yapay genel zeka (AGI) üzerinde çalıştığı bildiriliyor. bir Instagram makarası Bugün yayınlanan Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketinin şu anda AGI üzerinde çalıştığını açıkladı. Bu özel yapay zeka türü genellikle insan düzeyinde yapay zeka olarak tanımlanır. Şirketin AI […]

Meta’nın bir sonraki projesi açık kaynaklı yapay genel zeka

Diğer şirketler konuşmaya dayalı yapay zekaya odaklanırken, Meta’nın aklında daha büyük hedefler var gibi görünüyor. Sosyal medya devinin yapay genel zeka (AGI) üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

bir Instagram makarası Bugün yayınlanan Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketinin şu anda AGI üzerinde çalıştığını açıkladı. Bu özel yapay zeka türü genellikle insan düzeyinde yapay zeka olarak tanımlanır. Şirketin AI araştırma ekiplerinden ikisi (FAIR ve GenAI), AGI’yi geliştirmek ve açık kaynak haline getirmek için bir araya getirildi.

Söz konusu sosyal paylaşımda Zuckerberg, Meta’nın amacını aşağıdaki başlıkla bir videoda açıklıyor:

Yapay zeka çalışmalarımızla ilgili bazı güncellemeler. Uzun vadeli vizyonumuz, genel zekayı oluşturmak, sorumlu bir şekilde açık kaynak sağlamak ve herkesin faydalanabilmesi için geniş çapta kullanılabilir hale getirmektir. Bunu desteklemek için iki büyük yapay zeka araştırma çabamızı (FAIR ve GenAI) birbirine yaklaştırıyoruz. Şu anda yeni nesil modelimiz Llama 3’ü eğitiyoruz ve gelecekteki yol haritamızı desteklemek için bu yılın sonuna kadar 350 bin H100 ve diğer GPU’ları da eklerseniz genel olarak neredeyse 600 bin H100 eşdeğeri hesaplama dahil olmak üzere devasa bir bilgi işlem altyapısı oluşturuyoruz. . Ayrıca Ray Ban Meta akıllı gözlükleri gibi yeni yapay zeka merkezli bilgi işlem cihazları geliştirme konusunda kaydettiğimiz ilerleme konusunda da gerçekten heyecanlıyız. Yakında çok daha fazlası gelecek.

Bu haber, Meta’nın baş bilim insanı Yann LeCun’un Aralık ayında yapay zeka süper zekasının yakın zamanda geleceğine dair şüphelerini dile getirmesinin ardından geldi. Fransız bilgisayar bilimcisi, mevcut yapay zeka sistemlerinin bir miktar duyarlılığa ulaşmasının hâlâ onlarca yıl uzakta olduğuna inandığını söyledi. LeCun ayrıca insan düzeyinde yapay zeka zekasına ulaşmadan yıllar önce kedi veya köpek düzeyinde yapay zeka zekasına sahip olma ihtimalimizin daha yüksek olduğunu da ekledi.


Meta’nın bir sonraki projesi açık kaynaklı yapay genel zeka

Teknory