Meta’nın Gözetim Kurulu, Facebook’un VIP ‘çapraz kontrol’ programına karşı çıkıyor

Facebook ve Instagram içerik kararlarını ve politikalarını incelemek için kurulmuş bağımsız bir organ olan Gözetim Kurulu, çarptı Salı günü çapraz kontrol programı üzerinden şirket. Gözetim Kurulu yaptığı açıklamada, Facebook’un ana şirketi Meta’nın sosyal medya platformlarında içerik denetimiyle ilgili yapması gereken bir dizi değişikliği ortaya koydu. Cross-check, “” olarak gösterilen dahili bir Facebook programıdır.kalite kontrol” ölçü […]

Meta’nın Gözetim Kurulu, Facebook’un VIP ‘çapraz kontrol’ programına karşı çıkıyor

Facebook ve Instagram içerik kararlarını ve politikalarını incelemek için kurulmuş bağımsız bir organ olan Gözetim Kurulu, çarptı Salı günü çapraz kontrol programı üzerinden şirket. Gözetim Kurulu yaptığı açıklamada, Facebook’un ana şirketi Meta’nın sosyal medya platformlarında içerik denetimiyle ilgili yapması gereken bir dizi değişikliği ortaya koydu.

Cross-check, “” olarak gösterilen dahili bir Facebook programıdır.kalite kontrol” ölçü — yüksek profilli Facebook kullanıcıları söz konusu olduğunda içerik kararını olası denetleme açısından iki kez kontrol etmenin bir yolu. Facebook günde milyonlarca içeriği incelediğinden, şirketin hata yapması kaçınılmazdır. Çapraz kontrol sistemi getirildi şirket için bir öncelik olarak kabul edilen kullanıcılardan hatalı içeriğin yayından kaldırılmasını sınırlamaya yardımcı olmak için yürürlüktedir.

Ancak, bir rapora göre, Wall Street Gazetesiprogram temel olarak yüksek profilli Facebook kullanıcıları ve diğer herkes için iki katmanlı bir denetleme sistemi kurdu.

AYRICA BAKINIZ:

Facebook çalışanlarına hatırlatıyor: Başkanlığa aday olduğu için Trump’ı kontrol edemezsiniz

Temel olarak, çapraz kontrol sayesinde ünlüler, politikacılar ve diğer etkileyiciler, diğer tüm kullanıcılara dağıtılanlar gibi cezalarla karşılaşmadan rutin olarak Facebook ve Instagram kurallarını çiğneyebildiler. 5,8 milyon kadar hesap bir noktada çapraz kontrol beyaz listesine girdi. Bu isimler arasında eski başkan Donald Trump ve Mark Zuckerberg’in kendisi de vardı.

Kurul, Meta’yı başlangıçta çapraz kontrol programı hakkında kendilerine karşı dürüst olmamakla suçlayan bir açıklamada sert çıktı.

Gözetim Kurulu, “İncelememizde Meta’nın çapraz kontrol programında birkaç eksiklik bulduk” diye yazıyor. “Meta, Kurul’a çapraz kontrolün Meta’nın insan hakları taahhütlerini ilerletmeyi amaçladığını söylese de, programın ticari kaygıları gidermek için daha doğrudan yapılandırılmış göründüğünü gördük.”

Kurul, Meta’nın bir işletme olduğunu anladığını söylese de, kendi içerik politikalarını uygulamadı, programın sonuçlarıyla ilgili verileri takip edemedi ve program hakkında şeffaf olamadı.

Çapraz kontrol programı ilk olarak, Facebook muhbiri Frances Haugen’in sosyal medya platformundan kaynaklanan gerçek dünya zararına ilişkin dahili belgeleri paylaştığı zaman ortaya çıktı. Haugen brifing verildi Gözetim Kurulu, belgelerde ortaya çıkan diğer konuların yanı sıra çapraz kontrol konusunda.

AYRICA BAKINIZ:

Meta Gözetim Kurulu, Facebook’un içerik denetlemesinde birçok kusur buluyor

Gözetim Kurulu, programda, çoğunlukla şeffaflığı çevreleyen bir dizi değişiklik önerdi. Örneğin Gözetim Kurulu, Meta’nın çapraz kontrol programının parçası olan kullanıcıların hesaplarını işaretlemesi gerektiğini söyledi. Kurul, bunun “kamuya ayrıcalıklı kullanıcıları, korunan varlıkların kurallara uyma taahhütlerini yerine getirip getirmediklerinden sorumlu tutmasına izin vereceğini” öne sürdü.

Buna ek olarak, Gözetim Kurulu, bir kullanıcının çapraz kontrolün bir parçası olup olmadığına bakılmaksızın, Facebook’un belirli “yüksek önem dereceli” içeriği kaldırmasını tavsiye etti. Çapraz kontrol tarafından beyaz listeye alınan bir kullanıcı sürekli olarak kuralları çiğnerse, Gözetim Kurulu Meta’nın hesabını programdan kaldırmasını önerir.

Meta, Gözetim Kurulu’nun bir kullanıcıdan gelen belirli bir gönderinin eski durumuna getirilmesi gibi belirli içerik moderasyon kararlarına ilişkin kararlarına göre hareket ederken, Kurulun politika değişikliği önerileri tam da şu: tavsiyelerdir. Meta, Gözetim Kurulu’nun çapraz kontrol programında önerdiği değişiklikleri dinlemek zorunda değildir.

Teknory