Microsoft, ChatGPT destekli Edge tarayıcısını ortaya koyuyor, ‘web’i yeniden şekillendireceğini’ iddia ediyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Microsoft, ChatGPT ile geliştirilmiş Edge tarayıcısı ve Bing arama motoru hakkında basınla özel bir brifing düzenliyor. Yenilenmiş tarayıcısı, belirli kritik yönleri yapay zeka araçlarıyla değiştirir. Edge ve Bing’in yeni sürümü şu anda denenebilir. Microsoft, Google’ın ChatGPT rakibi Bard’ı açıklamasından yalnızca bir gün sonra iki yeni AI ürününü ortaya çıkardığı […]

Microsoft, ChatGPT destekli Edge tarayıcısını ortaya koyuyor, ‘web’i yeniden şekillendireceğini’ iddia ediyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Microsoft, ChatGPT ile geliştirilmiş Edge tarayıcısı ve Bing arama motoru hakkında basınla özel bir brifing düzenliyor.
  • Yenilenmiş tarayıcısı, belirli kritik yönleri yapay zeka araçlarıyla değiştirir.
  • Edge ve Bing’in yeni sürümü şu anda denenebilir.

Microsoft, Google’ın ChatGPT rakibi Bard’ı açıklamasından yalnızca bir gün sonra iki yeni AI ürününü ortaya çıkardığı için AI savaşları tüm şiddetiyle devam ediyor. Microsoft, yeni ürünlerinin web arama ve tarama deneyimini yeniden şekillendirebileceğine inanıyor.

Bugün erken saatlerde Microsoft, günün ilerleyen saatlerinde şirketin Redmond genel merkezinde yüz yüze gerçekleştirilecek sürpriz bir yapay zeka etkinliğini duyurdu. Özel basın brifinginde Microsoft CEO’su Satya Nadella, şirketin Edge tarayıcısının ve Bing arama motorunun yenilenmiş bir versiyonunu duyurdu.

Etkinlikte duyurulan tarayıcı ve arama motorunun, ChatGPT’nin yapay zeka teknolojisinin güncellenmiş bir sürümüyle geliştirildiği söyleniyor. Buna göre Dijital Trendler, Microsoft, doğal dil soruları için optimize etmek amacıyla tarayıcının belirli özelliklerini yapay zeka araçlarıyla değiştirdi. Microsoft’un entegrasyonu “web için AI yardımcı pilotunuz” olarak tanımladığı bildiriliyor.

teknoloji devi, tüm aramaların yaklaşık yarısının, özellikle soru birden çok bileşenden oluşan karmaşık olduğunda, geleneksel sonuçlarla çözülmediğini iddia ediyor. Ancak şirket, Bing’in OpenAI teknolojisiyle desteklenen yeni “Prometheus Modeli”nin, ilgili sonuçlar ve açıklamalı yanıtlar aracılığıyla kullanıcıların aradığı sonuçları sağlayabileceğine inanıyor.

Microsoft, Bing’in yeni özelliğini kalabalığın önünde canlı olarak tanıttığı için olay da sadece konuşma değildi. Bir örnekte şirket, Bing’in ek açıklamalar içeren tarifler için geleneksel arama sonuçlarını ve yan tarafta bir AI sohbet arabirimini görüntülediğini gösterdi. Aracın, arama sonuçlarından bilgi toplayabileceği ve bunları bir listede bir araya getirebileceği bildiriliyor.

AI sohbet arayüzünün, kullanıcıların sorulara daha fazla dalmasına da yardımcı olabileceği bildiriliyor. Örneğin, en iyi kulaklıkları aradıysanız, özellikle en iyi gürültü önleyici kulaklıkları isteyerek daha da ileri gidebilirsiniz.

Yeni Edge tarayıcısına gelince, Microsoft onu Windows 11 ile daha uyumlu görünecek şekilde yeniden tasarladı. Yeni görünüme ek olarak, Bing’deki kenar çubuğu tarayıcı genelinde kullanılabilir. Bu kenar çubuğunun bir özet yazabileceği, belgeleri bağlayabileceği ve birden çok sayfa arasındaki verileri karşılaştırabileceği bildiriliyor.

Microsoft’un elindeki son sürpriz, yeni Edge tarayıcısının ve Bing’in şu anda denenmeye hazır olduğunun ortaya çıkmasıydı. Kontrol etmek istiyorsanız, gitmeniz yeterli bing.com/yeni. Ancak bu, sınırlı süreli bir önizlemedir ve şansınızı yakalamak için bekleme listesine kaydolmanız gerekir.

Microsoft, ChatGPT destekli Edge tarayıcısını ortaya koyuyor, ‘web’i yeniden şekillendireceğini’ iddia ediyor

Teknory