Minecraft’ta Obsidyen Nasıl Oluşturulur

Minecraft’ta oyuncular, daha uzun süre hayatta kaldıkça kademeli olarak daha iyi malzemeler ve öğelerle tanışır. Basit toprak bloklarla başlayarak, sonunda mağaraların derinliklerine inecek ve kolayca obsidiyene dönüştürülebilen bir miktar lav göreceksiniz. Ancak, bu güçlü kayayı oluşturmak için lavın üzerine su dökmekten daha fazlası var. Obsidyen, Minecraft’ta Nether’e ulaşmak için gerekli olan temel bir malzemedir. Neyse […]

Minecraft’ta Obsidyen Nasıl Oluşturulur

Minecraft’ta oyuncular, daha uzun süre hayatta kaldıkça kademeli olarak daha iyi malzemeler ve öğelerle tanışır. Basit toprak bloklarla başlayarak, sonunda mağaraların derinliklerine inecek ve kolayca obsidiyene dönüştürülebilen bir miktar lav göreceksiniz. Ancak, bu güçlü kayayı oluşturmak için lavın üzerine su dökmekten daha fazlası var.

Obsidyen, Minecraft’ta Nether’e ulaşmak için gerekli olan temel bir malzemedir. Neyse ki, bu bloklara doymak zor değil. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Obsidyen Yaratmak Minecraft’ta

Lav, yeryüzünün birçok yerinde doğal olarak bulunur. Bazılarını bulmanın en kolay yolu, genellikle lav havuzları ve nehirler bulduğunuz yer olduğundan, bir mağara sisteminin derinliklerine inmektir. Lav, doğal olarak üretilen binalarda da bulunur.

Obsidiyen oluşturmak için tek gereken lavın üzerine bir Kova Su dökmek. Bunu yapmak, sıcak sıvı kayanın obsidyen olarak bilinen siyah ve mor kayaya soğumasını sağlar. Daha sonra bir Elmas Kazma kullanarak obsidyeni mayınlayabilirsiniz.

Lav ayrıca kovalarda da saklanabilir. Birkaç tane varsa, birazını da getir ve mağara sisteminden çık. Bir çukur kazabilir, içine lav dökebilir ve sıcak malzemeyi suyla soğutarak obsidyen yapabilirsiniz.

Muazzam bir delik oluşturmak, boş bir kovayla alınabilecek bir miktar lavdan tasarruf etmenizi sağlar. Sadece suyla temas eden lav soğuduğu için obsidyen lav ve su arasında bir duvar oluşturacaktır. Bir kaynak varsa, sıvılar mümkün olduğu kadar uzun süre akacaktır.

Bu nedenle, kaynakları uygun şekilde düzenlerseniz potansiyel olarak sınırsız obsidyen elde edebilirsiniz.

Buna rağmen, doğal kaynaklardan bol miktarda obsidyen elde etmenin başka bir yolu var. Dünyayı keşfederken yüzeyde lav nehirleriyle karşılaşabilirsiniz. Üst tabakayı obsidiyene dönüştürmek için üzerlerine su dökün.

Ancak, obsidyeni çıkarırken dikkatli olmanızın yardımı olacaktır. Kayanın altındaki katman hala lav, yani size zarar verebilir ve mayınlı obsidyeni yakabilir. Çözüm, herhangi bir şeyi yakmadan önce lavın içine akması için madencilik noktasının etrafına biraz su yerleştirmektir.

Bir Obsidyen Çiftliği Yapın Minecraft’ta

Bir delik açmak ve içine lav dökmek en basit obsidyen çiftliğidir, ancak veriminizi artırmanın yolları vardır. Bu, lavın bir yapıya dökülmesiyle yapılır. Temel bir lav döküm işlemi şu şekilde gerçekleşir:

 1. Lavın taşmaması için aşağıdaki alanı çitle çevirin.
 2. Lavı dökün ve tamamen aşağı akmasını bekleyin.
 3. Boş kovayı lavla doldurun.
 4. Lava su dökün.
 5. Obsidiyene dönüşen lav manzarasının keyfini çıkarın.
 6. Dilediğin kadar benimsin.

Yapı, istediğiniz kadar uzun veya yönetebileceğiniz herhangi bir boyutta olabilir. Merdiven olması da gerekmiyor. Lav düzenli bir şekilde akabildiği ve siz onu kontrol altına aldığınız sürece bir piramit veya kule kabul edilebilir.

Lav dökümü, obsidyen hasadı için mükemmeldir, ancak bu katı malzemeden büyük yapılar inşa etmek için de kullanabilirsiniz. Obsidian, Creeper patlamalarına ve diğer birçok saldırıya kımıldamadan dayanır ve ondan yapılan üsler sonsuza kadar dayanır.

Bir Obsidyen Jeneratörü

Obsidyen çiftlikleri iyidir, ancak obsidyen jeneratörleri ıslatma sürecini otomatik hale getirir. Jeneratör çalışmaya başladığında, sandıklar dolana kadar onu bırakabilirsiniz. İşte gerekli malzemeler.

Muhtemelen bu nesnelerden bazılarını yapmak için biraz zaman harcayacaksınız. Hepsine sahip olduğunuzda şu adımları izleyin:

Bölüm 1

 1. Yerde 2×1 ölçülerinde bir çukur kazın.
 2. Deliğe büyük bir sandık yerleştirin.
 3. Deliğe dikey olarak bakın ve bir huniyi sandığın yarısından birine yerleştirin.
 4. Haznenin soluna bir blok yerleştirin.
 5. Hazneye bakan bloğa yanıcı olmayan bir merdiven bloğu bırakın.
 6. Hazneye bakmayan tarafları gizli kapaklarla çevreleyin ve bunları etkinleştirin.
 7. Kapaklar çevrelediğinde merdiven bloğuna su dökün.
 8. Adım 4’teki bloğu kırın.
 9. Haznenin sağına bir Redstone karşılaştırıcısı bırakın ve sağına bir yapı taşı yerleştirin.
 10. Bloğun üstüne bir Redstone meşale koyun.

Bölüm 2

 1. İlk Redstone meşalesinin üzerine bir blok bırakın ve üzerine başka bir Redstone meşalesi yerleştirin.
 2. Yukarıdaki bölümde Adım 9’daki bloğun soluna başka bir blok yerleştirin.
 3. Redstone tozunu donatın ve bloğa biraz bırakın.
 4. Yukarıdaki bloğun soluna, aşağı doğru bakan bir dağıtıcı bağlayın.
 5. Dağıtıcıya bağlanan bir hazne koyun.
 6. Haznenin üstüne büyük bir sandık koyun.
 7. Dağıtıcıya bir düğme yerleştirin.
 8. Göğsün üstüne lava dökün ve düğmeye basın.
 9. Madencilik yapmak için farenin sol düğmesini basılı tutmaya başlayın.
 10. Hazır olduğunuzda obsidyeninizi toplayın.

Gördüğünüz gibi, bu işlem inanılmaz derecede uygun. Hala obsidyeni manuel olarak çıkarmanız gerekiyor, ancak bu, döküm veya delik kullanmaktan çok daha hızlı.

Pratik Olarak Yok Edilemez

Elmas Kazma olmadan obsidiyen madenciliği yapmak imkansızdır, yani onu çiftleştirmek istiyorsanız elmaslar her zaman gerekli olacaktır. Neyse ki, elmasları bulmak zor değil, yeterince hızlı toplarsanız lav ve su tekrar kullanılabilir. Nasıl obsidyen yapılacağını bilmek Nether Portalları ve daha fazlasını inşa etmek için çok önemlidir.

Obsidyen elde etmek için genellikle ne yaparsınız? Bir obsidyen jeneratörü yapmayı nasıl tercih edersiniz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bize bildirin.

Teknory