Muhtemelen neden çok yavaş olan internet için çok fazla para ödüyorsunuz?

Bunun iki yolu yok, son zamanlarda işler pahalılaşıyor. Enflasyon bir kez daha çirkin yüzünü gösterdi ve hepimiz her türlü beklenmedik yerde gerginliği hissediyoruz. Güneşten kavrulan bu ülkede yaşamanın daha yüksek maliyeti genellikle daha yüksek bir yaşam kalitesine yol açsa da, bazı şeyler için sadece olması gerekenden daha fazla para ödüyoruz. Birçok yönden, “Avustralya Vergisi” kavramı […]

Muhtemelen neden çok yavaş olan internet için çok fazla para ödüyorsunuz?

Bunun iki yolu yok, son zamanlarda işler pahalılaşıyor. Enflasyon bir kez daha çirkin yüzünü gösterdi ve hepimiz her türlü beklenmedik yerde gerginliği hissediyoruz. Güneşten kavrulan bu ülkede yaşamanın daha yüksek maliyeti genellikle daha yüksek bir yaşam kalitesine yol açsa da, bazı şeyler için sadece olması gerekenden daha fazla para ödüyoruz.

Birçok yönden, “Avustralya Vergisi” kavramı çok gerçektir; Avustralya’da mal ve hizmetler için karşılaştırmalı denizaşırı ülkelerdeki eşdeğer maliyetlerden daha yüksek fiyatlara sahip olma eğiliminde olduğumuz fikri. Çevrimiçi alışveriş yaptığınızda ve kendinizi özellikle ABD merkezli çevrimiçi perakendecilerde bulduğunuzda, bu gerçek tüm çıplaklığıyla ortaya çıkıyor. Ama bu sorun sadece yurt dışından getirilen malların fiyatını etkilemekle kalmıyor, aylık olarak ödediğimiz birçok hizmet ve faturayı da sinsice etkiliyor.

Bunun klasik bir örneği: Avustralya interneti. Son on yılda ülke çapında yüksek hızlı internet erişimi sağlama konusunda sıçramalar ve sınırlar yapmış olsak da, bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle, Avustralya’nın internet hızları dünyada 74. sırada(Yeni bir sekmede açılır). Ancak ISP’lerimize bu istatistiği yansıtan bir meblağ ödediğimiz söylenemez. Her ne sebeple olursa olsun, Avustralyalılar bizim kadar gelişmiş bir ulusun normlarına uymayan hizmet için en yüksek doları ödüyorlar.

Kendimizi basitçe idare etmeye ve sahip olduğumuz (ve bazılarımız için daha yeni edindiğimiz) NBN bağlantısını bir yıl daha kabul etmeye teslim etmeden önce, şu anda kullanabileceğiniz alternatiflere bir göz atmakta fayda var. Muhtemelen, bir metropolde yaşıyorsanız veya çalışıyorsanız, daha az ödeyip çok daha fazlasını alıyor olabilirsiniz. Konfor bölgenizden çıkıp mahalledeki yeni çocuklardan birini denemeniz gerekebilir: GigaComm(Yeni bir sekmede açılır).

GigaComm kimdir?

GigaComm (kendi deyimleriyle) “bağımsız bir yönetilen ağ hizmetleri sağlayıcısıdır”. Temel olarak, işleri biraz farklı yapan, yerel olarak sahip olunan yeni bir ISP’dir (İnternet Servis Sağlayıcı). GigaComm, geleneksel telekomünikasyon şirketlerinin ve hizmet sağlayıcılarının aksine, nbn’ye güvenmekten kaçınır ve ultra yüksek hızlı hizmetlerini sunmak için oldukça benzersiz bir teknolojiler ağı kullanır. Bu, kendi ağlarında 1000/100 Mbps’ye kadar hızlar ve Avustralya’da 5 ms’den daha düşük ping oranlarıyla düşük gecikmeli bağlantılar sağlayabilecekleri anlamına gelir; bu, çevrimiçi oyunlar için çok büyük bir orandır. Bunun nedeni, aşırı kalabalık ağlarda (diğer birçok ISP’de olduğu gibi) kısıtlama veya tıkanıklık nedeniyle engellenmemeleridir.

Bunun da ötesinde, hizmetlerini sunmak için kendi teknolojilerini sağladıklarından, kendi fiyatlandırmalarını kontrol ederler ve diğer sağlayıcılar gibi (bu maliyetleri size ileten) nbn’den ücret talep etmezler.

Fiyatı ne kadar?

GigaComm’un mevcut fiyatlandırma modeli hakkında bir fikir edinmek için aşağıdaki hizmet alanlarında Apartman sakinlerine sunulan tipik paketlere göz atın. Bunun bir ev veya ofis için nasıl görüneceği hakkında daha fazla bilgi için plan ve hizmetlerin tam listesine göz atın. Burada(Yeni bir sekmede açılır).

Şu anda, GigaComm şu anda sunuyor İlk 6 ayınız için ayda 20 $ indirim(Yeni bir sekmede açılır). Bu, bir GigaComm temel planının (200/50 Mbps) size maliyetinin sadece 59$ her ay. Bu, en popüler nbn planlarından yaklaşık 20 $ daha az ve 4 kat daha hızlı (şu anda standart oranlar 50/20 Mbps için ayda yaklaşık 75 $).

Oldukça iyi görünüyorsun? İşte bir püf noktası: Henüz her yerde mevcut değil, ancak kapsama alanları sürekli büyüyor ve Sidney veya Melbourne’daysanız, bu alanlardan birinde yaşamanız veya çalışmanız için iyi bir şans var.

GigaComm nerede kullanılabilir?

Gigacomm şu anda yalnızca Sidney ve Melbourne’daki belirli metropol bölgelerine hizmet veriyor ve kapsama alanlarını zaman içinde genişletmeyi planlıyor. GigaComm’un adresinizde mevcut olup olmadığını görmek için web sitelerinden müsaitlik durumunu kontrol edin. Burada(Yeni bir sekmede açılır).

Tüm bunları göz önünde bulundurarak ve maliyetlerin hayatımızın her alanında arttığı göz önünde bulundurulduğunda, daha hızlı internete geçmek muhtemelen 2023 planlarınızın başında yer almıyor. GigaComm tarafından kullanılan türden yıkıcı yeni teknolojilerin gideceği yer burasıdır. kendi avantajınıza oynamak için.

Bağlantı maliyetleriniz için en yeni yarışmacı olarak GigaComm, kapıya ayak basmaya hevesli. Karma teknoloji hizmet planları için inanılmaz derecede rekabetçi fiyatlar sunuyorlar, bu nedenle hizmet alanlarından birine girerseniz (yukarıda gösterildiği gibi), şu anda ödediğinizden daha düşük bir fiyata çok daha yüksek internet hızları alıyor olabilirsiniz.

Sonuç olarak, GigaComm makul olandan daha fazla fiyata etkileyici bir ürün sunuyor. Yine de değişikliği yapmanızı engelleyebilecek bir çekme kartı: Sınırlı coğrafi kullanılabilirlik. Kendi teknolojisine bağımlı, bağımsız çalışan bir ISP olarak, ulusal dağıtım biraz zaman alacak. Sidney veya Melbourne’ün çok belirli banliyölerinde değilseniz, bu hizmet henüz size sunulmayacaktır. Ancak bu bölgelerden birinde yaşıyorsanız, GigaComm(Yeni bir sekmede açılır) kesinlikle göz atmakta fayda var.


GigaComm hizmetleri müsaitlik durumuna bağlıdır. Her konutta mevcut değil. Teklif, yalnızca 6 aylık sözleşmeli FTTx planlarımızdan herhangi birinde yeni müşteriler için geçerlidir. Sabitlemesiz, aydan aya plan için ayrı kurulum maliyeti veya 24 aylık bir planda 0 ABD doları kurulum maliyeti. Başka bir teklifle birlikte sunulmaz. Teklifin süresi 30 Nisan 2022’de dolacak. GigaComm yönlendiricisi ayrı olarak 125 ABD dolarına satılır.​

Teknory