NASA, inatçı yakıt sızıntısı nedeniyle aya ikinci Artemis fırlatma girişimini iptal etti

NASA, roketin tabanında inatçı bir yakıt sızıntısı olduğunu öne sürerek Cumartesi günü mega ay roketinin fırlatılmasını bir kez daha iptal etti.Birkaç mühürleme girişiminden sonra engellenemez.Artemis Charlie Blackwell-Thompson Cape Canaver...

NASA, inatçı yakıt sızıntısı nedeniyle aya ikinci Artemis fırlatma girişimini iptal etti

NASA, roketin tabanında inatçı bir yakıt sızıntısı olduğunu öne sürerek Cumartesi günü mega ay roketinin fırlatılmasını bir kez daha iptal etti.Birkaç mühürleme girişiminden sonra engellenemez.

Artemis Charlie Blackwell-Thompson Cape Canaveral, Florida'daki lansmanı iptal etti ve geri sayım saatine yaklaşık 2,5 saat kaldı.

Cumartesi günkü fırlatma denemesi, NASA'nın Space Fırlatma Sistemini almaya yönelik ikinci denemesiydi,şimdiye kadar yapılmış en güçlü roket ve yeni Orion uzay aracı,yerden.Ajansın 29 Ağustos Pazartesi günü ilk girişimi sırasında, ekip beklenmedik bir şekilde birkaç sorunla karşılaştı, düzgün soğutmadığı görülen bir motor dahil.

İlk sözde "scrubbed" lansmanından sonra, görev yöneticileri İşçi Bayramı hafta sonu boyunca bir kez daha denemeye karar verdiler.Turizm yetkilileri, haftanın başlarında planlanan lansmanın bölgeye 200.000 ziyaretçi çekebileceğini tahmin ediyor.NASA, ilk fırlatma girişimini takip eden günlerde motor sorununu araştırdı ve sorunun yetersiz soğutulmuş yakıt değil, roketteki hatalı bir sensör olduğundan emin oldu.

Bir "scrub", havacılıkla ilgili konuşmadırdalgalı bir uzay uçuşu için.Teorik olarak NASA, kötü hava koşulları, sıcaklık, mekanik arızalar veya diğer birçok nedenden dolayı fırlatmayı ateşlemeye kadar iptal edebilir.Bir ağaçkakan harici bir yakıt deposunda 200'den fazla delik açtığı için bir Uzay Mekiği fırlatma planı bir kez yeniden planlanmıştı..

Fırlatma ekibi, Cumartesi günü saat 07:30 civarında roketin çekirdek aşaması ile yer sistemi arasındaki bağlantıya yakın bir hatta sıvı hidrojen sızıntısı ile karşılaştı.Mühendisler, boşluğu yeniden kapatacağını umarak hattı ısıtmak için birkaç farklı teknik kullandılar.Ancak 3,5 saatlik sorun giderme ve sızıntının devam etmesinden sonra bırakmaya karar verdiler.

Artemis I'in, yaklaşık 50 yıl sonra astronotlar için inşa edilmiş bir kapsülün ilk derin uzay uçuşu olması bekleniyor.Plana göre, Orion bir yıldan fazla seyahat edecek.çeşitli yörüngeleri test etmek için döngüsel bir yolculukta, ayın yanından fazladan 40.000 millik bir dönüş de dahil olmak üzere, Dünya'dan çeyrek milyon mil.

Uzay ajansı, Orion'u 11 Ekim'de, beş haftadan biraz daha uzun bir süre sonra Pasifik Okyanusu'ndan kurtarmayı planlamıştı, ancak ancak uzay aracı toplam 1,3 milyon mil yol kat ettikten sonra.NASA, bir gün roketi ve uzay aracını aya ve belki de sonunda Mars'a yapılacak astronot misyonları için kullanmayı umuyor.

Bu sefer kapsülün içinde kimse yoktu, ancak başarılı bir mürettebatsız test uçuşu, astronotların önderlik ettiği bir uçuş için yolu açacaktı.NASA'ya göre, bir sonraki görevde gemideki yolcular.

Büyük bir roketin yakıt doldurma işlemi sırasında Cumartesi günü yaşanan sızıntılara benzer sızıntılar yaygındır.Aslında mühendisler, önceki başlatma girişimi sırasında bir sorunun üstesinden gelebildiler.Pazartesi ana sahnenin farklı bir yerinde.

Sıvı hidrojen, NASA'nın Yakıt seçimi, çünkü var olan en düşük moleküler ağırlığa sahiptir.Bu, uzayda seyahat ederken tankları hafif tutmak için idealdir.Aynı zamanda aşırı yoğunlukta yanma olur.

Ancak bu ufacık moleküller, kaçmak için herhangi bir yarık veya çatlak arayarak boğuşmak zordur.Yakıtın aşırı soğuk sıcaklığı, malzemelerin büzülmesine ve büzülmesine neden olarak küçük boşluklar bırakabilir.

Cumartesi girişiminden önce, Kennedy Uzay Merkezi'ndeki keşif yer sistemlerinin müdür yardımcısı Jeremy Parsons ihtiyatlı bir şekilde iyimserdi.Başarılı bir kalkış hakkında.Cumartesi değilse, uzay ajansının birkaç hafta için fırlatma penceresinin sonu olan Salı gününe kadar başarılı olacağına inanıyordu.

Cuma günkü bir haber brifinginde, "Şartlar hava ve donanım ile uyumluysa, kesinlikle gideceğiz ve doğru zamanda doğru ekibe sahibiz" dedi."Bu pencere sona ermeden önce [kaldırmak için] iki deneme yaparsak, bu olasılıklar çok yükselir."