NFC ödemeleri daha hızlı, daha kolay ve gerçekten temassız hale gelmek üzere

Oliver Cragg / Android Yetkilisi TL;DR NFC Forumu, 2028’e kadar beş temel girişimi özetleyen bir yol haritası belirledi. Anahat, NFC teknolojisinin geleceğine bir bakış sunuyor. Girişimlerden biri, NFC bağlantılarının menzilini mevcut mesafenin dört ila altı katına çıkarmaktır. Temassız ödemelerin tam olarak temassız olmadığını hiç fark ettiniz mi? Yakın alan iletişimi (NFC) teknolojisi bu kadar kısa […]

NFC ödemeleri daha hızlı, daha kolay ve gerçekten temassız hale gelmek üzere

Oliver Cragg / Android Yetkilisi

TL;DR

  • NFC Forumu, 2028’e kadar beş temel girişimi özetleyen bir yol haritası belirledi.
  • Anahat, NFC teknolojisinin geleceğine bir bakış sunuyor.
  • Girişimlerden biri, NFC bağlantılarının menzilini mevcut mesafenin dört ila altı katına çıkarmaktır.

Temassız ödemelerin tam olarak temassız olmadığını hiç fark ettiniz mi? Yakın alan iletişimi (NFC) teknolojisi bu kadar kısa bir mesafede çalıştığından, genellikle cihazınıza başka bir cihazla dokunmak zorunda kalırsınız. Ancak bu statüko önümüzdeki birkaç yıl içinde değişebilir.

NFC’yi geliştirmek için Sony, NXP Semiconductors ve Nokia tarafından 2004 yılında kurulan bir grup olan NFC Forum, yol haritası Apple, Google ve diğerlerinden temsilciler tarafından oluşturulan bu yol haritası, önümüzdeki iki ila beş yıl içinde teknolojinin yönü için beş temel girişimi özetliyor. Bu girişimlerden biri, NFC bağlantılarının menzilini artırmaktır.

Şu anda, NFC bağlantıları yalnızca 5 mm mesafede çalışmaktadır. Ancak, NFC Forumu bu mesafeyi dört ila altı kat uzatmak istiyor. Bu, temassız ödemelerin gerçekten temassız hale gelmesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda işlemleri daha hızlı ve kolay hale getirir. Mütevazı bir değişikliğin bile anteni hizalamak için gereken hassasiyeti azaltmak için yeterli olduğu söyleniyor.

Kolektifin baktığı tek konu menzili iyileştirmek değildi. Grup, NFC üzerinden kablosuz şarjı 1W’tan 3W’a çıkarmak istediğini paylaştı. Bunu yapmak, kablosuz güce ve daha küçük cihazlarda şarj etmeye izin verir. Daha önce keşfedilmemiş yeni uygulamaların oluşturulmasına bile izin verebilir.

Başka bir girişim, çok amaçlı dokunuşları etkinleştirmektir. Bunun, birkaç eylemi tek bir dokunuşla desteklemeyi mümkün kılacağı bildiriliyor. Ek olarak grup, NFC özellikli akıllı telefonlara Satış Noktası işlevi ve ürünlerin nasıl geri dönüştürülmesi gerektiğini paylaşma yeteneği verildiğinden bahsetti.

Bu ilerlemelerin gerçekleşmesini hayal etmek güzel olsa da, bu yıl gelmelerini beklemeyin. Bu iyileştirmelerin yapılması ve cihazlarınıza ulaşması biraz zaman alacaktır.

NFC ödemeleri daha hızlı, daha kolay ve gerçekten temassız hale gelmek üzere

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow