NPR platformdan ayrıldıktan sonra Twitter, tüm “hükümet tarafından finanse edilen medya” etiketlerini kaldırdı

Twitter, yanlış bir şekilde hükümetin propaganda makinesi olduklarını ima ettikten sonra, belirli medya kuruluşlarını “devlet tarafından finanse edilen” veya “devlete bağlı” olarak tanımlayan etiketleri kaldırdı. NPR ve BBC gibi editoryal olarak bağımsız medya kuruluşlarından şiddetli tepki, Elon Musk’ın Twitter’ının yanlış bir şekilde onları hükümetleri tarafından kontrol ediliyor olarak sınıflandırmasının ardından geldi. Ancak kuruluşlar bağımsızlıklarını kanıtlamaya […]

NPR platformdan ayrıldıktan sonra Twitter, tüm “hükümet tarafından finanse edilen medya” etiketlerini kaldırdı

Twitter, yanlış bir şekilde hükümetin propaganda makinesi olduklarını ima ettikten sonra, belirli medya kuruluşlarını “devlet tarafından finanse edilen” veya “devlete bağlı” olarak tanımlayan etiketleri kaldırdı.

NPR ve BBC gibi editoryal olarak bağımsız medya kuruluşlarından şiddetli tepki, Elon Musk’ın Twitter’ının yanlış bir şekilde onları hükümetleri tarafından kontrol ediliyor olarak sınıflandırmasının ardından geldi. Ancak kuruluşlar bağımsızlıklarını kanıtlamaya ve halkın güvensizlik tehdidiyle mücadele etmeye zorlandıktan sonra, etiketler artık mevcut olmadığından, bunların hepsi bir tartışma konusu gibi görünüyor.

AYRICA BAKINIZ:

Güle güle mavi kontroller: Twitter, platformdan eski doğrulanmış rozetleri siliyor

Bu Nisan ayının başlarında Twitter, NPR’nin Twitter sayfasına, Twitter’ın “devletin finansman veya siyasi baskı yoluyla editoryal içeriği kontrol ettiği satış noktaları” olarak tanımladığı “ABD devletine bağlı medya” olarak tanımlayan bir etiket ekledi. başına(yeni bir sekmede açılır) Gizmodo. Etiket, NPR’yi Çin’in Xinhua News ve Rusya’nın hükümet kontrolündeki propaganda makineleri olarak kabul edilen RT ve Sputnik ile aynı kategoriye koyuyor.

Twitter CEO’su Elon Musk’a NPR’nin hükümet finansmanının yalnızca yüzde birini aldığını söyleyen NPR muhabiri Bobby Allyn ile bir e-posta alışverişinin ardından Musk, etiketi “Devlet Finansmanlı Medya” olarak değiştirdi. Public Broadcasting Service (PBS), British Broadcasting Corporation (BBC) ve Voice of America da editoryal olarak bağımsız olmalarına rağmen yeni “Devlet Finansmanlı” etiketine sahipti.

Biraz farklı anlamsal sınıflandırma, NPR için hala kabul edilemezdi ve platformdan ayrıldı. “Herhangi bir kamu medya kuruluşunun bağımsızlığını lekeleme çabaları son derece zararlıdır ve tehlikeli bir emsal teşkil eder” söz konusu(yeni bir sekmede açılır) NPR CEO’su John Lansing.

Ama şimdi, tüm bunlardan sonra, Musk medya etiketlerini tamamen bırakmaya karar verdi. Musk, NPR’den Allyn’e bir değiş tokuşta “Bu, Walter Isaacson’ın önerisiydi,” dedi. Steve Jobs’un biyografisini yazan yazar ve gazeteci Isaacson, Musk’ın biyografisi üzerinde çalışıyor.

Ve bu muhtemelen şimdiye kadar elde edebileceğimiz en iyi açıklamadır.

Teknory