Nükleer piller sayesinde telefonunuzu tekrar şarj etmenize gerek kalmayabilir

Robert Triggs / Android Yetkilisi TL;DR Çin’deki bir şirket, mobil cihazlar için radyonüklid pil geliştirdiğini duyurdu. Bu pil teknolojisi, uzayda kullanılan kalp pillerine ve bileşenlere güç sağlamak için kullanılan teknolojinin aynısıdır. Pil potansiyel olarak 50 yıl boyunca şarjlı kalabilir. Cihazlarımız giderek daha fazla güce aç hale geldikçe, daha uzun ömürlü pillere olan ihtiyaç da artmaya […]

Nükleer piller sayesinde telefonunuzu tekrar şarj etmenize gerek kalmayabilir

Robert Triggs / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Çin’deki bir şirket, mobil cihazlar için radyonüklid pil geliştirdiğini duyurdu.
  • Bu pil teknolojisi, uzayda kullanılan kalp pillerine ve bileşenlere güç sağlamak için kullanılan teknolojinin aynısıdır.
  • Pil potansiyel olarak 50 yıl boyunca şarjlı kalabilir.

Cihazlarımız giderek daha fazla güce aç hale geldikçe, daha uzun ömürlü pillere olan ihtiyaç da artmaya devam ediyor. Ancak Çin’deki bir şirketin bir çözümü olabilir ve bu, kalp pillerine ve uzayda kullanılan bileşenlere güç sağlayan aynı uzun ömürlü pil teknolojisinin kullanılmasını içerir.

Buna göre WinFutureBetavolt Technology adlı Çinli bir şirket, mobil cihazlara uygun bir radyonüklid pil geliştirdiğini duyurdu. Şirketin halihazırda 15 x 15 x 5 mm ölçülerinde ve 100 mikrowatt elektrik sağladığı söylenen ilk modeli olan BB100 var. Önümüzdeki iki yıl içinde şirket teknolojiyi ilerletmek ve bir watt güç sağlayan ve daha büyük güç gereksinimleri için modüler olarak birleştirilebilen küçük piller yapmak istiyor.

Bu piller enerji üretmek için radyoaktif bozunmayı kullanarak çalışır. teknoloji başka uygulamalarda kullanılmadı çünkü Plütonyum gibi radyoaktif materyaller kullanılamayacak kadar tehlikeliydi. Bu pillerin ya çok büyük olması ya da yeterli güç sağlamaması sorunu da vardı.

Ancak Betavolt, pilin yapay elmas tabakası ve çürüyen nikel izotopu kullanan bir versiyonunu geliştiriyor. Şirket, sistemden radyasyon kaçmadığını ve nikel-63’ün bakıra dönüşmesi nedeniyle toksik kimyasalların üretilmediğini iddia ediyor.

Betavolt’un pilinin sensörler, küçük dronlar ve mikro robotlar gibi cihazların güç gereksinimlerini karşıladığı bildiriliyor. Bu nükleer pilin aynı zamanda 50 yıl boyunca şarjlı kalabildiği ve -60 ila 120 santigrat derece arasında güvenilir bir şekilde çalıştığı söyleniyor.

Bununla birlikte sürekli yeni pil teknolojilerini duyuyoruz. Ancak bu teknolojilerin ticari olarak piyasaya sürüldüğünü çok nadir görüyoruz. Bu teknolojinin işe yaradığı şeylerden biri, daha önce de belirtildiği gibi, kalp pili olarak kullanılmış olmasıdır. Ancak kalp pilleri düşmelere ve diğer zararlı faktörlere maruz kalmaz.

Nükleer piller sayesinde telefonunuzu tekrar şarj etmenize gerek kalmayabilir

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow