Otoriteden Son Noktalara, DCU MCU’ya Düşündüğümüzden Nasıl Daha Yakın Olabilir?

DC Comics ve Marvel Comics aracılığıyla görüntüler Yeni dc Evreni DC’nin onlarca yıllık çizgi roman hikaye anlatımını sinema salonlarına, TV’ye, oyunlara ve daha fazlasına aktarmak için uyumlu bir çaba olarak ısınıyor. Tabii ki, Marvel Sinematik Evreni (MCU) Galactus gibi DC’nin önünde duruyor. Marvel’in ekranda ortak bir evren yaratma konusundaki on yılı aşkın deneyimi her zaman […]

Otoriteden Son Noktalara, DCU MCU’ya Düşündüğümüzden Nasıl Daha Yakın Olabilir?

DC Comics ve Marvel Comics aracılığıyla görüntüler

Yeni dc Evreni DC’nin onlarca yıllık çizgi roman hikaye anlatımını sinema salonlarına, TV’ye, oyunlara ve daha fazlasına aktarmak için uyumlu bir çaba olarak ısınıyor.

Tabii ki, Marvel Sinematik Evreni (MCU) Galactus gibi DC’nin önünde duruyor. Marvel’in ekranda ortak bir evren yaratma konusundaki on yılı aşkın deneyimi her zaman herkesi memnun etmeyebilir, ancak şüphesiz tarihteki en başarılı Hollywood serisidir.

Ne zaman Demir AdamZırhı 2008’de kaynatılıyor ve yağlanıyordu, çok az kişi 15 yıl sonra her yıl birden fazla proje yayınlayacak ve milyarlar kazandıracak genişleyen multimedya destanını öngörebilirdi. Marvel, sinema salonlarına kendi geçici adımlarını atmadan önce, en sıcak mülklerinden bazılarını meşhur etti. İlk aileleri olan Fantastik Dörtlü çizgi roman devleri X-Men’i Fox’a kaptırmışlardı. Örümcek Adam, Sony Pictures’ın genel merkezinin tepesinde sürünüyordu ve onlara doğru sallandığına dair hiçbir işaret yoktu.

Marvel, hepsini daha az bilinen bir süper kahramanla yönetmek için franchise’ı başlattı ve DC, başka bir koşu için ısınırken bundan güven alabilir. Aslında, ilk MCU ile DC’nin yeni yaklaşımı arasındaki bağlar düşündüğünüzden daha güçlü. 21. yüzyıla gelindiğinde DC ve Marvel’da çalışan çizgi roman yaratıcılarında bir ipucu var.

Otorite

DC Comics aracılığıyla görüntü

Sert vuran süper takım Otorite DC Studios eş başkanı James Gunn’ın DCU’yu açıklamasına sürpriz bir ekleme oldu. Birinci Bölüm: Tanrılar ve Canavarlar, ama olmamalıydı. Canlı aksiyon Justice League, ekran içi ve ekran dışı tartışmalara ve eski DC Genişletilmiş Evrenin karmaşık sürekliliğine saplanmış durumda. Milyonlarca sinemaseverin hayal gücünü yakalayan güçlü bir marka olmaya devam ediyor, ancak şehirdeki tek süper kahraman takımı onlar değil.

Gunn’ın yaklaşımı, Adalet Birliği’nin iki ana figürüne konsantre olmak için geri çekilmek, ikonları bireyler ve nesillerin bir parçası olarak keşfetmek. The Last Son of Krypton, iki dünyanın çocuğu olarak yeniden yapılandırılacak. Süpermen MirasıKara Şövalye oğluyla buluşacakken Cesur ve Cesur. Bu sefer, DC en ünlü süper takımını oluşturmak için acele edecek gibi görünmüyor.

Bu boşluğu doldurmak, DC’nin New 52 sıfırlaması sırasında çizgi roman evrenine katlanmadan önce satın aldığı Wildstorm baskısının bir parçası olan daha sert ve daha çatışmacı Otorite olacaktır.

Otorite, Adalet Ligi iradesini gezegende uygularsa ne olacağına dair sert bir keşifti. Fikir daha önce, özellikle Adalet Birliği’nin paralel düşmanları olan Crime Syndicate of Earth-2’de çizgi roman yapmıştı. Otorite, daha tanıdık bir Dünya’da bu fikre sıkı sıkıya bağlı kaldı. Dünyayı iyileştirmeye yönelik devam eden görevlerinde geri durmuyorlar ve hiçbir güç veya ikincil hasar çok fazla değil. Orijinal ekip üyeleri, açıkça eşcinsel çift Apollo ve Midnighter ile ölümsüz lider ve enerji manipülatörü Jenny Sparks’ı içeriyordu. Güçlü büyücü Doktor ve herhangi bir metropolle simbiyotik bir ilişki kurabilen Jack Hawksmoor onlara katıldı.

Yeni bir süper takım türü yaratmak

Otorite
Wildstorm / DC Comics aracılığıyla görüntü

Yazar Warren Ellis ve sanatçı Bryan Hitch, ekibi daha eski bir Wildstorm süper ekibi Stormwatch’ın üyelerinden oluşturdu. Otorite 1980’lerde Amerikan çizgi romanını önemli ölçüde değiştirmeye yardımcı olan İngiliz İstilası’nın doğal bir devamıydı. İngiliz çizgi romanları uzun süredir distopyayı, sosyal yorumları ve hicvi tercih ediyordu (bkz. Yargıç Dredd, Stronsiyum Köpekve diğer uzun soluklu şeritler MS 2000). Otorite Gümüş Çağı ideallerini Modern Çağ nihilizmiyle harmanlayan DC için büyüleyici bir dönüş oldu.

1999’da çizgi romanı piyasaya sürdükten sonra ikili, 12 sayıdan sonra ayrıldı ve tavizsiz ekibi yazar Mark Millar ve sanatçı Frank Quitely’ye devretti. Yeni çiftin tartışmalı koşusu 17 sayı sürdü. Bu çalışma sırasında DC, 11 Eylül terörist saldırılarından sonra birkaç kapağı değiştirmek, grafik sahnelerin yeniden çizilmesini emretmek ve bazı şiddeti sansürlemek için müdahale etti. Otorite Millar 2001’de DC Comics’ten ayrılırken (yayıncı için şimdiye kadarki son çalışması mükemmeldi). Süpermen: Kırmızı Yani2003 yılında n). Marvel’da hızlı bir yükseliş bekleniyordu ve DC’nin rakiplerine katılıp lansmanından bir yıl sonra. Nihai X-MenMillar, Dünyanın En Güçlü Kahramanlarında devrim yaratmak için Authority ortak yaratıcısı Bryan Hitch’e katıldı.

Son Noktalar

The_Ultimates
Marvel Comics aracılığıyla görüntü

Son Noktalar birçok yönden bir vahiydi. nın iki mimarı Otorite Yenilmezler’in Nihai versiyonunu bir araya getirmek için tahmin edilebileceği gibi uzlaşmaz bir yaklaşım benimsedi.

Marvel’s Ultimate Universe biraz paradokstu. Daha genç bir Dünya olan Earth-1610’da geçen kitap, onlarca yıllık Marvel sürekliliğini yeni okuyuculara açmak için tasarlandı, ancak asla ilham aldığı kadar uzun süre dayanamadı. Sürekliliğini sürdürme ihtiyacı azaldıkça riskler arttı ve kesinlik yaklaştı. Miles Morales, Nihai süreklilikle birlikte ortadan kaybolamayacak kadar başarılı birkaç seçkin karakterden biriydi, ancak diğer yönlerin kalıcı bir etkiye sahip olduğu kanıtlandı.

The Ultimates, Yenilmezler gibi “ortak bir tehdide” karşı birleşmiş değil, SHIELD’den Nick Fury tarafından taktiksel olarak seçilmiş süper kahramanlar ve seçkin ajanlardan oluşan işlevsiz bir görev gücüydü. Vurgu, gezegeni çeşitli karasal ve karasal olmayan tehditlerden kurtarmak için birlikte çalışan karmaşık ve kusurlu insanlara düştü.

Hitch olur daha sonra favori takımı yeniden canlandırma yaklaşımlarını açıklayın “Daha önce hiçbir şey olmamasına rağmen ve hikayeyi en baştan anlatın. Bu insanların kim olduklarının özüne inip dışa doğru inşa etmemiz gerekiyordu, yani Kaptan bir askerdi, Thor ya bir deli vakası ya da bir mesih. Banner kendine güveni olmayan bir dahi ve havalılığın kralı Fury.”

Bu yaklaşım tanıdık geliyorsa, sanatçının oyuncuları şakacı bir şekilde tanıdık rollere büründüren sinematik tarzında daha da belirgindir. Ne de olsa Nihai Evren, Samuel L. Jackson’ın Nick Fury olarak ilk göründüğü yerdir.

Bir süper takımı yeniden keşfetmek

yenilmezler ultron çağı
Marvel Studios aracılığıyla görüntü

Ultimates, MCU’nun bir araya getirdiği İntikamcılar’ı büyük ölçüde etkiledi, ancak Hitch’in anlattığı birçok zor yönü geride bıraktı. Son NoktalarTony Stark, ameliyat edilemeyen bir beyin tümörünün etkisini sınırlamak için teknolojisini geliştiren alkolik bir çapkındı. Banner, Hulk kişiliğinin suçluluğu ve korkusuyla yükümlü yetenekli bir bilim adamıdır. Pasifist Thor, İskandinav tanrısı olduğunu anladığında kurumsallaşmış eski bir psikiyatri hemşiresiydi. Wasp Janet Pym, şizofren eski kocası Hank “Dev Adam” Pym tarafından taciz edilen bir mutanttı. Kaptan Amerika, muadilinin ahlak ve adalet duygusundan yoksun, taze çözülmüş bir taktik dehasıydı. Bu Steve Rogers, ülkesini savunmak için ateşli silahlar kullanmaktan ve öldürmekten mutluydu – Amerika yanlısı bir statü, eylemlerini analiz etme veya emirlerini sorgulama olasılığının düşük olduğu anlamına geliyordu.

Çizgi romanlar, insan kusurlarına, olgun temalara ve artan siyasallaştırmaya yaptığı vurgu bazıları tarafından alaycı olarak görülse de, geniş beğeni topladı.

MCU, bu yönleri daha iyi bilinen Earth-616 sürümleriyle birleştirdi, ancak unsurlar 2012’lerde belirgindir. Yenilmezler ve 2015’ler Yenilmezler ultron Çağı. Yaklaşımın başarılı olduğunu söylemek doğru olur – yalnızca dört Avengers filmi dünya çapında 8 milyar dolar hasılat elde etti.

MCU’dan DCU’ya

Açık bir bağlantı şu adresten çalışır: Otorite ile Nihais ve MCU’ya devam edin. İle OtoriteDCU’ların ilk bölümünün ilk kısmına sürpriz bir destek amaçlı ekleme Birinci Bölüm: Tanrılar ve Canavarlar, bu döngü tamamlanmış gibi geliyor. DCEU daha önce Adalet Ligi’ni bazı alaycı yerlere götürmüştü, ancak onu tekrar çizgi romana bağlamak genellikle büyük çaba gerektiriyordu.

Sayfada, Otorite ve Ultimates muazzam zorluklara rağmen hayatta kaldı, özellikle Gümüş Çağı atalarının asla sahip olmadığı nihilizm ve son kullanma tarihi. film yapımcılığının gerçekliğinde zaman hızlı akar ve ekipler bir arada kalamaz. MCU’nun Yenilmezleri, Ultimates’in yıkıcı yolunu izlememiş olabilir, ancak çekirdek üyeliğine sonsuza kadar bağlı kalamaz. Bu belirsizliğin, MCU’nun dördüncü ve beşinci aşamaları üzerinde gözle görülür bir etkisi oldu.

Yeni görünümlü DCU, DC çizgi romanlarındaki süper kahramanlara yönelik farklı yaklaşımları dengeleme ve bu ekipler etrafında bir anlatı şekillendirme fırsatına sahip. Muhtemelen, adaleti ve umudu temsil eden yeni süper kahramanların gelişinin, mevcut süper ekiplerin sinizminden ve kontrolünden çıktığı bir yer. Bu, Grant Morrison’ın yakın tarihli kitabında bir taraftan incelenen bir senaryo. Süpermen ve Otorite.

Apollo ve Midnighter, Superman ve Batman’in (DCU’da onaylanmış bir yeri olan) analogları olabilir, ancak DCU’yu kökten farklı yönlere götürebilecek tanıdık arketiplerde farklı dönüşler vaat ediyorlar.

Süper ekipler, başarılı bir çizgi roman evreninin merkezinde yer alır. DC, son yirmi yılda çizgi romanları tanımlayan yaratıcılardan yararlanarak, MCU’nun başardıklarına ekleyerek ve onu sadece tanrıları ve canavarlarıyla kopyalamakla kalmayıp, pastasını alıp yiyebilir.

Teknory