Patlayan Yıldızların Yakındaki Gezegenler Üzerindeki Etkisi NASA’nın Düşündüğünden Daha Kötü

Araştırmacılar bu etkiyi, 31 süpernovanın X-ışını gözlemlerini inceleyerek, bu patlamaların etkilerinin ne kadar uzağa ulaşabileceğini görerek keşfettiler. NASA, atmosferimizi soyan bir süpernovanın kurbanı olma konusunda endişelenmemize gerek olmadığını, çünkü Dünya’nın yakınında endişe yaratacak kadar yakın potansiyel süpernova bulunmadığını belirtmekte hızlıdır. Referans olarak, nispeten yakında süpernovaya dönüşeceği tahmin edilen nispeten yakın bir yıldız Betelgeuse’dir, ancak bu […]

Patlayan Yıldızların Yakındaki Gezegenler Üzerindeki Etkisi NASA’nın Düşündüğünden Daha Kötü

Araştırmacılar bu etkiyi, 31 süpernovanın X-ışını gözlemlerini inceleyerek, bu patlamaların etkilerinin ne kadar uzağa ulaşabileceğini görerek keşfettiler. NASA, atmosferimizi soyan bir süpernovanın kurbanı olma konusunda endişelenmemize gerek olmadığını, çünkü Dünya’nın yakınında endişe yaratacak kadar yakın potansiyel süpernova bulunmadığını belirtmekte hızlıdır. Referans olarak, nispeten yakında süpernovaya dönüşeceği tahmin edilen nispeten yakın bir yıldız Betelgeuse’dir, ancak bu yaklaşık 650 ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır, bu nedenle burada sorunlara neden olamayacak kadar uzaktadır.

Ancak gezegenimiz geçmişte bir süpernovadan gelen bir X-ışın patlamasıyla sarsılmış olabilir. Illinois Üniversitesi’nden ortak yazar Connor O’Mahoney, “Dünya şu anda böyle bir olay nedeniyle tehlike altında değil, çünkü X-ışını tehlike bölgesinde potansiyel süpernova yok” dedi. “Ancak, bu tür olayların Dünya’nın geçmişinde rol oynaması söz konusu olabilir.”

Bunun kanıtı, Dünya’nın bazı yerlerinde bulunmayan belirli bir radyoaktif demir türünden geliyor, bu da iki ila sekiz milyon yıl önce iki süpernovanın gerçekleşmiş olabileceğini düşündürüyor. Böyle bir X-ışını patlaması, özellikle deniz yaşamını etkileyerek besin zincirinde korkunç hasara neden olabilir. NASA, etkilerin potansiyel olarak bir yok olma olayına neden olabileceğini öne sürüyor – ancak aynı zamanda dinozorların ölümü gibi geçmiş yok olma olaylarını bilinen süpernova olaylarıyla ilişkilendiren hiçbir kanıt olmadığına da işaret ediyor.

Teknory