‘Peter Pan & Wendy’ Agresif Bir Şekilde İyi ve Sorun Bu

Peter Pan ve Wendy/Disney aracılığıyla görüntü Uyarı: Bu yazı şuna dair spoiler içermektedir: Peter Pan ve Wendy. Geçmişte Disney’in kaynak materyalinin daha karanlık, daha yetişkinlere yönelik unsurlarından çekinmediğini hepimiz biliyoruz. Baş karakterin annesinin vahşice öldürülmesinden Bambi Frollo’nun Quasimodo’yu cezai olarak kötüye kullanmasına Notre Dame’ın kamburubu klasik çocuk filmleri bazen çocuklardan başka herkes içinmiş gibi görünebilir. […]

‘Peter Pan & Wendy’ Agresif Bir Şekilde İyi ve Sorun Bu

Peter Pan ve Wendy/Disney aracılığıyla görüntü

Uyarı: Bu yazı şuna dair spoiler içermektedir: Peter Pan ve Wendy.

Geçmişte Disney’in kaynak materyalinin daha karanlık, daha yetişkinlere yönelik unsurlarından çekinmediğini hepimiz biliyoruz. Baş karakterin annesinin vahşice öldürülmesinden Bambi Frollo’nun Quasimodo’yu cezai olarak kötüye kullanmasına Notre Dame’ın kamburubu klasik çocuk filmleri bazen çocuklardan başka herkes içinmiş gibi görünebilir.

Bununla birlikte, klasik çocuk edebiyatının çoğu ürkütücüdür ve yetişkin temalarıyla doludur. Birçok ünlü Fare Evi çizgi filminin dayandığı Grimm peri masalları, tıpkı Hans Christian Andersen’inki gibi dehşet vericidir. Küçük Denizkızı, aşağı yukarı aynı dönemde yazılmış, Alman kardeşler halk hikayeleri listelerini derliyor ve geliştiriyorlardı. Bu masalların her yerde çocukları sarsmasından birkaç on yıl sonra, JM Barrie şu karakteri tanıttı: Peter Pan dünyaya ve bu hikaye, tüm bu örneklerin en karanlık, en üzücü ve en karmaşıkı olabilir – yine de Disney’in hikayeyi yeniden anlatmaya yönelik en yeni girişimi, Peter Pan ve Wendy, gerçekten iyi bir film yaratmaktan çok bu tarihe saygı göstermeye odaklanmış görünüyor.

En son yineleme Tava hikaye kesinlikle karanlık unsurlarını iyi işliyor. Peter’ın bir noktada öldüğünü etkili bir şekilde görüyoruz ve Jude Law’un Kancası, daha yoğun sahnelerin bazılarında tehditle titriyor. tam değil Panın labirentiama zor Looney Tunes herhangi biri. Daha ilginç bir şekilde ve terminalde çevrimiçi olan çok özel bir kişinin canını sıkacak şekilde, aynı zamanda hikayedeki odağı Wendy’ye kaydırıyor, karakterine animasyonlu klasikten daha fazla derinlik katıyor ve orijinal JM’deki tasvirine yaklaşıyor. Barry oyna. Pan sonsuza kadar bir çocuk olarak kalırken, büyüme fikrinden ve yetişkin sorumluluğundan – ailesini kaybetme pahasına bile – kaçınırken, Wendy madalyonun her iki tarafını da ele alıyor. Yolculuktan geçen o; o bizim kahramanımız Peter Pan ve Wendy bunu animasyonlu orijinalden daha fazla araştırıyor.

yaparken Yeşil Şövalye, Tava yönetmen David Lowery, Dev Patel filminin dayandığı destansı şiire açıkça bağlıydı ve bu filme yaklaşma şekli de, Tava kaynak materyal. Orijinal oyun ve roman Tava evren, Freudyenler, feministler ve aradaki her türlü felsefe tarafından incelenip yorumlandı, bu nedenle konuyla ilgili dişlerinizi geçirebileceğiniz pek çok literatür var ve Lowery hepsini denemiş görünüyor.

Hayatı hakkında bilgi sahibi olmadan Barrie’nin çalışmalarını – ve çocukluğu yeniden yakalama saplantısını – anlayamazsınız. Ailesi trajediyle kuşatılmıştı; Barrie çocukken ağabeyi ve idolü bir buz pateni kazasında öldü. Ayrıca boyu küçüktü ve bunun sosyal ve cinsel duruşunu nasıl etkilediği konusunda meşhurdu – bu, çocuklukta bu kadar uzun olmayan bir şeydi.

yazmadan önce Peter Panİskoç oyun yazarı, Arthur Llewelyn Davies adında bir adamla evli olan Sylvia Du Maurier adlı evli bir sosyeteye takıntılı hale geldi. Barrie, onun hayatına girmeye çalışırken küçük oğullarıyla oyunlar oynadı (ebeveynlerinin trajik ölümlerinden sonra onları gayri resmi olarak evlat edindi – onları orijinal kayıp çocuklar yaptı) ve oluşan bu hikayelerdi. temeli Tava. Bu arada karısı Mary Ansell, boşanmaya ve evliliklerini asla tamamlayamayacaklarının acı verici bir şekilde kamuya açıklanmasına yol açan bir ilişki başlattı. oyun ve roman derinlemesine incelendiğinde bu açıkça görülüyor ve altta yatan bu kayıp ve çocukluk özlemi teması, Disney’in en yeni yorumunda güçlü.

Eşinin durumu ve Du Maurier’e olan karşılıksız aşkı, onun kadın gücüne ve onun inceliklerine olan ilgisini de açıklıyor. Barrie, kadınları akıl olarak erkeklerden üstün gördüğü konusunda çok netti, bu yüzden Wendy’nin zekice (ve en azından filmde çoğunlukla hayırsever bir şekilde) Peter’ı manipüle ettiğini görüyoruz. Karakteriyle ilgili daha sonraki okumalar, akademisyenlerin onun hem anne hem de kötü cadı arketipi olduğuna, büyüyü besleyip yok ettiğine inanmalarına yol açtı. Rağmen Peter Pan ve Wendy Darling kızının yeşile dönmesine pek gerek yok, o ve Peter aynı fikirde değiller ve hatta bazı noktalarda birbirlerine düşman oluyorlar. Ve bu versiyonda da günü kurtaran yine o, Lowery’nin Disney orijinal animasyonunda yaptığı ince ayarlar hakkında derinlemesine düşündüğünü gösteriyor.

Her şey çok karmaşık, havalı ve takdire şayan ve bir Barrie ve film ineği olarak çok ilgi çekici ama basit bir sorun var. film olarak Peter Pan ve Wendy ikonik animasyon versiyonuna kıyasla ahşap diyalog ve CGI’nın beceriksizliği ile sınırlandırılmış, yeterince eğlenceli olmaktan başka bir şey yapamıyor. Göze çarpan tek performans, ekranda başka hiçbir şeye benzemeyen bir manyetizmayı korurken, ustalıkla tehlikeliden çizgi romana dönüşen Jude Law. Diyaloglarını ilginç kılmayı bile başarıyor.

Ve bu notta, filmin temalarını ince bir şekilde ortaya çıkarması gereken karakter sohbetleri, bunun yerine sabah örtüleri çıkarmakla eşdeğerdir ve izleyiciyi film yapımcılarının söylemek istediklerini tam olarak ifşa eder. Açıkçası, bu bir çocuk filmi, bu yüzden David Lynch düzeyinde bir soyutlama beklememelisiniz, ancak Disney (özellikle Pixar aracılığıyla), çocuklar için bariz bir mesaj ile çocuklar için daha ince bir sunum arasında bu dengeyi kurabileceğini kanıtladı. yetişkinler. Yine de burada, holding başarısız oldu.

Bu en üzücü şey bile değil Peter Pan ve Wendy. Pan’ın, filmin doruk noktasında, tanıdığı ve sevdiği herkes yoluna devam ederken çocukluğun arafında kalmaya kararlı olarak Neverland’e döndüğünü de görmüyoruz. Ve Law’s Hook’un yeterince ekran süresine yaklaşamadığı gerçeği değil. Wendy’nin nihayet hak ettiği karmaşık karakter muamelesini alması, aşırı derecede ortalama bir yazı veya dövüş sahnelerindeki kötü koreografi nedeniyle hayal kırıklığına uğramadı. Gerçek şu ki, Lowery’nin bu ikonik hikayeyle harika bir şey yapmak için tüm araçlara ve tüm hırsa sahip olduğu ve Noel’de biraz sarhoşken yarı yarıya izleyebileceğiniz bir şey olduğu gerçeği. Ve işleri daha da kötüleştirmek için: Bu, Disney’in piyasadaki en iyi canlı aksiyon yeniden yapımlarından biridir. Belki de sadece klasiklere bağlı kalmalıyız.

Teknory