Pixel Launcher yakında size kendi web arama motorunuzu seçme özgürlüğünü verebilir

Robert Triggs / Android Yetkilisi TL;DR En son Android 14 QPR 2 Beta 3 sürümündeki Piksel Başlatıcı, “Arama Motoru” adı verilen gizli bir ayar içerir. Bu ayar, web’de arama yapmak için kullandığınız uygulamayı seçmenize izin verebilir ve muhtemelen Pixel Launcher’daki evrensel arama özelliğini etkileyebilir. Bu özellik şu anda yayında değil ve gelecekte kullanıma sunulabilir. Pixel […]

Pixel Launcher yakında size kendi web arama motorunuzu seçme özgürlüğünü verebilir

Robert Triggs / Android Yetkilisi

TL;DR

  • En son Android 14 QPR 2 Beta 3 sürümündeki Piksel Başlatıcı, “Arama Motoru” adı verilen gizli bir ayar içerir.
  • Bu ayar, web’de arama yapmak için kullandığınız uygulamayı seçmenize izin verebilir ve muhtemelen Pixel Launcher’daki evrensel arama özelliğini etkileyebilir.
  • Bu özellik şu anda yayında değil ve gelecekte kullanıma sunulabilir.

Pixel Launcher, Google’ın kendi telefonları için ayırdığı yalnızca Pixel’e özgü daha iyi özelliklerden biridir. Pixel Launcher’ın kullanışlı özelliklerinden biri, arama çubuğu aracılığıyla evrensel arama yapma özelliğidir; bu, hemen hemen her şeyi aramanıza olanak tanır: uygulamalar, kişiler, ayarlar, içerik ve web. Google, en son Android 14 güncellemesinin gizli bir arama ayarına sahip olması nedeniyle bu aramanın işleyişinde önemli bir değişiklik yapıyor gibi görünüyor.

Tespit edildiği gibi Tırnak SadykovYakın zamanda başlatılan Android 14 QPR 2 Beta 3’teki Pixel Launcher uygulaması, “Arama Motoru” adı verilen gizli bir arama ayarları öğesi içeriyor. Ayarın içindeki dize, ayarı şu şekilde açıklar: “Web’de arama yapmak için kullanacağınız uygulamayı seçin. Bu, ana ekranınızdaki aramayı ve içeriği etkileyecektir.”

Android 14 QPR 2 Beta 3 Arama Motoru ayarı

Açıklamaya dayanarak, özelliğin Pixel kullanıcılarının cihazları için varsayılan arama motorunu aramasına olanak tanıyacağını ve Pixel Launcher’ın evrensel aramasını ve cihazdaki diğer arama özelliklerini etkileyeceğini varsayabiliriz. Şu anda Google, bu görevler için varsayılan olarak Google Arama’yı kullanıyor ancak bu ayarın varlığı, şirketin onu Bing, DuckDuckGo ve diğerleri gibi diğer arama motorlarına açabileceğini gösteriyor.

Varsayılan arama motorunu başka bir üçüncü taraf arama motoruyla değiştirmenin, Pixel Launcher’ın ana ekranındaki arama çubuğu widget’ının tasarımını da değiştirip değiştirmeyeceği henüz bilinmiyor.

Lance Adams Android için Chrome’da bu özellikle ilgili olabilecek bazı arama motoru işaretlerini tespit etti. #enable-search-engine-choice bayrağı, arama motoru seçim ekranını ve ilgili özellikleri etkinleştirir. İlk çalıştırma deneyiminde, profil oluşturma akışında ve daha fazlasında seçim ekranı görüntülenecektir. Bayrak aynı zamanda masaüstü ve Android için Chrome’daki arama motoru ayarları sayfasına yönelik yeni kullanıcı arayüzünü de etkinleştirir.

Android için Chrome'da Arama Motoru ayarı

Google, birçok Google işletmesini tekel olarak damgalayan çeşitli kararlar nedeniyle, dünya çapındaki düzenleyici kurumlardan, faaliyet gösterdiği sektörlerdeki işlerini nasıl yürüttüğü konusunda çeşitli zorluklarla karşı karşıyadır. Bazı bölgelerde, düzenleyici kurumlar Google’a, kullanıcıların bir bütün olarak Android’de varsayılan arama motorunu seçmesine izin verme yetkisi verdi. Pixel Launcher’da tespit edilen değişiklikler bu gereksinimlere uygun olarak görünüyor. Pixel Launcher’daki bu seçim ekranının, Google’ın mevzuatla ilgili bir sorunla karşılaşmadığı bölgelerde bile kullanılıp kullanılmayacağı henüz bilinmiyor.


Pixel Launcher yakında size kendi web arama motorunuzu seçme özgürlüğünü verebilir

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow