Reddit, Apollo, BaconReader gibi üçüncü taraf uygulamalara veda ediyor

Reddit kullanıcılarının itirazlarına rağmen Reddit, API’sine (uygulama programlama arayüzü) erişmek için üçüncü taraf uygulamalarının geliştiricilerinden milyonlarca dolar ücret alma kararıyla ilerledi. 1 Temmuz’dan itibaren birçok sevilen uygulama artık yok. AYRICA BAKINIZ: Reddit, alt dizinler popüler olmayan API değişikliklerini protesto etmeye devam ederken modları kaldırır Hangi üçüncü taraf Reddit uygulamaları kapandı? Kapatılması gereken en popüler üçüncü […]

Reddit, Apollo, BaconReader gibi üçüncü taraf uygulamalara veda ediyor

Reddit kullanıcılarının itirazlarına rağmen Reddit, API’sine (uygulama programlama arayüzü) erişmek için üçüncü taraf uygulamalarının geliştiricilerinden milyonlarca dolar ücret alma kararıyla ilerledi. 1 Temmuz’dan itibaren birçok sevilen uygulama artık yok.

AYRICA BAKINIZ:

Reddit, alt dizinler popüler olmayan API değişikliklerini protesto etmeye devam ederken modları kaldırır

Hangi üçüncü taraf Reddit uygulamaları kapandı?

Kapatılması gereken en popüler üçüncü taraf uygulamalarından biri Apollo’dur. Apollo geliştiricisi Christian Selig’e göre, API erişimi için Reddit’e yılda 20 milyon dolar ödemesi gerekecekti (Reddit, 50 milyon API isteği başına 12.000 dolar almayı planlıyordu).

İçinde Reddit gönderisi(yeni bir sekmede açılır) Apollo kapatılmadan önce kullanıcılara teşekkür eden Selig şunları yazdı: “Eğer [Reddit] herkes için işe yarayabilecek bir şey isteseydiler, dürüst olmayan, duygusuz ve fiyatlandırmada cezalandırıcı olmak yerine sadece dinlemek için çaba gösterirlerdi.” Gönderideki yorumların çoğu, hesaplarını sileceklerini ve artık Reddit’i artık kullanmayacaklarını söylüyor. Apollon gitti.

Apollo’nun Android eşdeğeri reddit is fun (RIF) da kapandı. RIF’in veda yazısı(yeni bir sekmede açılır) Selig’s ile aynı fikirdeydi ve Reddit’in “platformlarını geliştiren geliştiricilere yönelik düşmanca muamelesini” eleştirdi.

Reddit’in API politikasının ardından kapatılan diğer uygulamalar şunları içerir: BaconReader(yeni bir sekmede açılır)Android’deki son güncellemesini 27 Haziran’da yayınlayan ve Reddit için senkronize et(yeni bir sekmede açılır)olası Reddit alternatifi Lemmy’ye taşınacak.

Hangi üçüncü taraf Reddit uygulamaları çalışır durumda kalacak?

Birkaç üçüncü taraf Reddit uygulaması kullanılabilir durumda kalacak, ancak Reddit’in API ücretlerini karşılamak için her ikisinin de bir bedeli olacak. Bununla birlikte, Reddit’in NSFW içeriğine yönelik API kısıtlaması, değişiklikler 5 Temmuz’da yürürlüğe girdiğinde kullanılabilir durumda kalan tüm üçüncü taraf uygulamaları için geçerli olmaya devam edecek.

Relay for Reddit işlemlerine devam edecek ve şimdilik ücretsiz kalacak. Ancak, geliştiricisi Dbrady bir açıklamada belirtti. Reddit gönderisi(yeni bir sekmede açılır) Relay, “olabildiğince düşük bir fiyat noktasına ulaşmaya” çalışacak olsa da, önümüzdeki haftalarda bir abonelik modeline geçecek. Şu an itibariyle DBRady, Relay’in pro sürümünün bir abonelik modeli yayınlanana kadar ücretsiz olarak kullanılabileceğini söylüyor.

Reddit için Narwhal da ortalıkta dolaşacak ve bir abonelik modeline geçecek. Geliştirici Rick Harrison, postalamak(yeni bir sekmede açılır) uygulamanın reklamsız da olsa aynı şekilde çalışacağını ve 4 ile 7 ABD Doları arasında bir maliyeti olacağını. Now for Reddit’in geliştiricisi Miloco, benzer bir duyuruyu Now for Reddit ve jest tabanlı Nara for Reddit’in aboneliklere taşınması hakkında yaptı, ancak fiyatlar konusunda henüz bir güncelleme yok.

tarafından ilk bildirildiği gibi Sınır(yeni bir sekmede açılır)Reddit, erişilebilirlik odaklı uygulamaları yeni fiyatlandırma politikasından muaf tutacağını duyurdu. TechCrunch bildirildi(yeni bir sekmede açılır) r/Blind alt dizininin kullanıcıları, Reddit for Blind, Luna for Reddit ve Dystopia gibi ekran okuyucular gibi Reddit’in erişilebilirliğine yardımcı olan uygulamaların bir listesini oluşturmaya devam etti. Distopya açıklandı bir gönderi(yeni bir sekmede açılır) ücretsiz olarak çalışmaya devam edeceğini söyledi.

RedReader ayrıca bir erişilebilirlik muafiyeti aldı, ancak r/Blind modları bahsetti(yeni bir sekmede açılır) r/Blind’in listesindeki diğer uygulamalar arasında artık kullanılmayan BaconReader ve çoğu iOS erişilebilirlik teknolojisiyle çalışan Apollo vardı.

Teknory