Reddit, r/Place kamusal sanat tuvalini yeniden başlattı. Reddit kullanıcıları hemen protesto ediyor.

Reddit, son birkaç haftadır kendi kullanıcılarından büyük çevrimiçi protestolara maruz kalıyor ve platformun bazı bölümleri zaman zaman ziyaretçiler tarafından tamamen kullanılamaz hale geliyor. Bu nedenle, şirket görünüşe göre şimdi bir kez daha piyasaya sürmek için mükemmel bir zaman olacağına karar verdi. r/Yerkullanıcıların çevrimiçi bir kamusal alanda piksel resmini görüntüleyebilecekleri büyük bir boş tuval. Doğal olarak […]

Reddit, r/Place kamusal sanat tuvalini yeniden başlattı.  Reddit kullanıcıları hemen protesto ediyor.

Reddit, son birkaç haftadır kendi kullanıcılarından büyük çevrimiçi protestolara maruz kalıyor ve platformun bazı bölümleri zaman zaman ziyaretçiler tarafından tamamen kullanılamaz hale geliyor.

Bu nedenle, şirket görünüşe göre şimdi bir kez daha piyasaya sürmek için mükemmel bir zaman olacağına karar verdi. r/Yerkullanıcıların çevrimiçi bir kamusal alanda piksel resmini görüntüleyebilecekleri büyük bir boş tuval.

Doğal olarak Reddit kullanıcıları, Reddit hakkındaki görüşlerini pikselli sanat biçiminde dile getirmek için bu fırsatı değerlendirdi.

Örneğin, Reddit’in tüm ziyaretçilerinin görmesi için r/Place kanvasının her yerine “Sikeyim Spez” karalanmış. Spez, platform kullanıcılarının platformda alınan pek çok popüler olmayan karardan sorumlu tuttuğu şirketin CEO’su Steve Hoffman tarafından kullanılan Reddit kullanıcı adıdır.


Kredi: Ekran Görüntüsü: Reddit

Reddit Çarşamba günü r/Place’in geri döndüğünü duyurdu. Şirket, önceki sürümleri piyasaya sürdü. 2017 ve tekrar içinde 2022. Reddit, 2023 sürümünün başlangıçta Nisan ayı için planlandığını, ancak çeşitli aksaklıklar (ve karartma protestoları) bu yılki r/Place’in 20 Temmuz Perşembe günü başlamasına neden olduğunu açıkladı.

“Geç olsun güç olmasın?” okur Reddit’ten r/Place duyuru gönderisi. Yorumlar bölümü, yorumlarda “API” yazan kullanıcılarla hızla doldu. Bu, kullanıcıların Reddit ile yaşadığı ana soruna bir referanstır: fahiş fiyatlara sahip yeni API. Birçok popüler üçüncü taraf geliştirici, şirketin bir zamanlar ücretsiz olan bir API için kullanım başına abonelik ücreti almaya başlamasının ardından bu ayın başlarında Reddit tabanlı uygulamalarını kapatmak zorunda kaldı.

Popüler bir Reddit istemci uygulaması olan Reddit için Apollo’nun arkasındaki geliştirici, bu yeni şartlar kapsamında API erişimi için yılda 20 milyon dolar ödemek zorunda kalacağını paylaştı. Reddit kullanıcıları hızla bir araya geldi ve günlerce süren bir plan yaptı. karartma protestosu, birçok popüler subreddit topluluğunu gizli hale getirerek ziyaretçilerin bunlara erişmesini engelledi. Günlerce süren protestolar, Reddit’in peçeli yapmaya başlamasından haftalara döndü. tehditler bu çevrimiçi toplulukları yeniden açmayan moderatörleri kaldırmak için. Birçok alt dizi daha sonra yeniden açılırken, Reddit kullanıcıları protesto etmek için yeni yollar buldu. dolgu bu yeniden açılan topluluklardan bazıları, komedyen John Oliver’ın fotoğraflarından başka bir şey olmadan.

Reddit’in kısa süre önce yeniden başlattığı r/Place’i yeni protesto eylemleri için kullanma çabasıyla, bazı Reddit kullanıcıları şu adla yeni bir alt dizin başlattı: r/Yer API’si kullanıcıların, pikselli sanat eserlerini devralmak için mesajlaşma konusunda strateji oluşturabilecekleri yer.

Bu büyük kullanıcı geri dönüşünden bağımsız olarak Reddit, API fiyatlandırmasından ödün vermedi. Aslında şirket, kullanıcı tabanını üzen yeni, daha yakın tarihli kararlar aldı. Geçen hafta Mashable, Reddit’in kaldırıldı yeni bir sohbet sistemine geçiş yaparken kullanıcıların hesaplarından yıllarca süren sohbetler ve mesaj arşivleri. Kısa bir süre sonra Reddit de ilan edildi kullanıcıları daha da kızdıran popüler Reddit Gold ödül sistemini kullanımdan kaldırıyordu.

Teknory