Resmi kendi kendine onarım programlarına sahip 5 teknoloji şirketi

Kahretsin. Telefonunuz, dizüstü bilgisayarınız veya tabletiniz fritz’de. Şimdi ne var? Hangi şirketin yaptığına bağlı olarak, siz Might Bırakma ve onarım için ödeme yapma zahmetinden kaçınabileceksiniz. Yani, o cihazı açıp kendiniz tamir edecek kadar cesursanız. Son birkaç yılda, bazı teknoloji şirketleri belirli cihazlarda kendi kendine onarım yapmayı kolaylaştırdı. Microsoft, Samsung, Google ve diğerleri akla geliyor. Bu […]

Resmi kendi kendine onarım programlarına sahip 5 teknoloji şirketi

Kahretsin. Telefonunuz, dizüstü bilgisayarınız veya tabletiniz fritz’de. Şimdi ne var?

Hangi şirketin yaptığına bağlı olarak, siz Might Bırakma ve onarım için ödeme yapma zahmetinden kaçınabileceksiniz. Yani, o cihazı açıp kendiniz tamir edecek kadar cesursanız. Son birkaç yılda, bazı teknoloji şirketleri belirli cihazlarda kendi kendine onarım yapmayı kolaylaştırdı. Microsoft, Samsung, Google ve diğerleri akla geliyor.

Bu şirketler bunu neden yapıyor? Yıllarca süren ısrar “Onarım Hakkı” çoğunlukla hareket. Onarım Hakkı aktivistleri, teknoloji şirketlerinin kendi kendini onarmak için kaynak sunmasını zorunlu kılan yasaları yıllarca zorladı ve 2021’de New York gibi yerlerde yasal zaferler kazandı. Elbette, kendi cihazlarınızı onarmak kendi başına eğlenceli olabilir, ancak aynı zamanda iyidir gezegen için; milyarlarca elektronik her yıl basitçe atılır ve büyük miktarlarda e-atık oluşmasına neden olur. Onarılan bir cihaz, atılmayan bir cihazdır.

AYRICA BAKINIZ:

Samsung, iFixIt ile kendi kendine onarım ortaklığını resmen başlattı

Cihazınız için hızlı bir onarıma ihtiyacınız varsa, muhtemelen orijinal onarım parçaları satın alabilir ve bunu gerçekleştirmek için kolay çevrimiçi talimatları bulabilirsiniz. İşte en büyük teknoloji şirketlerinden bazılarının (ve şık bir startup’ın) kendi kendine onarım işlerini nasıl ele aldığı.

Microsoft

Surface Pro 8’in Microsoft’un web sitesinde bir hizmet kılavuzu vardır.
Kredi bilgileri: Molly Flores/Mashable

Microsoft, ilk büyük şirketlerden biriydi. kendi kendine onarıma izin ver 2021’in sonlarına doğru.

Neyse ki, cihazınızın kendi kendine onarım için uygun olup olmadığını öğrenmenin kolay bir yolu var. Microsoft’un bir İnternet sitesi uygun her cihaz için indirilebilir PDF hizmet kılavuzları ile. Bunlar şunları içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

Nereden parça alacağınıza gelince, çevrimiçi cihaz onarım merkezi iFixit Microsoft veya bu listedeki diğer şirketlerden herhangi biri için en iyi arkadaşınız olacak. Çeşitli Surface cihazları için ekranlar, piller, destek ayakları ve daha fazla bileşen iFixit aracılığıyla edinilebilir.

SAMSUNG

Samsung Galaxy S21 ve S21 Ultra yan yana

Galaxy S21’iniz için bazı yedek parçalar alabilirsiniz.
Kredi bilgileri: Zlata Ivleva/Mashable

Geçen yaz, Samsung başlattı iFixit ile resmi kendi kendine onarım ortaklığı. Orada bir iFixit sitesindeki sayfa yalnızca bu ortaklığa adanmıştır ve desteklenen bir avuç küçük cihaz için onarım araçlarına ve kılavuzlara kolay erişim sunar.

Ve küçük derken, demek istediğim küçük. iFixit, bu yazıyı yazdığı sırada yalnızca Samsung Galaxy S20 ve S21 akıllı telefon serileri ile Galaxy Tab S7+ için parça sağlıyor. Bu cihazlar için yedek ekran, pil ve şarj portları satın alabilirsiniz, ancak yalnızca bu cihazlar için satın alabilirsiniz. Eğer senin galaksi s22 ultra molalar, şimdilik şansınız yok.

Google

Ekranda Pixel 7 Pro

Google’ın kendi kendine onarım programı oldukça kapsamlıdır.
Kredi: Getty Images aracılığıyla THOMAS URBAIN/AFP

Google Pixel hayranları buna bayılacak.

Google ayrıca iFixit ile ortak oldu geçen yıl Pixel telefonlar için onarım araçları, parçalar ve bilgiler sağlamak üzere. Bununla birlikte, Samsung’un aksine, programda herhangi bir büyük boşluk yok gibi görünüyor. Mükemmele kadar her Pixel telefon Piksel 7 Pro (bütçeli Pixel A serisi modeller dahil), Google’ın orijinal yedek parçalarıyla destekleniyor gibi görünüyor. Bunlar yedek ekranları ve pilleri içerir.

Oh, ve iFixit’in de her cihaz için yararlı kılavuzları vardır. Bundan daha uygun olamaz.

Elma

iPhone SE üçüncü nesil

iPhone SE sahipleri şanslı.
Kredi bilgileri: Stan Schroeder/Mashable

Elma genellikle işleri kendi bildiği şekilde yapmayı tercih eder ve kendi kendine onarım söz konusu olduğunda da durum farklı değildir.

Herkes gibi iFixit ile çalışmak yerine, Apple’ın kendi kendi kendine onarım web sitesi incelemeniz için araçlar, parçalar ve kılavuzlarla birlikte. Şu anda, desteklenen cihazların listesi oldukça sınırlıdır. iPhone 12 ve 13’ün her çeşidi için ve ayrıca en son sürüm için parça sipariş edebilirsiniz. iPhone SEancak henüz iPhone 14’ün herhangi bir sürümü için değil.

Aynı şey masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için de geçerli. 2020 ve 2021 modelleri için parça siparişi verebilirsiniz. Macbook Air ve macbook proancak daha yeni değil M2 MacBook Air. Masaüstü bilgisayarlar için seçenekleriniz şunlarla sınırlıdır: 2021 iMac’i2020 M1 Mac mini ve 2022 Mac Stüdyosu.

Yine de hiç yoktan iyidir.

Çerçeve

Çerçeve Dizüstü Bilgisayar

Framework Dizüstü Bilgisayar, sizi bir bilgisayar onarım uzmanı yapabilir.
Kredi bilgileri: Molly Flores/Mashable

Bu sonuncusu, diğerleri gibi büyük bir marka değil, ama yine de süper havalı, bu yüzden listede.

bu Çerçeve Dizüstü Bilgisayar sizin ve benim gibi meslekten olmayan kişilerin çok fazla uzmanlık gerektirmeden gerektiğinde parçaları değiştirmesi için tasarlanmış bir dizüstü bilgisayardır. Dizüstü bilgisayarı açmak için bir araçla birlikte gelir ve içindeki her bir parça, onarım kılavuzlarına bağlanan QR kodlarıyla etiketlenmiştir. Dizüstü bilgisayarda, istediğiniz bağlantı noktalarını takabileceğiniz dört yuva bile var.

AYRICA BAKINIZ:

Framework’ün onarılabilir dizüstü bilgisayarı Google tarafından onaylandı

Dört adet USB-C bağlantı noktasına mı ihtiyacınız var? Sadece dördünü sipariş et Çerçeve mağazası ve buna sahipsin. Aynı şey, pilden ana karta kadar cihazın temelde herhangi bir parçasını değiştirmek için de geçerli. Beni yanlış anlamayın, kendi kendini onaran cihazlarla ilgili sıfır deneyiminiz varsa, onarım talimatları hala oldukça göz korkutucu görünüyor, ancak muhtemelen piyasada daha kolay onarılabilir bir şey bulamayacaksınız.

Teknory