Samsung, Bing için Google’ı varsayılan arama motoru olarak bırakamaz

Ryan Haines / Android Otoritesi galaksi s23 ultra TL;DR Samsung, en azından ABD gibi pazarlarda, telefonlarında varsayılan arama motoru olarak Google’ı Microsoft’un Bing’iyle değiştiremez. Google’ın Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmesi (MADA), tüm Android OEM’lerinin Google Arama’yı önceden yüklemesini ve varsayılan olarak kullanmasını gerektirir. Bununla birlikte, Avrupa ve Hindistan gibi bölgelerin kendi MADA sürümleri vardır ve burada […]

Samsung, Bing için Google’ı varsayılan arama motoru olarak bırakamaz

Ryan Haines / Android Otoritesi

galaksi s23 ultra

TL;DR

  • Samsung, en azından ABD gibi pazarlarda, telefonlarında varsayılan arama motoru olarak Google’ı Microsoft’un Bing’iyle değiştiremez.
  • Google’ın Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmesi (MADA), tüm Android OEM’lerinin Google Arama’yı önceden yüklemesini ve varsayılan olarak kullanmasını gerektirir.
  • Bununla birlikte, Avrupa ve Hindistan gibi bölgelerin kendi MADA sürümleri vardır ve burada Bing, AI becerisi sayesinde gerçek bir tehdit haline geldiğinden Google bazı sorunlarla karşılaşabilir.

Alphabet hissesi, Samsung’un Google’ı terk etmeyi ve telefonlarında varsayılan arama motoru olarak Microsoft’un Bing’i seçmeyi düşündüğü haberini takiben Pazartesi günü %4’e kadar düştü. Yine de, piyasanın gerginliği biraz yersiz görünüyor. Bugünkü haliyle Samsung, en azından ABD gibi pazarlarda Google’ı tercih edilen varsayılan arama motoru olarak bırakamaz.

tarafından belirtildiği gibi Andreas Proschofsky Twitter’da, Samsung dahil tüm Android OEM’leri, Google Play Store’u ve diğer Google uygulamalarını telefonlarına yüklemek istiyorlarsa bir Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmesi (MADA) imzalamak zorundadır. Bu anlaşma, OEM’lerin uyması gereken belirli kurallara sahiptir. MADA’daki bu kurallardan biri, Android telefon üreticilerinin Google Arama’yı telefonlarında varsayılan arama motoru yapmalarını ve belirli yerleştirme yükümlülüklerini yerine getirmelerini gerektiriyor.

Orijinal raporlara dayanan bu kadar çok haber sitesi nefes kesici. @nytimes, şimdi Samsung’un Google’ı varsayılan arama motoru olarak bırakmayı düşündüğünü ve bunun mümkün olup olmayacağını soran *tek* birinin bile olmadığını bildirdi. Öyle değil. ????

Yani Samsung, telefonlarında Google Play Store’u istiyorsa varsayılan olarak Google Arama’yı sağlamak zorunda kalacak. Cihazlarında ana arama motoru olarak keyfi olarak Microsoft Bing’e geçemez.

ince baskı

Bununla birlikte, MADA kuralları her yerde aynı değildir. Örneğin Google, 5 milyar dolarlık bir antitröst cezasına çarptırıldıktan sonra 2018’de Avrupa’daki MADA kurallarını değiştirdi. O sırada şirket, Avrupa bölgesinde Android telefon satan OEM’ler için Google Arama ve Chrome’u gerekli Google uygulamaları paketinden ayırmıştı.

Benzer şekilde Hindistan, anlaşmanın kendi versiyonunu uyguluyor; burada önceden yüklenmiş olması gereken tek Google uygulaması Google Play Store olacaktır. Ülkedeki kullanıcılar, bir oylama ekranı aracılığıyla varsayılan arama motorunu seçebilecek.

Anlamıyorum – Google’ın OEM’lerin AEA/Türkiye/Hindistan/vb.’de Google Arama’yı Bing’le (varsayılan ana ekran arama widget sağlayıcısı/önyükleme olarak) değiştirmesinden endişe ettiğini düşünmüyor musunuz?

Aslında en çok endişelenecekleri yerin burası olduğunu düşünüyorum, çünkü OEM’ler güvenilir bir şekilde şunları söyleyebilirler…

Bu nedenle, Samsung, dünyanın her yerindeki telefonlarında varsayılan arama motoru olarak Bing’e geçemese bile, Google’ın arama hakimiyetine yönelik tehdit hala çok fazladır. Google, Google Arama’yı kendi MADA sürümlerine sahip ülkelerde tutmak için kelimenin tam anlamıyla Android OEM’lerine ödeme yapmak zorunda kalacaktı. Bu yerlerde, Samsung ve diğer Android telefon üreticileri, Google’ı seçeneklerden biri olarak bile listelemeden Bing’i isteğe bağlı bir varsayılan arama motoru olarak kolayca sağlayabilir.


Samsung, Bing için Google’ı varsayılan arama motoru olarak bırakamaz

Teknory