SCOTUS sosyal medyada ifade özgürlüğü davalarına karar verecek

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi Cuma günü yaptığı açıklamada, Teksas ve Florida’da sosyal medya yasalarına izin verilip verilmeyeceğine karar vereceğini duyurdu. sosyal medya platformlarının içeriği engellemesini önleme belirli görüşlerle, Washington Post bildirdi. Bu oturumların çevrimiçi ifade özgürlüğü ve ABD seçimlerinin geleceği açısından büyük olasılıkla önemli etkileri olacak. Detaylarda farklılık gösterse de bunlar Cumhuriyetçi liderliğindeki eyalet […]

SCOTUS sosyal medyada ifade özgürlüğü davalarına karar verecek

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi Cuma günü yaptığı açıklamada, Teksas ve Florida’da sosyal medya yasalarına izin verilip verilmeyeceğine karar vereceğini duyurdu. sosyal medya platformlarının içeriği engellemesini önleme belirli görüşlerle, Washington Post bildirdi. Bu oturumların çevrimiçi ifade özgürlüğü ve ABD seçimlerinin geleceği açısından büyük olasılıkla önemli etkileri olacak.

Detaylarda farklılık gösterse de bunlar Cumhuriyetçi liderliğindeki eyalet yasaları sosyal medya platformlarının içerik denetleme politikalarını düzenler. Politico’nun haberine göre Teksas kanunu, platformların kullanıcıların bakış açılarına göre içeriği kaldırmasını engellerken Florida kanunu, platformların politikacıları ve adayları yasaklamasını engelliyor.

AYRICA BAKINIZ:

X CEO’su Linda Yaccarino’nun felaket röportajı hakkında bilmeniz gereken her şey

Muhafazakarlar, kendi bakış açılarını içeren içeriklerin, sol görüşlü içeriklere göre daha yüksek oranda platformlardan kaldırıldığını iddia ediyor ve bu nedenle bu yasalara ihtiyaç duyuyor. Ancak teknoloji devleri ve ticaret grupları bu yasaların anayasaya aykırı olduğunu ve Birinci Değişikliği ihlal ettiğini iddia ediyor.

Teksas ve Florida yasaları, 2020 seçimlerinin ve 6 Ocak 2021’deki ayaklanmanın ardından ortaya çıktı; bunun sonucunda Facebook, Instagram, X ve Twitch eski Başkan Donald Trump’ı yasakladı. O zamandan beri X ve Meta hesaplarını eski durumuna getirdi.

Politico’ya göre her iki yasa da şu anda bloke durumda ve SCOTUS muhtemelen önümüzdeki yıla kadar bunların anayasaya uygun olup olmadığına karar vermeyecek. 2022 yılında SCOTUS Teksas yasasını açıkça durdurdu.

bir sonraki Yargıtay dönemi Associated Press’in haberine göre, FBI’ın “uçuşa yasak” listesiyle ilgili bir anlaşmazlık ve rapçi Flo Rida’nın dahil olduğu bir telif hakkı davası da dahil olmak üzere birçok başka dava da dosyaya ekleniyor.

Konular
Sosyal Medya Yüksek Mahkemesi

Teknory