Spirited inceleme: Ryan Reynolds ve Will Ferrell gelecekteki Noel klasiğinde rol alıyor

Ryan Reynolds ve Will Ferrell ile birlikte Noel Carol masalının büyük bütçeli bir şarkı ve dans uyarlaması olan Spirited, oldukça parlak, tatil tekrar izlenebilirlerinin rahat kademesine katılmaya mahkum. En iyi Noel filmleri manipülatiftir; Bu, George Bailey’in Bedford Falls’ta koşuşturması, Diane Keaton’ın The Family Stone’daki hamile portresi ya da Love Really’in tamamı olsun, herkesin duyabileceği bir […]

Spirited inceleme: Ryan Reynolds ve Will Ferrell gelecekteki Noel klasiğinde rol alıyor

Ryan Reynolds ve Will Ferrell ile birlikte Noel Carol masalının büyük bütçeli bir şarkı ve dans uyarlaması olan Spirited, oldukça parlak, tatil tekrar izlenebilirlerinin rahat kademesine katılmaya mahkum.

En iyi Noel filmleri manipülatiftir; Bu, George Bailey’in Bedford Falls’ta koşuşturması, Diane Keaton’ın The Family Stone’daki hamile portresi ya da Love Really’in tamamı olsun, herkesin duyabileceği bir şenlik neşesi yaymak için tasarlanmış bir tür.

Spirited, üçüncü perdesinde bazıları için çok uzak bir adım olabilecek baş döndürücü, darağacı bir dönüşle övünüyor, ancak en sık alıntılanan kaynak materyalinin hepsinin en manipülatif olduğu göz önüne alındığında tamamen uygun: Bir Noel Şarkısı, sizi ondan nefret ettiren bir hikaye. alçakgönüllü konu, korkusunun tadını çıkarın ve tecellisini kutlayın.

Bir Reynolds konserinden bekleyeceğiniz gibi, Spirited nazik benzetme üzerinde bir meta dönüş, bu nedenle şüphecilik garantilidir – ancak sonuç akıllı, ciddi ve övgüye değer, belki de Scrooged’den bu yana en anlamlı uyarlamadır. Apple TV ilk gişe rekorunu kırmış olabilir.

Spirited, bakış açısını Scrooge’dan uzaklaştırıyor

“İnsanlar gerçekten değişir mi? Değişim işindeyiz,” diyor Noel Hediyesinin Hayaleti (Ferrell), ağlayan Rose Byrne’ın iskelet elli Ghost of Christmas Yet To Come’dan (Tracy Morgan tarafından komik bir şekilde seslendirilmiştir) merhamet dilemesiyle. Kendi mezarına gömülür – ama merak etmeyin, yatağında ani bir yaşam sevinciyle uyanacaktır.

Evet, Spirited, Jacob Marley’nin (Patrick Page) liderliğindeki rüya dokuma atölyesinde faaliyet gösteren, kötüden güzele musallatlarını bir kulübe endüstrisine dönüştüren Ghosts’un POV’sinden ortaya çıkıyor. Sahne donanımları, hoparlörler ve ışıklar tavanlardan sarkıyor çünkü bazen insanlar şarkıya başlıyorlar – ölümden sonraki hayatın tamamı bir müzikal. Present, “Birine musallat oluyoruz, onu daha iyi bir insana dönüştürüyoruz ve sonra onun hakkında şarkı söylüyoruz” diyor.

“Hatun sonrası çöküşün” ve emeklilik tehdidinin üstesinden gelmeye çalışan Present, şimdiye kadarki en sert somununu kırmaya çalışır: Clint Briggs (Reynolds, d*ck ile eşanlamlı olabilecek bir isimle) adlı bir “kurtarılamaz” kişi, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı ya da okul konseyi için yarışan bir yeğeni olsun, müşterileri için tartışma, çatışma ve dezenformasyon yayan bir medya ilişkileri şirketinin lideri.

Böylece geçmişi, şimdiki zamanı ve geleceğinde step dansı, balad patlatma macerası başlar, ancak her türlü kabahat ve travmadan geçerken beklenen bir kardeşlik çiçek açar.

Spirited Spotify’da zirveye çıkıyor

Müzikal olduğunu bilen bir müzikalin kendini beğenmiş kibrini bir kez aştığınızda (Korkarım Marley’nin göz devirmesi bazı izleyiciler tarafından paylaşılacak), şarkılar inanılmaz derecede çekici ve etkileyici bir şekilde sahneleniyor – olması gerektiği gibi, La La Land ve The Greatest Showman’dan Benj Pasek ve Justin Paul tarafından bestelenmiştir.

O Noel Sabahı Hissetmek, omuzları titreten bir ayak parmağı, Octavia Spencer, The View From Here ile filmi neredeyse çalıyor, Do A Little Good karşı konulmaz ve Good Afternoon muhteşem, aptalca, kahkahalarla dolu bir boğuşma.

En çarpıcı sayı, muhteşem bir dizi el feneri ışığı altında ortaya çıkan ve koreografide David Byrne’ın American Utopia’sına, filmin daha geleneksel müzikal tiyatrosunun gelişmesinden daha yakın olan Unredeemable’dır. Reynolds ve Ferrell harika vokalistler değiller, ancak Pierce Brosnan harika bir sesin harika bir müzikalle eşit olmadığını kanıtladı – bağlılık ve coşku daha önemli.

Spirited herkesi kazanamaz

Spirited, esasen Van Wilder’ın daha incelikli bir misillemesinde oynayan ve komedi kişiliğinin tiksindirici, boktan sırıtışını bilen Reynolds’un yeni hayranları olmayacak – ama işe yarıyor, karakteri iğrenç olana kadar şeytani bir şekilde seviliyor, ve yıldız bu dengeyi iyi vurur.

Ayrıca, Ben Affleck’in Ren Geyiği Oyunlarına uyum sağlamasından bu yana en iyi alternatif Noel Baba kostümünü tasarlayan kostüm tasarımcılarına da destek. Sat ve gelecekler (aka, satın alacağım).

Milenyumun bu tarafındaki en ikonik Noel filminde başrolü paylaştığı düşünülürse, Ferrell’in rakibi kendisi. Her zaman olduğu gibi, fiziksel komedisinde neşeyle saygınlığa çok az saygı gösteriyor ve film hiçbir zaman Elf ile aynı kalibrede olmasa da, daha önce Daddy’s Home ve Instant Family’nin yönetmeni olan yönetmen Sean Anders ile iyi bir uyum bulduğu açık.

Apple TV+

En büyük iki sorun, filmin, bir şarkının ortasında öldükten sonra birinin arama geçmişini temizleyip temizlemediğini soran bir arka plan karakteri gibi, gereksiz olduğu yerlerde komediye ayak uydurma ihtiyacı ve iki saatten fazla şişirilmiş bir çalışma süresidir. yaklaşık beş farklı son – en azından hepsi iyi.

Yine de senaryodaki herhangi bir tekleme için Reynolds ve Ferrell’in çatırdayan kimyası onları kurtarıyor. İster Tiny Tim’i tartışsınlar, ister birbirlerinin enerjisini tartışsınlar, burada oyunda açıkça biraz doğaçlama var, Adam Sandler’ın Click’te David Hasselhoff’un yüzüne osurmasından bu yana en komik görsel donma şakasından bahsetmiyorum bile.

Her şeyden önce, Spirited evrimleşmiş olgunluğa sahip bir Noel Şarkısı dersini tekrarlar – hepimiz temiz bir ahlak kuralına bağlı olamayız, bu yüzden belki biraz daha fazlasını vermeye çalışmak, o gün yaptığınızdan biraz daha fazla çalışmak daha iyidir. önce ve “elinden geleni yap.”

Spirited inceleme puanı: 4/5

Spirited, Unredeemable adlı bir şarkıyla kendisini eleştirmenlerin oyuncağı yapmaya cesaret ediyor, ama sonunda, biraz iyi olmaktan daha fazlasını yapıyor.

Spirited şimdi sinemalarda izlenebilecek ve şu an vizyona girecek. Apple TV+ 18 Kasım’da.

Teknory