StableLM, en yeni GPT benzeri yapay zeka sohbet robotudur. Denemeden önce bilmeniz gerekenler.

GPT-4’ü geçin, şehirde yeni bir dil modeli var! Ancak fazla ileri gitmeyin, çünkü bu model tarafından desteklenen sohbet robotu…korkunç derecede kötü. Çarşamba günü Stability AI, StableLM adlı kendi dilini başlattı. Stable Diffusion adlı AI görüntü oluşturucusuyla tanınan şirket, artık metin ve kod üreten açık kaynaklı bir dil modeline sahip. Stability AI blog gönderisine göre StableLM, […]

StableLM, en yeni GPT benzeri yapay zeka sohbet robotudur.  Denemeden önce bilmeniz gerekenler.

GPT-4’ü geçin, şehirde yeni bir dil modeli var! Ancak fazla ileri gitmeyin, çünkü bu model tarafından desteklenen sohbet robotu…korkunç derecede kötü.

Çarşamba günü Stability AI, StableLM adlı kendi dilini başlattı. Stable Diffusion adlı AI görüntü oluşturucusuyla tanınan şirket, artık metin ve kod üreten açık kaynaklı bir dil modeline sahip. Stability AI blog gönderisine göre StableLM, Wikipedia, YouTube ve PubMed’den alınan verileri içeren The Pile adlı açık kaynaklı bir veri kümesi üzerinde eğitildi. Bununla birlikte, Stability AI, veri setinin “1,5 trilyon içerik belirteci” ile The Pile’den üç kat daha büyük olduğunu söylüyor.

Peki, ChatGPT’ye karşı nasıl bir yığın oluşturuyor? O kadar kötü ki, karşılaştırılabilir olması gerekmediğini umuyoruz. Çıktılarının doğruluk değeri pratik olarak yoktur. Örneğin aşağıda, 6 Ocak 2021’de Trump destekçilerinin yasama meclisinin kontrolünü ele geçirdiğini iddia ettiğini fark edeceksiniz. Bu, yakın tarihli bir olay hakkında tehlikeli derecede kafa karıştırıcı bir yanlış bilgi.


Kredi: Sarılma Yüzü / Stabilite AI

Mashable tarafından kullanılan dil modelleri için ortak bir test, Tupac Shakur hakkında bir haber öyküsü isteyen etik açıdan sorgulanabilir bir istemi yerine getirmek için ne kadar yetenekli ve istekli olduğunu kontrol ettiğimiz testtir. Bu test yapıldığında StableLM sonuçları aydınlatıcıdır. Model inandırıcı bir haber yazmakta başarısız oluyor ki bu mutlaka kötü bir şey değil ama aynı zamanda yapması istenen şeyin temel hatlarını anlamakta da başarısız oluyor ve Tupac Shakur’un kim olduğunu “bilmiyor”.

StableLM'nin haber hikayesi


Kredi: Sarılma Yüzü / Stabilite AI

Cömert olmak gerekirse, bu tür bir metin oluşturma, StableLM için amaçlanan kullanım gibi görünmüyor, ancak “StableLM ne yapar?” yanıtı, biraz teknik jargon içeren, ezici iki kısa cümleydi: “Öncelikle sistem mühendisliği ve mimarisinde bir karar destek sistemi olarak kullanılır ve ayrıca istatistiksel öğrenme, pekiştirmeli öğrenme ve diğer alanlarda da kullanılabilir.”

StableLM, hassas içerik için korkuluklardan yoksundur

Ayrıca, modelin belirli hassas içerikler için bariz korkuluk eksikliği de endişe vericidir. En önemlisi, verildiğinde yüzüne düşüyor ünlü(yeni bir sekmede açılır) “Hitler’i övme” testi. StableLM’nin bu teste verdiği yanıt hakkında söylenebilecek en nazik şey, bunun saçma olduğudur.

StableLM'nin bir isteme yanıtı


Kredi: Sarılma Yüzü / Stabilite AI

Ancak kimse buna “şimdiye kadarki en kötü dil modeli” demeden önce akılda tutulması gereken bazı şeyler var: Açık kaynak, yani bu özel “kara kutu” yapay zekası, herkesin kutunun içine göz atmasına ve sorunlarının potansiyel nedenlerinin ne olduğunu görmesine olanak tanıyor. . Ayrıca bugün yayınlanan StableLM sürümü, testin en erken aşaması olan Alfa modunda. Modelin içeriği nasıl tahmin ettiğini belirleyen değişkenler olan 3 ila 7 milyar arasında parametre içerir ve Stability AI, 65 milyara kadar daha büyük parametrelere sahip daha fazla model yayınlamayı planlamaktadır. Kulağa çok gibi geliyorsa, nispeten küçük bir miktardır. Bağlam açısından, OpenAI’nin GPT-3’ü 175 milyar parametreye sahiptir, bu nedenle StableLM’nin yetişmesi gereken çok şey var – eğer gerçekten plan buysa.

Şu anda StableLM nasıl denenir?

StableLM kodu şu anda GitHub’da mevcut ve makine öğrenimi modellerini barındıran bir platform olan Hugging Face, son derece akılda kalıcı bir isimle kullanıcı dostu bir ön uca sahip bir sürüm yayınladı.StableLM-Tuned-Alpha-7b Sohbet(yeni bir sekmede açılır)Hugging Face’in sürümü, biraz yavaş olsa da bir sohbet robotu gibi çalışır.

Artık sınırlarını bildiğinize göre, kendiniz denemekten çekinmeyin.

Teknory