Su Tutulmalarının Yolu Açıklandı

Bu makale için spoiler içerir Avatar: Suyun Yolu.Pandora’nın gerçekten uygun bir gecesi yok, ama Avatar: Suyun Yolu aynı dramatik etki için bir güneş tutulması kullanır. James Cameron’ın avatarı filmler, Alpha Centauri’nin ikili sistemindeki gaz devi Polyphemus’un uydusu Pandora’da geçiyor. Bu, Samanyolu’na en yakın yıldız sistemi ve bilim adamları gerçekten de dünyaları, ayları ve hatta belki […]

Su Tutulmalarının Yolu Açıklandı

Bu makale için spoiler içerir Avatar: Suyun Yolu.Pandora’nın gerçekten uygun bir gecesi yok, ama Avatar: Suyun Yolu aynı dramatik etki için bir güneş tutulması kullanır. James Cameron’ın avatarı filmler, Alpha Centauri’nin ikili sistemindeki gaz devi Polyphemus’un uydusu Pandora’da geçiyor. Bu, Samanyolu’na en yakın yıldız sistemi ve bilim adamları gerçekten de dünyaları, ayları ve hatta belki de Dünya benzeri gezegenleri keşfedecekleri umuduyla Alpha Centauri’yi izliyorlar. Aramanın zor olduğu kanıtlandı, ancak bu, insanlığın gerçek dünya Pandora’yı keşfetmekten çok uzak olduğu anlamına geliyor.

GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

Karmaşık yıldız mekaniği şu anlama gelir: avatarı, ay Pandora’nın gerçekten bir gecesi yok. Işığının çoğunu Alpha Centauri B (gökbilimciler tarafından ACB olarak kısaltılır) adlı yıldızdan alır, ancak Polyphemus tarafından çok fazla ışık yansıtılır. Yine de, farklı gök cisimlerinin göreli konumları tarafından dikte edilen ve en çok Polyphemus Pandora ile ACB arasına geldiğinde, gece-gündüz döngüsüne benzeyen bir şey var. Avatar: Suyun Yolu tutulmaları dramatik etki için kullanır ve onları büyük olaylara bağlar.

İlgili: Avatar: The Way of Water’ın Yeni Karakterleri Devam Filmlerini Nasıl Kurdu?


Tutulmalar Her Zaman Tehlikenin Sembolü Olmuştur

Dünyadaki tutulmalara Ay’ın güneşi engellemesi neden olur ve tarih boyunca doğal düzenin bozulması ve kötü bir alamet olarak görüldüler. Pek çok kültür, onlara tanrılar arasındaki çatışmayı anlatan doğaüstü bir açıklama yaptı, ancak eski Mısır mitolojisinde tuhaf bir şekilde tutulmalar yok; akademisyenler aslında bunun özellikle travmatik olarak görüldükleri ve Mısırlıların onları kaydetmek istemedikleri için olabileceğine inanıyorlar. Pek çok toplum tutulmayı sona erdirmek için ritüeller düzenledi ve İnkaların güneşi geri getirmek için insan kurban ettiklerine dair bazı kanıtlar var. Güneş genellikle ışık ve yaşam kaynağı olarak görülür, bu nedenle bir tutulma genellikle derinden rahatsız ediciydi.

Yahudi-Hıristiyan gelenekleri genellikle güneş tutulmasını Tanrı’nın bir eylemi, genellikle yaklaşan yargının bir uyarısı olarak görür; İkinci Geliş kehanetlerinde güneş tutulması gibi görünen şeylere bile göndermeler var. Bugün bile, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2017’de meydana gelen bir tam güneş tutulması bir yargı alameti olarak görülüyordu. Anne Graham Lotz gibi dispansasyonalist ilahiyatçılar, onu uğursuz olarak görerek tutulmanın kutlanmaması gerektiği konusunda uyardılar.

Avatar: The Way Of Water Tutulmaları Aynı Şekilde Kullanıyor

Avatar way of water Loak Jake neytiri

Sonu Avatar: Suyun Yolu tutulmayı hemen hemen aynı uğursuz şekilde kullanır, tutulma, içinde gezinmeleri gereken bir çatışma anında gelir. Ana karakterlerin her biri tutulma tarafından değiştirilmiş halde bırakılır; Jake ve Neytiri çocuklarından birini kaybederken, Albay Quaritch görevinde başarısız olur ve Spider’ın müdahalesi olmasaydı ölürdü. Spider, Quaritch ile olan aile bağlarını kabul eder, ancak yaklaşan savaşta insanlığın yanında yer almak istemediği sonucuna varır. Tutulma onları tanımlayarak karakterlerin her biri kendi tarafını seçer.

Ancak ilginç olan soru, bu tutulmanın aslında Eywa’nın düzeninde bir kesinti olarak görülüp görülmemesi gerektiğidir. Metkayina daha önce hiç bu tür bir savaş yürütmemişti ve barışçıl doğasına meydan okuyan bir tulkun bile savaşa katılıyor. Avatar: Suyun Yolu Eywa’nın başka bir yol sağladığına dair ipuçları veriyor; Kiri, Na’vi ve Gökyüzü İnsanları arasında bir uzlaşma aracı olarak mükemmel bir şekilde uygun görünen Eywa’nın bir çocuğu olan Mesih figürü olarak hizmet ediyor. Bu nedenle, üçüncü perdede görülen savaş, Eywa’nın yollarının terk edildiği bir an olarak yorumlanabilir – muhtemelen James Cameron’ın franchise’ı devam ederken geliştirilecek bir tema.

Sonraki: Avatar: Su Terminolojisi ve Mitolojinin Açıklanması Yolu

Teknory