SurveyMonkey ve Google Formlar

SurveyMonkey ve Google Forms, mevcut en popüler anket formu oluşturuculardan ikisidir. Her iki platform da çeşitli özelliklere ve benzersiz tasarımlara sahiptir. Google Formlar, Google Suite’in geri kalanıyla entegre olur ve SurveyMonkey bir güç merkezidir. Platformların avantajları olduğu için sizin için en iyi anket programına karar vermek zor olabilir. SurveyMonkey ve Google Formlar hakkında her şeyi […]

SurveyMonkey ve Google Formlar

SurveyMonkey ve Google Forms, mevcut en popüler anket formu oluşturuculardan ikisidir. Her iki platform da çeşitli özelliklere ve benzersiz tasarımlara sahiptir. Google Formlar, Google Suite’in geri kalanıyla entegre olur ve SurveyMonkey bir güç merkezidir. Platformların avantajları olduğu için sizin için en iyi anket programına karar vermek zor olabilir.

SurveyMonkey ve Google Formlar hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

SurveyMonkey Nedir?

SurveyMonkey, işle ilgili geri bildirim toplamak için tasarlanmış bir çevrimiçi anket aracıdır. Başlangıcından bu yana SurveyMonkey, kullanıcıların benzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için özellikler ekliyor. Bugün, kapsamlı özellikler sunan en iyi bilinen anket hizmetlerinden biridir.

Google Formları Nedir?

Google Formlar, çevrimiçi bir anket aracıdır ve Google’ın ücretsiz ürün paketinin bir parçasıdır. Formlarınızdan gelen yanıtlar otomatik olarak Google E-Tablolar’a aktarılır ve Google Drive’a kaydedilir. Google Formlar, arkasında eksiksiz Google uygulamaları bulunan bir güç merkezidir.

SurveyMonkey ve Google Formlar

Hangi anket platformunun sizin için en iyisi olduğuna karar verirken dikkate alınması gereken birçok özellik vardır. Her iki hizmeti karşılaştırmanıza yardımcı olması için temel unsurları parçaladık. Aşağıda SurveyMonkey ve Google Formlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Fiyatlandırma

Google Formlar %100 ücretsizdir, ancak bir Google hesabına ihtiyacınız vardır. Neyse ki, bir hesap oluşturmak da ücretsizdir. Kaç form oluşturabileceğiniz konusunda bir sınır yoktur. Ayrıca sınırsız sayıda soru oluşturabilir ve sınırsız yanıt toplayabilirsiniz.

Öte yandan, SurveyMonkey, gelişmiş özellikler ve sınırlar için katmanlı bir model sunar. Diğer sınırlı özelliklerle birlikte sizi anket başına 10 soru ve anket başına 40 yanıtla sınırlayan “Temel” adlı ücretsiz bir katman vardır. Ayrıca şu adreste planlar sunarlar: Bireysel, Ekip ve Kurumsal düzeyler.

Bireysel plan, aylık 99 ABD Doları ile yıllık 1.400 ABD Doları arasında değişebilir. Ekip planları, kullanıcı başına aylık 25 ABD Doları ile kullanıcı başına aylık 75 ABD Doları arasında değişebilir. Enterprise planları, SurveyMonkey’in satış ekibinden bir fiyat teklifi istemenizi gerektirir.

Google’ın ücretsiz hizmeti hemen daha çekici görünse de, SurveyMonkey çok sayıda özellik sunar. Fiyat planlarındaki her bir katmanla, SurveyMonkey ek gelişmiş özellikler ekler ve Google Formlar’ı hızla geride bırakır.

özelleştirmeler

Şu anda, Google Formlar’ın özelleştirmeleri, SurveyMonkey ile karşılaştırıldığında minimum düzeydedir.

Google Formlar, bir başlık resmi veya önceden yüklenmiş resim ile özelleştirebileceğiniz 20 şablon sunar. Tema rengini ve arka plan rengini de değiştirebilirsiniz. Yazı tipleri için dört seçenek vardır. Ancak Google Formlar, Google markasını kaldırmanıza izin vermez.

Ücretsiz SurveyMonkey planı, 40 şablon ve önceden tasarlanmış dokuz tema sunar. Anketinizin düzenini de ayarlayabilirsiniz. Google Formlar’da bulunmayan bir özellik olan anketinizde resimli ve videolu sorular kullanma seçeneği vardır.

Ücretli SurveyMonkey planları, sektöre ve amaca göre düzenlenmiş 200 anket şablonu da dahil olmak üzere daha da fazla özellik sunar. Ücretli planlar, SurveyMonkey markasını kaldırabilir ve özelleştirilmiş yazı tiplerine, renklere, düzenlere ve resimlere sahip temalar ekleyebilir. Web sitenize bir anket yerleştirmeyi planlıyorsanız, SurveyMonkey tüm markanızı ankete eklemenize olanak tanır.

İşbirliği

Google Formlar’ın ortak çalışma özellikleri, diğer Google ürünleriyle karşılaştırıldığında bile sınırlıdır. Ortak çalışanları davet ederken salt görüntüleme seçeneği yoktur, yalnızca “Düzenle” seçeneği vardır. Ayrıca yorum yapamaz veya değişiklik geçmişini görüntüleyemezsiniz. Ancak, sınırsız sayıda ortak çalışan ekleyebilirsiniz.

Google Formlar’ın ortak çalışma araçları, SurveyMonkey’nin Temel ve Bireysel planlarından daha iyidir. Bu planlarda hiçbir işbirliği aracı yoktur.

Ancak Teams ve Enterprise planları, kapsamlı bir işbirliği özelliklerine erişime sahiptir. Anketleri ve sonuçları görüntülemek, düzenlemek ve bunlara yorum yapmak için farklı izinler ayarlayabilirsiniz. Canlı işbirliği özelliği, başka bir ekip üyesiyle anket oluşturmanıza olanak tanır.

Soru Türleri

Google Formlar dokuz soru türü sunar: kısa yanıtlar, çoktan seçmeli, onay kutuları ve açılır menüler. Önceden yazılmış soru yoktur, ancak Google Formlar, kullanıcı tarafından oluşturulan Google Form şablonlarını değiştirmenize izin verir. Bunlar, anketinizi oluşturmak için bir temel olarak yararlı olabilir.

SurveyMonkey, Google’dan daha fazla soru türü sunar. Planınıza bağlı olarak 15 soru türü arasından seçim yapabilirsiniz. Bunlar çoktan seçmeli, metin, Net Promoter Score, A/B karşılaştırmaları ve matrisi içerir. Ancak, tüm planlar tüm soru türlerini sunmaz. Her planda yalnızca SurveyMonkey’nin “Temel soru türleri” mevcuttur.

“Temel soru türleri” şunları içerir:

  • Çoktan seçmeli
  • onay kutuları
  • Açılır menüler
  • Metin kutusu

Ek soru türleri yalnızca ücretli planlarda mevcuttur. Standart Aylık plan yalnızca birkaç başka soru türüne erişim sağlarken, A/B testi soruları gibi soru türleri yalnızca yıllık aboneliklerde kullanılabilir. Ekip ve Kurumsal planların tüm soru türlerine erişimi vardır.

Koşullu Mantık

Koşullu mantık, anketler için kritik öneme sahiptir. Kullanıcıları anketin farklı bir bölümüne göndermenize ve hatta cevaplarına göre anketi sonlandırmanıza olanak tanır. Bu, daha hedefli sorular ve daha değerli yanıtlar sağlar.

Google Formlar, yalnızca çoktan seçmeli ve açılır sorular için koşullu mantık kullanmanıza izin verir. Öte yandan, SurveyMonkey çoktan seçmeli, açılır liste, onay kutuları ve yıldız derecelendirmelerinde koşullu mantığı kullanmanıza olanak tanır.

Koşullu mantığı yalnızca SurveyMonkey’in ücretli planlarında kullanabilirsiniz.

Yanıtları Toplama

Yanıtları toplamak, anketin önemli bir parçasıdır. Anket kullanıcılarınıza ulaşmadan ihtiyacınız olan bilgileri toplayamazsınız. Bu nedenle, anketinizi göndermenin çeşitli yollarına sahip olmak, başarısı için çok önemlidir.

Google Formlar, anketinizi üç şekilde dağıtmanıza olanak tanır. Anketi e-posta yoluyla gönderebilir, bir bağlantı gönderebilir veya anketi web sitenize yerleştirebilirsiniz.

SurveyMonkey, yanıtları toplarken Google Formlar’dan daha fazla seçenek sunar. Yanıtları, Google Formlar ile aynı yöntemleri veya diğer çeşitli seçenekleri kullanarak toplayabilirsiniz. SurveyMonkey ile anketi Facebook Messenger’da gönderebilir veya bir mobil uygulamaya yerleştirebilirsiniz.

Anket parametreleriniz izin veriyorsa, SurveyMonkey’in avantajlarından da yararlanabilirsiniz. Kitle özellik. Bu özellik sayesinde hedef kitlenizden yanıt satın alabilirsiniz. Bu, elde ettiğiniz sonuçların sayısını hızla artırabilir ve sorularınızın daha iyi analiz edilmesini sağlayabilir.

SurveyMonkey Anywhere uygulamasını kullanarak sonuçları Wi-Fi erişimi olmadan toplayabilirsiniz. Bazıları uygulamayı konferanslarda, perakende satış mağazalarında ve daha fazlasında yanıt toplamak için kullandı. Sonuçlar cihazınızda yerel olarak depolanır ve internet bağlantınız geri geldiğinde SurveyMonkey’e yüklenir.

SurveyMonkey Anywhere uygulaması her ikisinde de mevcuttur Android ve iOS.

Analiz ve Raporlama

Google Formlar, program içindeki yanıtları analiz etmeye yardımcı olmak için soru türüne göre farklı grafikler sunar. Her şey önceden ayarlandığı için verilerin nasıl görselleştirilmesini istediğinize karar veremeyeceksiniz. Ancak, verileri doğrudan Google E-Tablolar’a veya Google Data Studio’ya aktarabilirsiniz. Orada sonuçların gelişmiş bir analizini yapabilirsiniz.

SurveyMonkey, anket sonuçlarının analizi için daha fazla program içi seçenek sunar. Temel plan, pasta grafikler, çubuk grafikler ve çizgi grafikler gibi sekiz grafik türü sağlar. Ayrıca renkleri ve grafik etiketlerini özelleştirebilirsiniz. SurveyMonkey sonuçlarınızı dışa aktarmak istiyorsanız ücretli bir plana ihtiyacınız olacaktır.

SurveyMonkey’in raporlamasının bir başka harika özelliği de soruları kıyaslama yeteneğidir. Anketinizde önceden tasarlanmış bir soru kullanırsanız, sonuçlarınız aynı soruyu kullanan diğer anketlerle karşılaştırılabilir. Bu, sonuçlarınızın benzer işletmelerle karşılaştırıldığında nasıl olduğunu size söyleyecektir.

Müşteri servisi

Sorun yaşarsanız Google Formlar bir yardım merkezi sunmaz. Tek seçeneğiniz Doküman Düzenleyicileri Yardım Merkezi yalnızca temel sorun giderme çözümleri sunar. Bu ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa, tek çözüm konuyla ilgili bir internet araması yapmaktır.

Basic SurveyMonkey kullanıcıları, sorun yaşamanız durumunda 7/24 e-posta desteğine erişebilir. Daha yüksek katmanlı planlar için mevcut destek düzeyi artar. Ücretli Bireysel ve Ekip planı üyeleri, Temel üyelere göre öncelikli e-posta ve telefon desteği bekleyebilir. Kurumsal plan üyelerinin ek bir destek katmanı vardır ve hesaplarına bir Müşteri Başarısı Yöneticisi atanır.

SurveyMonkey ve Google Formlar: Hangisi En İyi?

Genel olarak, SurveyMonkey, Google Formlar’ın sunduğundan daha fazla özellik ve seçenek sunar. Bu, SurveyMonkey Basic planı için bile geçerlidir. Ancak daha kısa anketler için Google Formlar’ın sınırlı seçenekleri fazlasıyla yeterli olabilir.

Google Formlar, daha kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve geleneksel anket dışındaki amaçlar için kullanılabilir. Google Formlar’ın tipik kullanımları etkinlik LCV’lerini, iş başvurularını, sınavları, sipariş formlarını ve daha fazlasını içerebilir.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, SurveyMonkey, Google Formlar ile aynı özellikler için daha fazla seçeneğe sahiptir. Ancak Temel plan, bütçe dostu tek seçenektir. Anket oluşturan kullanıcılar, ücretli planların tüm özelliklerine ihtiyaç duymayabilir. Bu planlar çok bütçe dostu değildir ve bir yıl boyunca ödeme gerektirebilir. Ayrıca, SurveyMonkey’in daha karmaşık bir arayüz nedeniyle daha fazla öğrenme eğrisine sahip olduğu unutulmamalıdır.

Her İhtiyaca Bir Anket

Anket hedeflerinize bağlı olarak, SurveyMonkey ve Google Formlar arasında net bir kazananınız olabilir. Her iki platform da kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak özellikler sunar ve farklı amaçlar için kullanılabilir. İki platform farklı ihtiyaç seviyelerine hitap ettiğinden, birini seçmek yalnızca kullanıcının ihtiyaçlarına bağlı olacaktır.

Yakın zamanda SurveyMonkey veya Google Forms’ta bir anket oluşturdunuz mu? Hangi platform sizin için en iyi sonucu verdi? Aşağıdaki yorumlarda tercih ettiğiniz anket platformunu bize bildirin.

Teknory