Suyun Yüksek Kare Hızının Yolu Çok Büyük Bir Anlaşma

James Cameron filmleri her zaman film yapım teknolojisinin sınırlarını zorlar ve en büyük yollardan biridir. Avatar: Suyun Yolu bunu yüksek kare hızı (HFR) teknolojisi uygulamasıyla yapar. Cameron, gişe rekorları kıran büyük bir film için HFR kullanan ilk yönetmen olmasa da, tekniği avatarı devam filmi tartışmasız şimdiye kadarkilerin en iyisidir ve hem HFR hem de 3D’nin […]

Suyun Yüksek Kare Hızının Yolu Çok Büyük Bir Anlaşma

James Cameron filmleri her zaman film yapım teknolojisinin sınırlarını zorlar ve en büyük yollardan biridir. Avatar: Suyun Yolu bunu yüksek kare hızı (HFR) teknolojisi uygulamasıyla yapar. Cameron, gişe rekorları kıran büyük bir film için HFR kullanan ilk yönetmen olmasa da, tekniği avatarı devam filmi tartışmasız şimdiye kadarkilerin en iyisidir ve hem HFR hem de 3D’nin gerçek potansiyelini gösterir.


Tarihsel olarak, çoğu film 24 fps’de çekilmiştir, yani çekimin her saniyesi aslında 24 ayrı durağan görüntüden oluşur. 24 fps standardı, büyük ölçüde, dijital olarak daha fazla şey çekilmeden önce film kullanımının bir ürünüdür ve o zamanlar, daha ucuz olan ve daha yüksek kare hızına sahip olan videoda daha ucuz televizyon çekildi ve bu da daha yüksek kare hızları arasında bilinçaltı bir ilişki yarattı. ve “pembe dizi etkisi” olarak anılan ucuz televizyon. Derneğe rağmen, teknoloji, aşağıdakiler gibi büyük bütçeli gişe rekorları kıran film yapımında hala büyük bir potansiyele sahiptir: Avatar: Suyun Yolu.

GÜNÜN EKRAN VİDEOSU

İlgili: Avatar İzlemenin Her Yolu: Suyun Yolu (& En İyisi Hangisi)


HFR Avatar: The Way Of Water’ı Nasıl Bir Video Oyunu Gibi Görünüyor?

HFR görünümü tarihsel olarak pembe dizi efektiyle ilişkilendirilirken ve televizyonlardaki “hareket yumuşatma” film yapımcıları tarafından düzenli olarak şeytanlaştırılırken, aslında video oyunlarında daha yüksek kare hızlarına oldukça değer verilmektedir. oyun oynarken, 60 fps veya bazen daha yüksek, hem görsel hem de rekabetçi nedenlerle arzu edilir, bu nedenle HFR görünümü genellikle pembe diziler kadar (daha fazla değilse de) video oyunlarıyla ilişkilendirilir.

yönelik eleştirilerden biri Avatar: Suyun Yolu çoğunun bir video oyunu gibi görünmesi ve büyük olasılıkla Cameron’ın HFR kullanması bu karşılaştırmanın nedenidir. 48 fps kullanan çoğu canlı aksiyon filmi daha çok pembe dizi gibi görünse de, Avatar: Suyun Yolu büyük bir CGI aksiyon gösterisi olmak, doğal olarak 60 fps video oyunuyla daha fazla bilinçaltı ilişkilendirmeye sahip olacaktır. Avatar: Suyun Yolu genellikle daha hızlı aksiyon sahnelerine kıyasla daha yavaş diyalog için 24 fps arasında geçiş yapar ve etkiyi en aza indirir, ancak bu yine de birçok eleştirmen ve izleyici için ortak bir gözlemdir.

Avatar’ı Görmek: HFR’de Suyun Yolu Daha İyi Bir Deneyim mi?

Jake Sully, Avatar The Way of Water'da su alanının etrafında yüzüyor

Dan beri Avatar: Suyun Yolu‘nin yüksek kare hızı kullanımı, video oyunları ve pembe dizilerle olumsuz bir şekilde ilişkilendiriliyor, her şey 24 fps’de sunulsaydı film daha iyi durumda olur muydu? Sonuç olarak, tüm sinemaya gitme deneyimleri özneldir, ancak Cameron’ın HFR’yi HFR’yi şu şekilde kullanmak için bir nedeni vardır: Avatar: Suyun Yoluve takas, filmin görünümünü büyük ölçüde iyileştirebilir.

İlgili: Bu Neden Avatar: Suyun Yolu Büyük Bir Hit Olacak

Yıllar boyunca birkaç popüler 3D film yapıldı, ancak 3D ekranda neyin iyi göründüğü konusunda kısıtlamalar yaratabilir. 3D gözlükler ışığı filtreler, bu nedenle 3D filmlerin çok çamurlu görünmemesi için ekstra parlak ve yüksek kontrastlı olması gerekir; bu, özellikle parlak koşullarda iyi görünmek için mücadele edebilen büyük CGI için bir sorundur. Ek olarak, 24 fps ile ilişkilendirilen hareket bulanıklığı düzeyi nedeniyle hızlı aksiyon ve hızlı kamera hareketleri 3D’de iyi çalışmaz. 48 fps’yi kullanmak, daha karanlık, daha çılgın koşullarda hareketin netliğini ve akıcılığını artırarak bu sorunların çoğunu düzeltir ve James Cameron’a çok daha dinamik, aksiyon dolu bir 3. perde oluşturmak için ihtiyaç duyduğu araçları verir.

Avatar: Suyun Yüksek Kare Hızı Neden Bu Kadar Tartışmalı?

Avatar Su Yolu Kiri

Yüksek kare hızlarının kullanılmasıyla ilgili en büyük sorunlardan biri, video oyunları ve pembe dizilerle ilişkilendirilmesidir. James Cameron, bir 3D filmde HFR kullanan ilk yönetmen değil. Peter Jackson’ın hobbit üçleme ve Ang Lee’nin İkizler Adam HFR’nin onları nasıl daha ucuz gösterdiği konusunda büyük ölçüde eleştirilen iki önemli film örneği. Daha yüksek kare hızları için kesinlikle farklı bir görünüm olsa da, video oyunları ve pembe dizilerle ilişkilendirme dışında doğası gereği “daha ucuz” hiçbir şey yoktur.

Bu mutlaka kimsenin görünüşünden rahatsız olduğu anlamına gelmez. Avatar: Suyun Yolu HFR, herhangi bir teknoloji gibi, her zaman geliştirilebilir veya daha iyi uygulanabilir, ancak izleyicilerin alışması biraz zaman alabilir. 3D’de hareket bulanıklığını azaltmak için başka büyük bir atılım olmadıkça, HFR kullanımı 3D gözlüklerin daha iyi görünmesini sağlamanın en iyi yolu olacak ve Cameron’ın 24 fps ile 48 fps arasında geçiş yapma tercihi “her iki dünyanın da en iyisi”ne en yakın olanı olabilir. “Modern teknoloji ile mevcut durum.

İlgili: Avatar 2, James Cameron’ın En İyi VE En Kötü Rotten Tomatoes Skorlarından Biri

Avatar: The Way Of Water HFR İçin Yapacak mı Avatar 1 3D İçin Ne Yaptı?

avatar su yolu 3d

3D filmler on yıllardır ortalıkta dolaşıyor, ancak o zamana kadar değildi. avatarı 3D gişe rekorları kıran bir film gişede çok büyük bir hit oldu. Sonrasında avatarı, 3D’nin popülaritesi, kısmen izleyicilerin daha fazla sürükleyici görsel deneyim istemesi nedeniyle, ama aynı zamanda tiyatrolar ve stüdyoların 3D bilet fiyatlarının artmasının büyük hayranı olması nedeniyle hızla arttı. Ne yazık ki, 3D kullanımı daha yaygın hale gelirken, film yapımcıları filmlerini Cameron’ın yaptığı gibi tasarım aşamasından itibaren 3D için optimize etmiyorlardı. avatarıyani Ang Lee’ninki gibi birkaç istisna dışında Pi’nin yaşamıizleyiciler yavaş yavaş 3D’yi pahalı bir hile olarak görmeye başladı.

Eğer Avatar: Suyun Yolu ilk film kadar başarılı olursa, Cameron bunu kanıtlamış olacak. avatarın film eleştirmenlerinden bazılarının geriye dönük olarak iddia ettiği gibi, 3D hilesi nedeniyle başarı bir şans değildi. Bu önemli bir ders çünkü tiyatrolar, özellikle bilet satışları on yıllardır düşerken, COVID sonrası bir ortamda koltukları doldurmakta zorlanıyor. Aynı ders tarafından kanıtlanmıştır Top Gun Maverick: Büyük ekran deneyiminden yararlanan filmler yapmak, izleyicileri onları büyük ekranda izlemeye ikna edecektir.

3D bir hile olarak görülmez çünkü avatarıgişe hasılatı bir tesadüftü, bir hile olarak görülüyor çünkü çoğu film bundan yararlanmaya çalıştı. avatarıbaşarısı, teknolojiden James Cameron’ın yaptığı gibi yararlanmayı öğrenmedi, yani 3D o kadar iyi görünmüyordu ve sinemaya gitme deneyimini büyük ölçüde değiştirmedi veya iyileştirmedi. HFR’nin seçici kullanımıyla 3D’yi daha da ileri götüren Cameron, teknoloji ciddiye alınırsa 3D filmlerin bir kez daha görülmeye değer olduğunu kanıtlayabilir.

Sonraki: Avatar 2 Gişede Karlı Olacak Kadar Kazanabilir mi?

Anahtar Yayın Tarihleri

Teknory