Tesla, Pepsi’ye ilk Yarı elektrikli kamyonunu teslim etti

Elon Musk, 2017’de tanıttı ve 2019’da geleceğini söyledi. Üç yıl sonra, nihayet burada: ilk üretim Tesla Semi elektrikli kamyon. Tesla, Perşembe günü şirketin Nevada’daki Gigafactory’sinde düzenlenen ve ilk Semi’nin resmi olarak PepsiCo’ya teslim edildiği bir Yarı Teslimat Etkinliği ile kilometre taşını vurguladı. Semi, arka akslarda üç motorla çalışan, 300 veya 500 mil menzile (yapılandırmaya bağlı […]

Tesla, Pepsi’ye ilk Yarı elektrikli kamyonunu teslim etti

Elon Musk, 2017’de tanıttı ve 2019’da geleceğini söyledi. Üç yıl sonra, nihayet burada: ilk üretim Tesla Semi elektrikli kamyon.

Tesla, Perşembe günü şirketin Nevada’daki Gigafactory’sinde düzenlenen ve ilk Semi’nin resmi olarak PepsiCo’ya teslim edildiği bir Yarı Teslimat Etkinliği ile kilometre taşını vurguladı.

Semi, arka akslarda üç motorla çalışan, 300 veya 500 mil menzile (yapılandırmaya bağlı olarak), 82.000 pound yük kapasitesine ve 20 saniyelik 0-60mph süresine sahip, sınıf 8 elektrikli bir kamyondur. Etkinlik sırasında Musk, “Bu şey bir dizel kamyona kıyasla çılgın bir güce sahip” dedi.

Diğer Tesla’lar gibi, Semi de hızlı şarj oluyor: Tesla teknik özellikleri, Tesla’nın bir megavatlık, sıvı soğutmalı şarj teknolojisi sayesinde 30 dakikada yüzde 70 şarj alabileceğinizi söylüyor (aynı teknoloji Tesla’nın yaklaşan Cybertruck’u için de kullanılacak). Ve bilgi-eğlence sistemi, tahrik üniteleri ve ısı pompası sistemi dahil olmak üzere diğer arabalardan bir ton Tesla teknolojisi getiriyor. Musk, “Hasta görünüyor,” dedi. “O şey gelecekten gelmiş gibi görünüyor. Kelimenin tam anlamıyla Tesla sürmek gibi.”

AYRICA BAKINIZ:

Tesla’nın ‘Tam Kendi Kendine Sürüş’ betası artık ABD’deki herkes tarafından kullanılabilir

Tesla, Semi’nin gerçekten 500 millik bir menzile sahip olduğunu kanıtlamak için, tam yüklü bir Semi’nin Fremont’tan San Diego’ya 500 millik bir yolculuğu kapsadığı son bir yolculuğu kaydetti. Şirket, başarının hızlandırılmış bir videosunu yayınladı; aşağıdan kontrol edin.

Bununla birlikte, müstakbel alıcılar öncelikle toplam sahip olma maliyetiyle ilgileneceklerdir. Semi pahalıdır – 300 millik versiyon için 150.000 $ ve 500 millik versiyon için 180.000 $ – ancak tasarruf enerji maliyetlerinde gelir (Semi, mil başına iki kWh’den daha az tüketir), Semi bir yılda 250.000 $ ‘a kadar tasarruf sağlar. Musk’a göre milyon mil.

Etkinlik sırasında Musk, Tesla’nın misyon beyanısürdürülebilir enerjiye doğru gelişimi hızlandırdığını söylüyor. Bu, şirketin neden yalnızca binek otomobiller üretmekle yetinmediğini, aynı zamanda “kara taşımacılığının ana biçimlerini kapsamak” amacıyla kamyon ve kamyonetleri de genişletmesinin nedeninin bu olduğunu iddia ediyor. Sunum sırasında gösterilen bir slaytta, resimdeki araç kategorileri lüks (Model S ve Model X), orta boy (Model 3 ve Model Y), ticari (Yarı), kamyonet (Cybertruck) ve “robotaksi” adı verilen örtülü bir kategoriydi. ” Musk, bu otonom taksilerden daha önce birkaç kez bahsetmişti; Nisan ayında, şirketin 2024 yılına kadar sürücüsüz robotaksi üretmeyi hedeflediğini söyledi.


Sizin İçin Öne Çıkan Video

Tesla’nın otomatik pilot özelliği etkileyici, ancak mükemmel değil – Future Blink


Musk, Tesla Semi’ye gelince, onu esas olarak dizel kamyonlarla karşılaştırdı, ancak diğer şirketler de dahil olmak üzere volvo ve Daimler, zaten elektrikli kamyonları yollara çıkardılar veya getiriyorlar. Musk, kaç tane Semis Tesla üretip satmayı planladığını söylemedi, ancak rekabet göz önüne alındığında ilginç bir yarış olacak.

Teknory