The Beige Index, “En İyi Film” Filmi Adayları Aracılığıyla Oscar 2023’ün Çeşitliliğini Sürdürüyor

Warner Bros/20th Century/A24 aracılığıyla görseller Çok uzun sürmeyecek 95. Akademi Ödülleri başlıyor, Hollywood’un 2022 boyunca elde ettiği başarıları sergiliyor. Ancak, sektör ne kadar “çeşitli” olduklarını sergilemek için sırtını sıvazlamaya çalışırken, bir filmin çeşitliliğini ölçen bir web sitesi olan Beige Index perdeyi araladı ve bu filmlerin gerçek renklerini gösterin. film” target=”_blank” rel=”noreferrer noopener”>Bej Endeksi başlıklı özel […]

The Beige Index, “En İyi Film” Filmi Adayları Aracılığıyla Oscar 2023’ün Çeşitliliğini Sürdürüyor

Warner Bros/20th Century/A24 aracılığıyla görseller

Çok uzun sürmeyecek 95. Akademi Ödülleri başlıyor, Hollywood’un 2022 boyunca elde ettiği başarıları sergiliyor. Ancak, sektör ne kadar “çeşitli” olduklarını sergilemek için sırtını sıvazlamaya çalışırken, bir filmin çeşitliliğini ölçen bir web sitesi olan Beige Index perdeyi araladı ve bu filmlerin gerçek renklerini gösterin.

film” target=”_blank” rel=”noreferrer noopener”>Bej Endeksi başlıklı özel bir sayfa yayınladı. ‘Bej Oscar’ları’En İyi film dalında aday gösterilen her filmin çeşitliliğini analiz ettiği yer. Akademi’nin bu yıl ‘En İyi Yönetmen’ adaylarının tümü erkek olduğu için hayranlar tarafından ağır bir şekilde eleştirildiği zamanı hatırlıyor musunuz? Ya da nasıl Hint filmi, RR herhangi bir adaylık almaktan mahrum kaldı mı? Bej Dizini, aday gösterilen filmlerden kaçının varsa, endüstrinin bu kadar sözde bağlılık gösterdiği çeşitlilik belirtileri gösterdiğini analiz etmek için burada.

The Beige Index’in sağladığı sonuçlara göre, 10 En İyi film filminin tamamındaki tüm oyuncu kadrosunun yüzde 68’i beyazdı ve ortalama “bej puanı” 15.04’tü. En İyi film dalında aday gösterilen tüm filmler arasında Baz Luhrmann’ın Elvis “orta bej” gibi yüksek bir çeşitlilik puanı almayı başardı.

İki film Beige Index’in dikkatini çekti. İlki Avatar: Suyun Yolu. Endeks, James Cameron’ın bu gişe rekorları kıran filmde Na’vi aracılığıyla “çeşitliliği tanıtma” çabalarını eleştirdi. Na’vi’nin yerli olarak tasvir edilmesine rağmen, adı geçen oyuncu kadrosunun çoğunluğunun renkli insanlar olmadığı gerçeğini değiştirmedi.

Endeks tarafından sorgulanan ikinci film, bu yıl hayranların kazanmayı en çok sevdiği film, Her Şey Her Yerde Aynı Anda. Asyalı başrollere ve Ke Huy Quan ile Michelle Yeoh’un oyunculuk rolleri için kupaları eve getireceklerine dair tahminlerine rağmen, film çok sayıda beyaz oyuncuya sahip olduğu için eleştirildi. Kesin olarak yüzde 44, bu filmin gerçekte olduğundan “çok daha beyaz” olduğunu iddia ediyor.

“Öte yandan, belirgin şekilde bej bir filminiz var. Her Şey Her Yerde Aynı Andaoyuncu kadrosunun aslında %44’ü beyaz – filmi mutlak anlamda gerçekte olduğundan çok daha beyaz gösteriyor.

We Got This Covered, Avustralyalı yazar ve Beige Index yaratıcılarından biri olan Siang Lu ile bu yılın sonuçları hakkında konuştu ve aşağıdaki gibi filmlere rağmen bu yılki Oscar adaylıklarındaki çeşitlilik hakkındaki düşüncelerini sordu. film” target=”_blank” rel=”noreferrer noopener”>Kara Panter: Sonsuza Kadar Wakanda diğer ödüller için aday gösteriliyor. Ödül sezonunda “Oscar’larda beyazlığın” tutarlı ve devam eden bir model olduğunu söyledi. gibi filmler varken Siyah Panter ödül alan filmler arasında tören boyunca en çok ilginin görüldüğü kategori En İyi film oldu.

Ayrıca bu yılki ödül sezonunda aday gösterilen filmlerden nefret etmediğini de açıkça belirtmiş ve bazılarının beğendiğini iddia etmişti. Inisherin’in Banshees’i adaylıklarını hak ediyorlar. Ancak diğer filmlerin şuna benzer olduğuna dikkat çekti: RR bir adaylığı hak ettiği görüldü, ancak Akademi tarafından tamamen göz ardı edildi.

“#OscarsSoWhite ve #BAFTAsSoWhite gibi hashtag’lerin tüm dünyada trend olmasının bir nedeni var. film hayranları modelin farkında ve normal programda bir değişiklik için şakalaşıyorlar. üzerinde gölge yok Inisherin Banshees, Batı Cephesinde Her Şey Sessiz veya Konuşan Kadınlar, harika filmler ve adaylıklarını fazlasıyla hak ediyorlar. Ancak, muhtemelen bu listede olması gereken oldukça fantastik bazı filmler var, örneğin RR Ve Kadın Kral. Rakamları netleştirmedik ama bu iki filmin muhtemelen bej-o-metremize parasının karşılığını vereceğini tahmin ediyoruz.”

Oscar’lar ne kadar “çeşitli” olduklarını göstermeye çalışırken, film hayranları durumun hiç de böyle olmayabileceğini fark etme eğilimindedir. Bej Endeksi ile, insanların ödül sezonunda neden eleştirel olma eğiliminde olduklarını açıklamak için mükemmel bir araç olabilir. Ve Oscar’lar çeşitliliğini aşağıdaki gibi filmlerle sergilemeyi sevse de Parazit Ve Ay ışığı Geçmişte En İyi film ödülünü kazanan uygulama yeterince tutarlı değil, bu da sorunu sağlamlaştırıyor ve Oscar’ların “herhangi bir alaka düzeyine sahip en beyaz kültür kurumu” olmaya devam ettiğini vurguluyor.

2023 Akademi Ödülleri, 12 Mart 2023’te ABC’de yayınlanacak.

Teknory