TikTok ile Nasıl Para Kazanılır?

Para kazanma için en iyi sosyal platformun hangisi olduğunu öğrenmek istiyorsanız, TikTok’un kullanıcı tabanı sayıları tek başına size bilmeniz gereken her şeyi anlatmalıdır. Aylık bir milyardan fazla kullanıcısı olan TikTok, sosyal platform lider tablolarının zirvesine çıktı ve özellikle içerik oluştururken para kazanmak istiyorsanız, kendisini “içeride” sosyal medya uygulaması olarak ayırmaya devam etti. Yani, TikTok’ta para […]

TikTok ile Nasıl Para Kazanılır?

Para kazanma için en iyi sosyal platformun hangisi olduğunu öğrenmek istiyorsanız, TikTok’un kullanıcı tabanı sayıları tek başına size bilmeniz gereken her şeyi anlatmalıdır. Aylık bir milyardan fazla kullanıcısı olan TikTok, sosyal platform lider tablolarının zirvesine çıktı ve özellikle içerik oluştururken para kazanmak istiyorsanız, kendisini “içeride” sosyal medya uygulaması olarak ayırmaya devam etti.

Yani, TikTok’ta para kazanmanın bir yolunu arıyorsanız, doğru yere geldiniz. İşte TikTok üzerinden para kazanmayla ilgili bazı tavsiyeler.

TikTok’ta Nasıl Para Kazanılır?

Teknik olarak, TikTok’ta para kazanmanın birkaç yolu vardır. Ancak, hepsi aynı temel ilkelere dayanmaktadır:

 • izleyici sayısı
 • Kullanıcı tutma
 • etkileşim
 • kaliteli içerik

Sosyal medya markanız bu ilkeleri benimsiyorsa, başarı için doğru yoldasınız demektir.

Popüler olduğunuzda (bu ayrı bir konuda daha ayrıntılı olarak ele alınacaktır), para kazanmak için içerik görünümlerinizden yararlanabilirsiniz. İşte nasıl.

TikTok İçerik Oluşturucu Fonu ve Yaratıcılık Programı

ABD, Almanya, İtalya, Fransa, Birleşik Krallık veya İspanya’da yaşıyorsanız izlenmelerden biraz pasif gelir elde etmenin en kolay yolu TikTok’un Yaratıcı Fonu’dur. Fon doğrudan TikTok tarafından sağlanır, ancak paranın katılımcılar arasında nasıl dağıtıldığına ilişkin ayrıntılar özeldir. TikTok, algoritmanın hızla değiştiğine ve görüntüleme ve elde tutmanın tüm yönlerini dikkate aldığına dair açıklamalar yayınladı. İçerik Oluşturucu Fonu, 2021’de üç yılda 231 milyon sterlinlik bir taahhütle başladı.

İçerik Oluşturucu Fonu için gereksinimler, 18 yaşından büyük, 10.000 takipçiye ve aylık 100.000 görüntülemeye sahip kullanıcıları içerir. Nasıl gireceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. TikTok’u başlatın.
 2. Ana menü için Hamburger simgesine dokunun.
 3. “Yaratıcı araçları”nı seçin.
 4. “İçerik Oluşturucu Fonu”na gidin.
 5. “Uygula” düğmesine basın.

TikTok, Fon’a yapılan yeni başvuruları nispeten hızlı bir şekilde işler. Kabul edilmezseniz, ön koşullardan biri eksik olabilir.

Bununla birlikte, programın yaşı ve daha geniş yayılımı nedeniyle, Fon’dan elde edilen kazançlar biraz cansız olabilir. Bu nedenle TikTok, Yaratıcılık Programı ile teklifini yükseltti.

Mayıs 2023’te başlatılan bu program, içerik oluşturucuları platform için daha yüksek kaliteli ürünler üretmeye devam etmeye motive etmeyi amaçlıyor. Bu, takipçilerinin etkileşimde kalmasını ve platformda yayınlanan tüm reklamların önemli miktarda trafik almasını sağlamaya yardımcı olur. Buna karşılık, içerik oluşturucular yapılan iş için TikTok tarafından iyi bir şekilde ödüllendiriliyor.

İçerik Oluşturucu Programı, Fon’dan önemli bir açıdan farklıdır: videoların bir dakikadan uzun olması gerekir. TikTok’un videolarının uzamasının ışığında (sınır üç dakikadan 10 dakikaya çıkarılmıştır), yeni metrik, kullanıcılara kitlelerde daha iyi yankı uyandıran içerik oluşturma konusunda ilham vermeyi amaçlıyor.

 1. TikTok uygulamasını başlatın ve profilinize gidin.
 2. Ayarlara git.
 3. “Yaratıcı araçları”nı seçin.
 4. “Yaratıcılık Programı Beta”yı seçin.
 5. “Uygula” düğmesini kullanın.

TikTok, siz programa başvurunuzu yaparken doğrulama sürecini otomatik olarak yürütür. Uygun değilseniz, Uygula düğmesine erişemezsiniz. Aşağıdaki liste, uygunluk gerekliliklerini belirtmektedir:

 • En az 10.000 takipçiden oluşan kayda değer bir kitle oluşturmuş olmalısınız.
 • Tiktok hesabınız son 30 gün içinde en az 100.000 kez görüntülenmiş olmalıdır.
 • En az 18 yaşında olmalısınız.
 • Tiktok hesabınızla ilgili herhangi bir rapor bulunmamalı ve hesabınızdaki tüm gönderiler topluluk kurallarına uygun olmalıdır. Tiktok hesabınızın genel olarak iyi durumda olması, hedeflemeniz gereken şeydir.

Marka Ortaklıkları ve Sponsorluklar

İçerik Oluşturucu Pazarı, markalara etkili bir şekilde “kendinizi satabileceğiniz” ve bağlı kuruluş pazarlama anlaşmaları yapabileceğiniz bir yerdir. Creator Marketplace, ayak işlerinin çoğunu sizin yerinize yapması dışında etkileyici ajans modelini ödünç alır.

Pek çok marka, etkileyici pazarlamanın değerini fark etmeye başlıyor ve bu sizin için yalnızca daha fazla para anlamına gelebilir. Ancak, gelir cazip olsa da, aynı marka değerini paylaştığınız ve uyum sağladığınız şirketlerle aynı hizaya gelmeniz önerilir.

TikTok Hesabınız için Bir Basın Kiti Oluşturun

Bu, kendinizi bir marka olarak satmanıza yardımcı olacaktır. Basın kitinde iletişim bilgilerinizi, referanslarınızı, çalıştığınız markaları, başarılarınızı ve fotoğraflarınızı eklemelisiniz. Kiti oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Yaratıcı pazar hakkında kapsamlı araştırmalar yapın.
 • Sürüşünüzü ve proje taahhütlerinizi yeterince gösterebilen doğru verileri toplayın.
 • Basın kitiniz için ayrıntılı bir taslak oluşturun.
 • Basın kitinizi oluştururken kullanmak için bir şablon bulun.

Sponsorsuz İçerik Oluşturun ve Küçük İşletmeleri Pazarlayın

Bu, sürüşünüzü ve pazar alanı üzerindeki etkinizi sergilemenize yardımcı olacaktır. Sonunda, daha büyük markalar sizi fark edecek ve sizinle ortak olmak isteyecektir.

Güven Oluşturun ve Bir Niş Açın

Her geçen gün büyüyen izleyici metrikleri ile markalar, en çok kazananların tekliflerini tanıtmak için en uygun kişi olmayabileceğini fark etti. Mikro etkileyiciler (10.000 ila 50.000 takipçisi olan kullanıcılar), normal dijital pazarlamaya göre %60’a kadar daha yüksek dönüşüm oranlarıyla, kullanıcıyı elde tutma ve bir markaya değer sağlamanın en iyi karışımını sunar. Bir mikro-influencer olarak kullanıcı tabanınızla yakınlık kurabilirseniz, kendinizi niş bir influencer olarak konumlandırır ve sponsorluk tekliflerinden yararlanabilirsiniz.

Markalı İçerik Geçişini Uygula

Bu TikTok özelliği, işletmeler, markalar ve yaratıcılar için şeffaflığı teşvik etmeye yardımcı olur. Kitleniz gönderinin sponsorlu olup olmadığını bilmelidir. Bu nedenle, yalnızca gerçekten sevdiğiniz markalarla uyum sağlamalı ve nihai hedefiniz olarak sadece paraya sahip olmamalısınız. Tiktok’ta Markalı İçerik geçişini şu şekilde etkinleştirebilirsiniz:

 1. Bir gönderi oluştururken “Diğer seçenekler”e gidin.
 2. “Markalı içerik”i seçin.
 3. Anahtarı açın.

Bir sponsorluk oluşturduysanız işaretleme otomatik olarak uygulanacağından, İçerik Oluşturucu Pazarı’ndaysanız tüm bu adımları uygulamanız gerekmez. Sponsorlu içerik oluşturuyorsanız ve markalı içerik geçişini kullanmıyorsanız TikTok’un gönderinizi işaretleyip kaldırabileceğini unutmayın.

Canlı Yayına Geç

Kullanıcılar akışınız sırasında bağışta bulunduğunda akıştan kazanç sağlayabilirsiniz. Canlı yayınınızı Tiktok’ta paylaşmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. profilini aç
 2. Ayarlara gidin ve “Canlı”ya dokunun.
 3. “CANLI Etkinlikleriniz” sayfasının altındaki “Canlı Etkinlik” seçeneğine dokunun.
 4. Ekranınızın sağ üst köşesinde bulunan ok düğmesiyle temsil edilen Paylaş Simgesine basın.
 5. Bağlantıyı canlı etkinliğinize kopyalayın ve görüntüleme oluşturmak için tercih ettiğiniz platformlarda paylaşın.

İlişki kurulabilir ve etkileşimli içeriğiniz olduğu sürece, bağışlar bunu takip etmelidir. Ancak, platformdan yasaklanmanıza neden olabileceği için insanlardan bağış istemeyin.

İşletmeler İçin: TikTok Reklam Yöneticisini Kullanın

Madalyonun diğer tarafında, bir işletme yürütüyorsanız, kullanıcı tabanından yararlanabilir ve reklamlardan daha iyi trafik elde edebilirsiniz. TikTok reklamları, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi daha geniş bir erişime tanıtmanıza yardımcı olacaktır. Para kazanmak için para harcamanız gerekiyor ve bunu yapmanın bir yolu da bu. TikTok reklamlarını şu şekilde ayarlayabilirsiniz:

 1. “TikTok Reklam Yöneticisi”nde bir hesap oluşturun.
 2. Hesabınız için bir Piksel oluşturmak üzere bir “Web Etkinliği” kurun.
 3. “Kampanya” sekmesine tıklayın.
 4. Kampanya Penceresi altında “Oluştur”u seçin.
 5. Reklamı oluşturun.

TikTok feed içi reklamlar, diğer platformlarda reklam yayınlamaya kıyasla daha karlı çünkü hedef kitleniz organik olarak oluşturulmuş. Ayrıca reklamları, ürünlerinizi sattığınız e-ticaret platformuna bağlayarak performansı kolayca takip edebilirsiniz. Bir TikTok hesabına sahip olmanın bir işletme hesabı oluşturmanızı gerektirdiğini unutmayın.

TikTok ile Büyük İkramiyeyi Yakalayın

İçerik oluşturucu ekonomisi patlama yaşıyor ve TikTok’tan yararlanmak için şimdiden daha iyi bir zaman olamaz. Günlük bir milyardan fazla aktif kullanıcıyla geniş bir erişime sahip olan bu platform, gelirlerini artırmak isteyen işletmeler için harika bir pazarlama ve etkileme potansiyeline sahiptir. TikTok, birçok kullanıcı için tam zamanlı bir iş haline geldi. Ancak her şey gibi, tutarlılık ve özveri gerektirir.

Peki hiç TikTok’ta içerik oluşturdunuz mu? Bu sosyal medya platformunu başkalarına tavsiye eder misiniz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory