TikTok Sahibinin Son Uygulaması ‘Ripple’, Mırıldanmalarınızı Gerçek Müziğe Dönüştürebilir

Ripple şu anda ana TikTok uygulamasına entegre değil, bu nedenle kullanıcıların melodilerini yerel olarak kaydetmeleri ve ardından kısa videoları için arka plan puanı olarak yüklemeleri gerekiyor. Neyse ki ByteDance, kullanıcıların Ripple melodilerini doğrudan TikTok’ta paylaşmalarına olanak tanıyan bir kısayol oluşturdu. Özellikle, ByteDance, Ripple’ın arkasındaki AI modelinin, şirket tarafından uygun şekilde lisanslanan veya sahip olunan müzik […]

TikTok Sahibinin Son Uygulaması ‘Ripple’, Mırıldanmalarınızı Gerçek Müziğe Dönüştürebilir

Ripple şu anda ana TikTok uygulamasına entegre değil, bu nedenle kullanıcıların melodilerini yerel olarak kaydetmeleri ve ardından kısa videoları için arka plan puanı olarak yüklemeleri gerekiyor. Neyse ki ByteDance, kullanıcıların Ripple melodilerini doğrudan TikTok’ta paylaşmalarına olanak tanıyan bir kısayol oluşturdu.

Özellikle, ByteDance, Ripple’ın arkasındaki AI modelinin, şirket tarafından uygun şekilde lisanslanan veya sahip olunan müzik kullanılarak eğitildiğini söylüyor. ByteDance, SlashGear’a “Büyük plak şirketlerinin müziği üzerine eğitilmedi” dedi. Bununla birlikte, şirketin müzik şirketleri veya sanatçılarla sadece müziklerini lisanslamanın ötesine geçen ve çalışmalarını bir AI modeli eğitmek için kullanmayı içeren herhangi bir özel anlaşma imzalayıp imzalamadığı belli değil.

İkincisi önemli bir ayrım çünkü Getty kısa bir süre önce Stability AI’ye görüntü telif hakkı şartlarının etrafından dolanıp bunları Stable Diffusion gibi modelleri eğitmek için kullandığı için dava açtı. Müzik ve sosyal medya alanında, Twitter kısa bir süre önce bir müzik şirketleri konsorsiyumu tarafından platformda görünen müzik için gerekli lisans ücretini ödemediği için 250 milyon dolarlık bir dava ile tokatlandı.

TikTok, Ripple aracılığıyla yapay zeka destekli bir müzik oluşturma aracı sunan ilk ana akım sosyal medya platformudur. Ancak Meta’nın bundan ilham alması çok uzun sürmeyecek. Bu şirket, birden çok dilde orijinal ses oluşturmak için yalnızca iki saniyelik ses örneğine ihtiyaç duyan Voicebox adlı bir AI aracını birkaç hafta önce tanıttı. Google Asistan, orijinal şarkıyı bulmak için uğultularınızı dinleyen bir araç da sunar.

Teknory