Toyota Hilux’un Yıllar İçinde ABD’de Değiştiği Her Büyük Yol

1979 için tamamen yeni üçüncü nesil HiLux, Toyota’nın kamyonunun yalnızca inşaat işçileri veya çiftçiler için değil, aynı zamanda macera arayanlar ve açık hava meraklıları için bir araç olarak mevcut kişiliğini gerçekten benimsemeye başladığı yerdir. Belki de bu hedefe yönelik en büyük katkı, yeni sunulan dört tekerlekten çekiş sistemiydi. Dünyanın diğer bölgeleri çift kabin (mürettebat kabini) […]

Toyota Hilux’un Yıllar İçinde ABD’de Değiştiği Her Büyük Yol

1979 için tamamen yeni üçüncü nesil HiLux, Toyota’nın kamyonunun yalnızca inşaat işçileri veya çiftçiler için değil, aynı zamanda macera arayanlar ve açık hava meraklıları için bir araç olarak mevcut kişiliğini gerçekten benimsemeye başladığı yerdir. Belki de bu hedefe yönelik en büyük katkı, yeni sunulan dört tekerlekten çekiş sistemiydi.

Dünyanın diğer bölgeleri çift kabin (mürettebat kabini) konfigürasyonu aldı ancak ABD pazarı, iki farklı yatak uzunluğu seçeneğine sahip standart bir kabinle sınırlıydı. Üçüncü nesil Hilux, 22R adı verilen 2.4 litrelik sıralı dört silindirli motoru da tanıtacaktı. 22R, güvenilirlik ve dayanıklılık konusunda bir itibar geliştirecekti; kamyonun kendisine.

Yeni dördüncü nesil Hilux belki de şimdiye kadarki en başarılı olanıydı – 1984 ve 1988 yılları arasında yalnızca Kuzey Amerika’da 1,5 milyondan fazla birim satıldı. ön koltukların arkasında saklama yeri.

Dördüncü nesil, her ikisi de 1986’da dört tekerlekten çekişli model için bağımsız ön süspansiyonun yanı sıra isteğe bağlı bir V6 motor da piyasaya sürdü. Siyah bir dört tekerlekten çekişli Hilux ve bazı satış sonrası aksesuarlar, Marty McFly’ninki gibi kısa ama akılda kalıcı bir görünüm kazandı. 1985 yapımı “Geleceğe Dönüş” filminde rol aldı.

Teknory