tvOS 17: Çıkış tarihi, özellikler ve uyumluluk

Eric Zeman / Android Yetkilisi Apple, tvOS platformunda sürekli olarak iyileştirmeler yaparken, son iki yılda nispeten küçük güncellemeler görüldü. Neyse ki bu sefer durum böyle değil. Apple TV’nin işletim sisteminin en son sürümü, karışıma birkaç yeni iyileştirme getiriyor. Şimdi hemen konuya girelim ve özelliklerden uyumluluğa ve daha fazlasına kadar tvOS 17 hakkında bildiğimiz her şeyi […]

tvOS 17: Çıkış tarihi, özellikler ve uyumluluk

Eric Zeman / Android Yetkilisi

Apple, tvOS platformunda sürekli olarak iyileştirmeler yaparken, son iki yılda nispeten küçük güncellemeler görüldü. Neyse ki bu sefer durum böyle değil. Apple TV’nin işletim sisteminin en son sürümü, karışıma birkaç yeni iyileştirme getiriyor. Şimdi hemen konuya girelim ve özelliklerden uyumluluğa ve daha fazlasına kadar tvOS 17 hakkında bildiğimiz her şeyi tartışalım.

tvOS 17: Bir bakışta
 • Ne zaman çıkıyor? 18 Eylül, iOS 17 ile birlikte.
 • Ne var ne yok? tvOS 17, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok yeni özellik içerir:
  • Gezinmesi önceki sürüme göre çok daha kolay olan yenilenmiş bir kontrol merkezi.
  • FaceTime araması, güncellemeyle birlikte Apple TV’ye de yayılıyor.
  • Kayıp bir uzaktan kumandayı bulmanızı sağlayan yeni Siri Remote Finder özelliği.
  • Apple Music Sing ve Süreklilik Kamerası ile etkileşim.

tvOS 17 çıkış tarihi ve adı

 • TVOS 16: 12 Eylül 2022
 • tvOS15: 20 Eylül 2021
 • tvOS 14: 16 Eylül 2020
 • TVOS 13: 24 Eylül 2019

Apple tvOS 17’yi bu yaz WWDC 2023’te resmen duyurdu. Bir dizi beta güncellemesinin ardından nihayet 18 Eylül’de tvOS 17’nin kararlı sürümü yayınlandı. tvOS’in en son sürümüne güncellemek için şu adrese gitmeniz yeterli: Ayarlar > Sistem > Yazılım Güncellemeleri > Yazılımı Güncelle. Daha sonra üzerine tıklayacaksınız İndirin ve Yükleyin ve sonra nihayet Şimdi güncelle.

tvOS 17.1 beta artık geliştiricilerin kullanımına sunuldu

tvOS 17’nin çıkışı uzun sürmese de bu durum Apple’ın iyileştirmeler yapmasını engellemiyor. Yeni tvOS 17.1 beta teste sunuldu. Geliştiricilere yönelik bir tasarım olmasına rağmen genel halk, şu adresten kaydolarak eyleme katılabilir: Apple Beta Yazılım Programı. Ne bekleneceğine dair resmi bir değişiklik günlüğü olmasa da, bunların çoğunlukla hata düzeltmeleri, küçük özellik güncellemeleri ve iOS 17’nin kararlı sürümü için zamanında tam olarak kesintiye uğramayan herhangi bir şey olacağını düşünüyoruz.

tvOS 17 özellikleri

Apple Tv Kaliforniya Yayını

Kaitlyn Cimino / Android Otoritesi

Hem iPadOS hem de iOS, her yinelemede daha büyük özellik güncellemeleri alma eğilimindeyken, tvOS işleri biraz daha mütevazı tutuyor. Öncelikle iOS 17’nin yeni özelliklerinin çoğu TV’de pek bir anlam ifade etmiyor. Bu nedenle tvOS güncellemeleri daha az heyecan verici olma eğilimindedir. Genellikle.

Bu yıl farklı çünkü tvOS’e birçok heyecan verici özellik geliyor. Aşağıda, yolumuza çıkan en büyük değişikliklerden sadece birkaçını tartışıyoruz.

Profiller gibi kontrol merkezi de büyük bir yenilemeye tabi tutuluyor

elma tv kontrol paneli

tvOS 17’ye yepyeni bir Kontrol Merkezi geliyor. Üstte yeni sekmelerin olduğunu hemen fark edeceksiniz. Bunlar, işletim sisteminin bazı temel özelliklerini hızlı bir şekilde değiştirmenize olanak tanır. Örneğin, Bluetooth cihazları arasında geçiş yapmak her zamankinden çok daha kolay. Ayrıca büyük bir güç düğmesi, Rahatsız Etmeyin moduna hızlı bir şekilde geçiş yapmanın bir yolu ve daha fazlası da var. Ayrıca çeşitli Homekit cihazlarınızı kontrol etmenize ve herhangi bir güvenlik kamerasından canlı yayınları görmenize olanak tanıyan Ana Sayfa sekmesine de hızlı bir şekilde geçebilirsiniz.

Bir diğer büyük değişiklik ise profillerle ilgili. Profil değiştirme de her zamankinden daha hızlı. iPhone’unuzun Kontrol Merkezindeki uzaktan kumanda uygulamasını kullanarak Apple TV’yi uyandırmanız yeterlidir. Bunu yapmak sizi hemen uygun profile yönlendirecektir. Her kullanıcının özelleştirilmiş profil ayarları da tvOS 17 ile kaydedilecektir.

Facetime sonunda Apple TV’ye geliyor

apple tv facetime

Büyük, rahat koltuğunuzda oturup görüntülü arama yapmaktan daha rahat bir şey olamaz, ancak bazı nedenlerden dolayı Apple TV böyle bir özelliği hiçbir zaman desteklemedi. Bu durum, Apple TV yayın kutuları için resmi FaceTime uygulamasının kullanıma sunulmasıyla birlikte değişiyor. Yeni uygulama, doğrudan Apple TV’den veya bir aramayı iPhone veya iPad’inizden Apple TV’ye aktararak arama başlatmanıza olanak tanır.

Artık ne düşündüğünüzü biliyorum: Apple TV’nin kamerası yok. Bunu aşmak için Apple, daha önce Apple’ın dizüstü bilgisayarları için sunulan Süreklilik Kamerası özelliğini kullanarak iPhone veya iPad’inizdeki kameraları ve mikrofonları kullanacak. Şahsen ben bir web kamerası aksesuarı görmeyi çok isterim, böylece her seferinde telefonunuzu veya tabletinizi çıkarmak zorunda kalmazsınız, ancak bu yine de ileriye doğru büyük bir adımdır.

Uzaktan kumandanızı çok mu kaybettiniz? Yeni Siri Remote Finder arkanızda

siri uzaktan bulucu (1)

Eğer benim gibiyseniz, uzaktan kumandanızı çok kaybedersiniz. Hatta bu nedenle uzaktan kumandamda bir Tile etiketi var. Apple TV sahipleri için artık eksik tıklama aracını bulmanın resmi bir yolu var: Siri Remote Finder.

Bu güncelleme, iPhone’unuzun Kontrol Merkezi’nde Apple TV uzaktan kumandasını başlatarak herhangi bir ikinci nesil Siri Remote’ta çalışır. Oradan büyük bir Bulucu düğmesi bulacaksınız ve temel olarak uzaktan kumandanın nerede olacağına dair bir yarıçap elde edeceksiniz ve sonra etrafta dolaşıp onu bulmanız gerekiyor.

Dahili cıvıl cıvıl bir ses veya AirTag kullanmak kadar kesin değil, ama yine de hoş bir eklenti. Ayrıca Apple’ın sonunda bu işlevselliği daha da geliştiren daha yeni bir Siri uzaktan kumandası sunması da muhtemeldir.

Yeni Diyalog Geliştirici diyalogları duymayı kolaylaştırıyor

film izlerken bazen arka plandaki gürültü insanların ne söylediğini duymayı neredeyse imkansız hale getirir. Hepimiz oradaydık. Yoğun diyalog zamanlarında sesi yükseltmek yerine Apple’ın daha iyi bir çözümü var.

Apple’ın yeni Diyalog Geliştiricisi, diyaloğu ses efektlerinden, müzikten ve diğer gürültülerden ayırır ve daha iyi duymanıza yardımcı olmak için onu merkez kanala getirir. Ancak burada bir sorun var. Herhangi bir TV veya soundbar ile çalışmadığından ikinci nesil bir HomePod’a ihtiyacınız olacak.

Yeni ekran koruyucular ve diğer ince ayarlar

Hepsi bu değil. İşte bekleyebileceğiniz diğer birkaç tvOS 17 özelliği:

 • Apple ayrıca, yağmur ormanlarının ve diğer yerel halkın ağır çekim görüntülerini içeren ekran koruyucular ve yeni ekran koruyucular olarak anıları da sunuyor.
 • Apple TV artık üçüncü taraf VPN uygulamalarıyla çalışacak.
 • Apple Fitness+, özel egzersiz programları ve daha fazlası dahil olmak üzere, özellikle büyük ekran göz önünde bulundurularak birkaç iyileştirme alıyor.
 • Dolby Vision 8.1 desteği de geliyor.
 • Kullanıcılar artık kendilerini ekranda görebiliyor ve en sevdikleri şarkılara eşlik ederken eğlenceli filtreler ekleyebiliyor.

tvOS 17 uyumluluğu

Uzaktan kumandalı Apple TV 4K

Eric Zeman / Android Yetkilisi

Apple TV cihazları yıllardır piyasada olmasına rağmen tvOS’e geçiş 2015 yılında gerçekleşti. O zamandan bu yana tvOS tabanlı her Apple TV cihazı, her tvOS güncellemesini tam olarak destekledi. Yaklaşık sekiz yıl sonra aynı şey geçerli. Apple TV HD (2015) sonrasında piyasaya sürülen her cihaz, OS 17 güncellemesini destekler; bu, Apple TV 4K’nın her nesli anlamına gelir.

tvOS 17: Çıkış tarihi, özellikler ve uyumluluk

Teknory