Twitter, kullanıcıların görebileceği gönderi sayısına günlük sınır getiriyor

Rita El Khoury / Android Kurumu TL;DR Twitter, kullanıcıların görebileceği gönderi sayısına sınır getirdi. Çoğu kullanıcı günde yalnızca 1.000 gönderi görüntüleyebilirken, Twitter Blue aboneleri günde 10.000 gönderi görüntüleyebilir. Bu hamle, “aşırı düzeyde veri kazıma” ve “sistem manipülasyonu” konularını ele almayı amaçlıyor. Sosyal medya uygulamalarını tartışırken, genellikle sizi telefonunuzda saatlerce kıyamet kaydırmaya çekmek için tasarlanmış bir […]

Twitter, kullanıcıların görebileceği gönderi sayısına günlük sınır getiriyor

Rita El Khoury / Android Kurumu

TL;DR

  • Twitter, kullanıcıların görebileceği gönderi sayısına sınır getirdi.
  • Çoğu kullanıcı günde yalnızca 1.000 gönderi görüntüleyebilirken, Twitter Blue aboneleri günde 10.000 gönderi görüntüleyebilir.
  • Bu hamle, “aşırı düzeyde veri kazıma” ve “sistem manipülasyonu” konularını ele almayı amaçlıyor.

Sosyal medya uygulamalarını tartışırken, genellikle sizi telefonunuzda saatlerce kıyamet kaydırmaya çekmek için tasarlanmış bir uygulama hizmeti tasavvur ederiz. Sosyal medya ağları, tüm saatlerinizi bunlara harcamanızı istiyor, böylece neyi sevdiğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve bunu size hedefli reklamlar sunmak ve böylece para kazanmak için kullanabilirler. Twitter, ironik olmayan bir şekilde, sitede kilitlenmeden önce bir gün içinde görebileceğiniz gönderi sayısına katı bir sınır getiren ilk sosyal medya ağı oldu.

Twitter, tüm kullanıcılarına günlük limitler getiriyor

Twitter sahibi ve eski CEO’su Elon Musk Twitter’ın, kullanıcıların günlük okuyabilecekleri gönderi sayısına geçici sınırlamalar getirdiğini duyurdu.

Twitter günlük limitleri

Duyuruya göre Twitter bu adımı, veri kazımanın “aşırı seviyelerine” ve “sistem manipülasyonuna” yönelik olarak atıyor. Doğrulanmış hesaplar günlük 6.000 gönderiyi, doğrulanmamış hesaplar günde 600 gönderiyi okumakla, yeni doğrulanmamış hesaplar ise günlük 300 gönderiyi okumakla sınırlıdır. Duyuru, oran limitlerinin geçici olduğunu belirtmesine rağmen, “doğrulanmamış hesap” ile “yeni doğrulanmamış hesap” arasındaki ayrım farkını netleştirmemektedir.

Birkaç saat sonra, bu sınırlar, bu kullanıcı katmanları için günde sırasıyla 10.000 gönderiye, 1.000 gönderiye ve 500 gönderiye yükseltildi.

Twitter günlük limitleri 1

Elon Musk da retweetlendi Twitter kullanıcılarını Twitter bağımlısı olmakla alay eden ve Elon’un sözde “dünya için bir iyilik” yaptığına dair bir parodi hesabı.

Elon Musk Parodi hesabı retweet

Twitter’da Elon Musk (Parodi hesabı)

Twitter’ın milyarder sahibi ayrıca terfi etti “arkadaşlarınızı ve ailenizi görmek” için “telefondan uzaklaşmak”.

Twitter günlük limitleri 2

Kullanıcılar Twitter’da “Oran limiti aşıldı” hatasından şikayetçi

Birçok Twitter kullanıcısı “Oran sınırı aşıldı” hatası bildirmeye başladı. Bu hata, kullanıcının zaman çizelgesini dondurur ve başka tweet göstermez, “birkaç dakika bekleyip tekrar denemesini” ister ve hayal kırıklığına neden olur.

Twitter Hız Limiti Aşıldı

Aamir Siddiqui / Android Otoritesi

Bu hatalar, gönderileri okumak için yeni uygulanan oran limitleriyle ilgilidir.

Twitter, daha önce kullanıcıların web sitesinde yapabilecekleri çeşitli etkileşim eylemlerine ilişkin sınırlamalara sahipti. Yine de, bu sınırlar çok cömertti ve botları ve spam gönderenleri caydırmak için tasarlandı, bu nedenle ortalama kullanıcılar nadiren herhangi bir blokla karşılaşacaktı. Bununla birlikte, yeni sınırlara ulaşmak nispeten daha kolaydır ve sizi sosyal medya ağını daha fazla kullanmaktan fiilen alıkoyar.

Ayrıca, tweet kotanızın ne kadarını halihazırda kullandığınıza dair bir gösterge yoktur ve aynı tweet’i iki kez (örneğin, sonraki yenilemelerde) görmenin kotanıza bir veya iki kez sayılıp sayılmayacağı konusunda netlik yoktur. Aynı anda birden fazla tweet listesi yükleyen Tweetdeck gibi araçları kullanırsanız, günün çok erken saatlerinde hız sınırlaması alırsınız.

Ayrıca, sınırların kendi tweet’lerinizi okumayı da kapsadığını varsayıyoruz.

Oran sınırları, Twitter’ın gerçek kullanımlarını da etkiler

Herkes Twitter’ı aynı şekilde kullanmaz. Pek çok kullanıcı sosyal medya web sitesini memleri paylaşmak ve maskaralık yapmak için gönülsüzce kullanırken, birçoğu platformu ciddi kullanım durumları için kullanıyor. Twitter bir zamanlar hem yerel hem de küresel olarak anlık haberlerin ve doğrulanmış bilgilerin kaynağı olarak saygı görüyordu ve bu oran limitleri, bu kullanım durumlarında platformun faydasını azaltıyor. Herkesin tweet’leri görüntülemek için bir Twitter hesabına ihtiyacı olduğu gibi, Twitter Blue abonesi olmadıkça bir günde görebilecekleri tweet sayısı da ciddi şekilde sınırlıdır.

Sosyal medya ağının artık bir Halkla İlişkiler birimi olmadığından ve basın e-postası e-postalara bir kaka emojisiyle otomatik olarak yanıt verdiğinden, yorum yapmak için Twitter’a ulaşamadık.


Twitter, kullanıcıların görebileceği gönderi sayısına günlük sınır getiriyor

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow