Twitter, Substack aramalarını haber bültenlerine yönlendiriyor

Twitter’ın Substack ile sürekli artan kan davası, kullanıcılar bu hafta sonu blog sitesi aramalarının bunun yerine “haber bültenine” yönlendirildiğini öğrendikçe güçleniyor gibi görünüyor. Bu, Elon Musk’a ait sosyal medya sitesinin, kullanıcıları Substack’ten uzak tutmaya yönelik başka bir girişimi gibi görünüyor, çünkü eski haber bülteni platformuyla savaşa girecek gibi görünüyor. Twitter’ın “Substack” aramalarını “haber bülteni”ne yönlendirme […]

Twitter, Substack aramalarını haber bültenlerine yönlendiriyor

Twitter’ın Substack ile sürekli artan kan davası, kullanıcılar bu hafta sonu blog sitesi aramalarının bunun yerine “haber bültenine” yönlendirildiğini öğrendikçe güçleniyor gibi görünüyor.

Bu, Elon Musk’a ait sosyal medya sitesinin, kullanıcıları Substack’ten uzak tutmaya yönelik başka bir girişimi gibi görünüyor, çünkü eski haber bülteni platformuyla savaşa girecek gibi görünüyor. Twitter’ın “Substack” aramalarını “haber bülteni”ne yönlendirme yönündeki son kararı tartışmalara yol açtı ve ifade özgürlüğüyle ilgili endişeleri artırdı.

Mashable’ın Twitter’dan bir yorum isteme girişimi, Musk’ın iletişim departmanının içini boşalttıktan sonra uyguladığı otomatik bir yanıt olan kaka emojisiyle hemen yanıtlandı. Substack, Mashable’ın durumla ilgili yorum talebine de hemen yanıt vermedi.

AYRICA BAKINIZ:

Twitter, Substack bağlantılarını kan davası devam ederken güvensiz olarak işaretledi

Daha da kötüsü, bu işlevin uygulanması mümkün olan en açık şekilde yapıldı, yönlendirmeler bir URL bilgisinde “alt yığın” kelimesini bile bloke etti. Anlam makaleler aranıyor Twitter’da arama yaparken Mashable veya Substack ile ilgili diğer sitelerden çalışmaz. Bu, özellikle Musk’ın Twitter’ı satın aldıktan sonraki en büyük gündemlerinden birinin mutlak ifade özgürlüğü olduğu için, sitedeki birçok kullanıcıyı endişelendirdi.

Twitter ve Substack arasındaki çekişme, Substack Notes adlı yeni bir özelliği duyurduktan sonra başlamış gibi görünüyor. Bu özellik, yalnızca haber bülteni platformu alanında var olan, Twitter’ınkine benzer bir sosyal medya benzeri hızlı beslemedir. Bu özellik, Twitter ile hiçbir şekilde doğrudan rekabet halinde değildir ve aslında platformun kendine has özellikleri vardır. kendi haber bülteni özelliği(Yeni bir sekmede açılır) Musk devraldıktan sonra hızla kapatıldı.

O zamandan beri Musk, Substack’e bağlantılar içeren tweet’lerdeki etkileşimleri engellemeye karar verdi ve ayrıca Substack’in tweet’leri platformuna yerleştirme yeteneğini kaldırdı. Kan davası o kadar kötüye gitti ki Musk tarafından atanan Twitter Files muhabiri Matt Taibibi’nin CEO ile ilişkisi de sona ermiş görünüyor.

Milyarderin 2022’de devralmasından bu yana Twitter, azalan reklamveren ilgisi, zorlu bir ücretli abonelik hizmeti, gazeteciler ve haber kaynaklarıyla gergin bir ilişki ve önemli güç kullanıcıları ve üçüncü taraf geliştiricilerle kötüleşen ortaklıklar dahil olmak üzere bir dizi zorlukla karşı karşıya kaldı. Bu sorunlar toplu olarak sosyal medya devinin kötüleşen durumuna katkıda bulundu. Bir şey olursa, Substack ile bu son drama kaçınılmazdı.

Substack’in resmi Twitter hesabı, Cumartesi gecesi yayınlarına yönelik baskının sona ermiş gibi göründüğünü tweetledi:

Ancak, bu yazının yazıldığı tarih itibariyle, Twitter hala Substack arama girişimlerini yönlendiriyor. Görünüşe göre bu tek taraflı savaş hala devam ediyor.

Teknory