Twitter, Substack ile savaşa giriyor gibi görünüyor

Görünüşe göre Twitter şu anda haber bülteni platformu Substack ile rekabet halinde olabilir. Substack yazarları, dün Substack’te bir gönderi oluştururken artık tweet ekleyemediklerini fark etmeye başladılar. Bu sadece teknik bir sorun olsa da, belki de Twitter’ın yeni ama çokça eleştirilen API planlarına geçmesiyle ilgili olsa da, şimdi burada daha fazla şey oluyor gibi görünüyor. Twitter […]

Twitter, Substack ile savaşa giriyor gibi görünüyor

Görünüşe göre Twitter şu anda haber bülteni platformu Substack ile rekabet halinde olabilir.

Substack yazarları, dün Substack’te bir gönderi oluştururken artık tweet ekleyemediklerini fark etmeye başladılar. Bu sadece teknik bir sorun olsa da, belki de Twitter’ın yeni ama çokça eleştirilen API planlarına geçmesiyle ilgili olsa da, şimdi burada daha fazla şey oluyor gibi görünüyor.

Twitter artık bir Substack haber bültenine bağlantı içeren tweetlerdeki beğenileri, retweetleri ve yorumları engelliyor. Ayrıca Twitter kullanıcıları, Substack bağlantısı içeren bir tweet’i profillerine sabitleyemezler.

Yalnızca Alt Yığın bağlantılarını etkiliyor gibi görünen bu sorunların zamanlaması tuhaftır. Bu Twitter hatalarının görünmeye başlamasından sadece bir gün önce, Substack ilan edildi Substack Notes adlı yeni bir özellik. Temel olarak, haber bülteni platformuna tweet benzeri gönderilerle sosyal medya benzeri bir besleme getiriyor. Haber bülteni platformunun ekosisteminde var olduğu için tam olarak bir Twitter rakibi değil, ama kesinlikle öyle görünüyor.

Dün Mashable, embed tweet sorunuyla ilgili olarak Substack’e ulaştığında, bir sözcü bize aşağıdaki açıklamayı sağladı.

Substack sözcüsü, “Twitter yerleştirmelerinin ve kimlik doğrulamasının artık Substack üzerinde çalışmadığına dair raporları araştırıyoruz” dedi. “Bunu aktif olarak çözmeye çalışıyoruz ve ek bilgiler mevcut oldukça güncellemeleri paylaşacağız.”

Ancak bugün Mashable, Substack bağlantılarını içeren tweet’lerde engellenen etkileşimlerle ilgili olarak bize ulaştığında, Substack’in kurucuları Chris Best, Hamish McKenzie ve Jairaj Sethi’den bir açıklama aldık.

Substack’in kurucuları Mashable’a yaptıkları açıklamada, “Twitter’ın yazarların çalışmalarını paylaşma yeteneklerini kısıtlamayı seçmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradık.” Dedi. “Yazarlar, Substack’te veya başka herhangi bir yerde bağlantı paylaşma özgürlüğünü hak ediyor. Bu ani değişiklik, yazarların neden kendilerini sorumlu tutan, harika çalışmaları parayla ödüllendiren ve özgür basını ve ifade özgürlüğünü koruyan bir modeli hak ettiğini hatırlatıyor. geçim kaynakları, izleyicileriyle olan ilişkilerine sahip olmadıkları ve kuralların bir kaprisle değişebildiği platformlara bağlanmamalıdır.”

Araştırmacı Jane Manchun Wong, ilk olarak uygulamaların içindeki kodda gizlenmiş olan ve henüz yayınlanmamış özellikleri keşfetme konusunda uzman. algılanan(Yeni bir sekmede açılır) Twitter’ın dün geceki son hamlesi.

“Aşağıdakilerden biriyle ilgili sunucu hataları: Yetkilendirme: Etkileşimler tweet ile sınırlıdır [id] veya Yetkilendirme: Bununla ilgili bazı işlemler [username] Tweet, Twitter tarafından devre dışı bırakıldı. (425),” Wong, @wongmjane hesabından tweet attı ve Twitter’ın iç işleyişinde neler görebildiğini açıkladı.

Mashable’ın bir Substack bağlantısı içeren tweet’lerle etkileşim kurma girişimlerinin tümü başarısız oldu.
Kredi: Mashable Ekran Görüntüsü

Bir tweet’i beğenmeye, retweetlemeye veya yanıtlamaya çalışan Twitter kullanıcıları, “Bu tweet’teki bazı işlemler Twitter tarafından devre dışı bırakıldı” şeklinde bir mesaj görür.

ekran görüntüsü


Kredi: Mashable Ekran Görüntüsü

Okuyucular, Wong tarafından gönderilen test tweet’inin yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceği gibi, kullanıcılar Substack bağlantısı içeren bir tweet’i beğenemez veya retweetleyemez. Twitter’ın kısa bir süre önce halka açık olarak yayınlanan tavsiye algoritması kaynak kodunun da gösterdiği gibi, bu etkileşimler bir tweet’in bir platformda ne kadar ilerlediğini büyük ölçüde etkiliyor. Görülebileceği gibi, Wong’un tweet’indeki etkileşim eksikliği, gönderisinin görüntülenme sayısını büyük ölçüde azalttı.

Yerleştirme sorununu ilk fark edenlerden biri, Garbage Day haber bülteninin yaratıcısı Ryan Broderick’ti. ekran görüntüsü(Yeni bir sekmede açılır) Substack’te aldığı istemin Perşembe günü.

Twitter’ın Substack bağlantılarını engelleme hamlesi kesinlikle tuhaf. Twitter’ın kendisi bir zamanlar Revue adlı bir Substack alternatifi çalıştırmıştı. Ancak şirket, Musk’ın devralmasından kısa bir süre sonra haber bülteni platformunu kapattı. Hem Twitter hem de Substack, yatırımcılarla aynı teknoloji VC’lerini paylaşıyor. Musk’ın sık sık etkileşimde bulunduğu Twitter kullanıcılarının çoğu, Substack haber bültenleri yayınlamaktadır. Musk onaylı Twitter Dosyaları ağırlıklı olarak yazar Matt Taibbi’nin kendi Subtack haber bülteni aracılığıyla dağıtıldı.

Elon Musk, Twitter’ı satın alma nedeninin oyun alanını eşitlemeye yardımcı olmak ve onu daha “ifade özgürlüğü” platformu haline getirmek olduğunu defalarca dile getirdi. düşünür(Yeni bir sekmede açılır) “fiili şehir meydanı” olmak.

Ancak, öyle görünüyor ki, Twitter kullanıcılarına alternatif bir platform da sunmuyorsanız durum böyle.

Teknory