Twitter ve Reddit’in yüksek fiyatlı API’leri internetin geleceği için kötü haber

API’ler söz konusu olduğunda sosyal medya platformları arasında endişe verici yeni bir trend var ve bu, modern internetin normal günlük kullanıcılar için çalışma şeklini tehdit ediyor. Bir programcı veya geliştirici değilseniz, belki de ne zaman sosyal medya API’leri hakkında bir makale olsa sayfanızı kaydırırsınız. Belki de ne olduklarına aşina değilsiniz. API, uygulama programlama arayüzü anlamına […]

Twitter ve Reddit’in yüksek fiyatlı API’leri internetin geleceği için kötü haber

API’ler söz konusu olduğunda sosyal medya platformları arasında endişe verici yeni bir trend var ve bu, modern internetin normal günlük kullanıcılar için çalışma şeklini tehdit ediyor.

Bir programcı veya geliştirici değilseniz, belki de ne zaman sosyal medya API’leri hakkında bir makale olsa sayfanızı kaydırırsınız. Belki de ne olduklarına aşina değilsiniz. API, uygulama programlama arayüzü anlamına gelir. Temel olarak, bir uygulamanın bilgilere erişmesine ve başka bir uygulamayla iletişim kurmasına izin verirler.

Reddit için Apollo veya Twitter için Twitterrific gibi resmi olmayan, üçüncü taraf bir istemci kullandıysanız, o sosyal medya platformunun API’si olmadan var olamayacak bir uygulama kullandınız. İçeriğinizi sosyal platformlara göndermek için Hootsuite gibi bir uygulama kullanıyor musunuz? Bu yalnızca API’ler sayesinde mümkündür. Yeni aboneleri ekranda canlı olarak duyurmak için Streamlabs gibi üçüncü taraf hizmetleri kullanan bir canlı yayıncı mısınız? Bu, API’ler nedeniyle çalışır.

Bununla birlikte, Twitter ve Reddit’in geliştiricilerden API erişimi için on binlerce ila milyonlarca dolar talep etme yönündeki son hamleleri, tüm bunları yok edebilir.

Öyleyse, şu anda API’lerde neler olup bittiğini neden umursuyorsunuz? Sosyal medyanın ilk günlerinden beri birçok platform, geliştiricilere API’lerine ücretsiz erişim sağladı. Bir tür ücretsiz API erişimi, sosyal medya var olduğu sürece var olmuştur. arkadaş vardı(yeni bir sekmede açılır) BT. Benim alanım vardı(yeni bir sekmede açılır) BT.

Kullanıcıların bu sosyal medya platformlarına içerikleri ve kullanımları aracılığıyla veri sağladığı, platformların bu verileri para kazanmak için kullandığı ve platformun bu tür kullanıcı verileri üzerinde üçüncü taraf mülkiyeti olmadığını göstermek için uzun süredir yazılı olmayan bir kural var. bağımsız geliştiriciler ve yeni başlayanlar, platformların ve benzer şekilde kullanıcılarının yararına harika ve ilginç uygulamalar oluşturmak için bu verilere özgürce erişebildiler.

AYRICA BAKINIZ:

Reddit’in yeni API fiyatlandırması, en popüler uygulamasını 20 milyon dolarlık bir faturayla öldürebilir

Şimdi, açıkçası adil kullanım ve iyi niyet adına bazı uyarılar vardı. Bu platformların, kötü niyetli kişilerin platforma spam göndermek veya kullanıcı verilerine uygunsuz şekilde erişmek için API’leri kullanmadığından emin olması gerekiyordu. Ve tabii ki, bu üçüncü taraf uygulamalardan biri başarılı olursa ve çoğu uygulamadan daha fazla büyürse, bu uygulamaya daha geniş erişimle düzgün bir şekilde hizmet verirken diğer herkes için hizmet kalitesini korumaya devam etmek için bazen platform tarafından adil bir ödeme talep edildi.

Sonuç olarak, birkaç sosyal medya platformunun pazara hakim olduğu bir çağda, sistem oldukça iyi çalıştı. Öğrenciler, kendi kendini finanse eden programcılar, bağımsız geliştiriciler, hepsi bu teknoloji ekosisteminde yer alabildiler çünkü hepsi zaten popüler olan bu uygulamaları geliştirmeye gücü yetiyordu.

Ancak daha sonra, bu yılın başlarında Elon Musk, Twitter’ın ücretsiz API erişimini sonlandırmaya karar verdi. Endişe verici bir gelişmeydi, ancak tamamen sıra dışı değildi. Sosyal medya dışında, bazı çevrimiçi platformlar API erişimi için ücretli abonelik gerektirir. Genellikle, bu abonelikler, daha az değilse, ayda üç rakamlı bir aralıkta başlar. Ancak Twitter sonunda Musk’ın ödeme beklentilerini paylaştığında geliştiriciler şok oldular: API erişimi ayda 42.000 dolardan başlayacaktı. Twitter ile pazarlık yapmak için girişimlerde bulunulurken, şirket taviz vermeyi reddetti. Birçoğu aslında platformun daha fazla kullanılmasını teşvik eden ve sitede daha sağlıklı, olumlu bir deneyim sağlamaya yardımcı olan indie yapımı Twitter uygulamaları kapatılmak zorunda kaldı. (Aylar sonra Twitter, çoğu geliştirici için hala çok pahalı olduğu veya uygulamalarını zaten kapatanlar için çok geç olduğu kanıtlanan aylık 5.000 dolarlık bir plan başlatacaktı.)

Twitter’ın liderliğini takiben Reddit, API erişimi için de ücret almaya başlayacağını duyurdu. Şirketten önceki yorumlara dayanarak, geliştiriciler Reddit’in hamlesinin Reddit deneyimine katkıda bulunmayan kullanımlardan para kazanmak için yapıldığını düşündüler. Örneğin, AI dil modellerini eğiten şirketler, sıklıkla sosyal medya platformlarından veri yığınları kullanır. Platform ve kullanıcıları bundan bir fayda görmüyor. Buna karşılık, bu şirketler kendi kullanıcılarından bu verilerle eğitilmiş yapay zekaya erişim için ücret alır. Bir platformun bu AI şirketlerinden API erişimi için ücret alması mantıklıdır.

Ne yazık ki, durum böyle değil. Popüler Reddit müşterisi Apollo’nun yaratıcısı, bu haftanın başlarında Reddit’in ücretli API planlarının uygulamayı etkilediğini ve kendisine yılda 20 milyon dolara mal olacağını ve Apollo’yu fiilen iflas ettireceğini bildirdi. Bu, kullanıcıların Reddit’e kolay bir şekilde erişmesine yardımcı olan bir uygulamadır ve bu da onların Reddit kullanmasına neden olur. Daha. Potansiyel kısa vadeli para kazanma kazançları için bunun gibi bir uygulamayı sonlandırmak mantıklı değil.

Yine, API’ler geliştiricilerin erişmesine yardımcı olur senin veri. Ancak, Twitter ve Reddit gibi, verilerinizi zaten reklamverenler aracılığıyla para kazanmak için kullanan sosyal medya platformları, şimdi yalnızca erişim için fahiş ücretler almak istiyor. senin veri.

Sırada hangi platform olacak? Başlamak için nispeten az sayıda büyük sosyal medya platformu var. Hepsi kendi verilerinize erişmek için yalnızca resmi uygulamalarını kullanmanız için sizi hapsetmek istediğinde ne olur? Yalnızca bir öğrenci geliştiricinin artık uygulama ve yazılım oluşturmaya gücü yetmezse teknoloji endüstrisine ne olur?

Bu eğilim devam ederse, internet sadece birkaç yıl içinde çok farklı bir yer gibi görünecek.

Teknory