Twitter’ın yeni ‘Abonelikler’ özelliği, ‘Süper Takipler’ ile aynı şey

Twitter’ın sahibi Elon Musk, “Bugünden itibaren Twitter, yanıt dizilerinde görünen reklamlar için reklam gelirini içerik oluşturucularla paylaşacak.” tweet attı(Yeni bir sekmede açılır) iki aydan fazla bir süre önce. Bu hala gerçekleşmedi ve Twitter, içerik oluşturucuları için bir reklam paylaşımı gelir modeli sağlamayan birkaç büyük sosyal medya platformundan biri olmaya devam ediyor. Ancak Perşembe günü Musk, […]

Twitter’ın yeni ‘Abonelikler’ özelliği, ‘Süper Takipler’ ile aynı şey

Twitter’ın sahibi Elon Musk, “Bugünden itibaren Twitter, yanıt dizilerinde görünen reklamlar için reklam gelirini içerik oluşturucularla paylaşacak.” tweet attı(Yeni bir sekmede açılır) iki aydan fazla bir süre önce.

Bu hala gerçekleşmedi ve Twitter, içerik oluşturucuları için bir reklam paylaşımı gelir modeli sağlamayan birkaç büyük sosyal medya platformundan biri olmaya devam ediyor.

Ancak Perşembe günü Musk, içerik oluşturuculara Twitter’da ödeme yapılması için başka bir şey duyurdu.

“Takipçilerinize uzun metinlerden saatlerce uzun videolara kadar her tür materyal için abonelik teklif etmek için başvurun!” Misk tweet attı(Yeni bir sekmede açılır). “Ayarlarda ‘Para Kazanma’ya dokunmanız yeterli.”

Musk’a göre Twitter kullanıcıları, o kullanıcının özel tweet’lerini ve diğer içeriklerini görmek isteyen takipçilerden platformlarda ücretli abonelikleri kabul edebilecek. Ayrıca aboneler, abone oldukları bir kullanıcıya yanıt verdiklerinde, diğer kullanıcıların abonelik durumlarını gösteren, adlarının yanında küçük bir rozete sahip olacak.

Musk, tweet’ini Twitter’ın Abonelik özelliğini tanıtma niyetiyle ilgili biraz daha bilgi vererek takip etti.

Musk, “Önümüzdeki 12 ay boyunca Twitter paranın hiçbirini elinde tutmayacak” dedi. “Biz ne kadar para alırsak onu alacaksınız, yani iOS ve Android abonelikleri için %70 (%30 ücret alıyorlar) ve web üzerinden ~%92 (ödeme işlemcisine bağlı olarak daha iyi olabilir).”

Musk, bu 12 ayın ardından Twitter’ın indirimli iOS ve Android ücretlerine ek olarak “küçük bir miktar” alacağını açıklamaya devam etti. Hem Apple hem de Google, gelir kesintisini ilk aydan sonra yüzde 30’dan yüzde 15’e düşürdü. Twitter’ın bu noktada kullanıcı gelirinden alacağı kesin miktar belirsizdir. Musk ayrıca Twitter’ın kullanıcıların çalışmalarını “tanıtmaya” yardımcı olacağını söyledi, ancak bunun ne anlama geldiği de belirtilmedi.

Abonelikler, önceden Süper Takipler olarak bilinen önceden var olan bir Twitter özelliğidir.

Bu özellik tanıdık geliyorsa, bunun nedeni Musk’ın şirketi satın almasından önce zaten mevcut olmasıdır. Abonelik özelliği daha önce Süper Takip olarak biliniyordu ve tamamen aynı hizmeti sağlıyordu. resmen başlattı(Yeni bir sekmede açılır) taa Eylül 2021’de. Aslında, “Süper Takipçiler” programına katılan kullanıcılar algılanan(Yeni bir sekmede açılır) Kasım ayında isim “Aboneler” olarak değişti. Musk eski ismin hayranı değildi.

Musk tarafından sunulan o ilk yıl için gelir paylaşımı teklifine gelince, pek çok ayrıntı eksik.

Özellik Süper Takip olarak bilindiğinde eski Twitter’ın gelir kesintisi kullanıcıların kazancının sadece yüzde 3’ü kadardı. Bu, Twitter kullanıcısının abonelerin gelirinin yüzde 97’sini alarak ilk 50.000 $’lık yaşam boyu kazancını alarak çekip gittiği anlamına geliyor. Bu miktardan sonra, kullanıcılar kazançlarının yüzde 80’ine kadarını alacaktı.

Artık Musk altında “Abonelikler” olarak bilinen gelir paylaşımı modeli…en azından Abonelikler özelliğinin Hakkında sayfasına göre tamamen aynıdır. Gelir paylaşımı modelindeki tek fark, Musk’ın Twitter’ın 12 aylık payını toplamaya geçiş yapması gibi görünüyor. Bir kullanıcı, takipçileri için abonelik fiyatını 4,99 ABD Doları olarak belirlerse, temel olarak gelecek yıl için ödeme yapan abone başına her ay fazladan 10 sent alacaktır.

Musk’ın Perşembe günkü “Abonelik” duyurusu, Musk’ın Twitter’ı altında yeni bir özellik gibi davrandığı eski Twitter rejimi altında başlatılan veya lansmana yakın olan başka bir özellik olarak ortaya çıkıyor. Örneğin, Musk öncesi Twitter ekibi, platformda uzun, makale benzeri gönderiler oluşturma yeteneği sunan bir Notes özelliğini test etmeye başlamıştı. Kasım ayında Musk, “Twitter 2.0” vizyonunu paylaştığında, özelliği kendisininmiş gibi ele aldı ve adını “” olarak değiştirdi.Uzun Biçimli Tweetler(Yeni bir sekmede açılır).”

Öyleyse, gelir paylaşımı teklifinin yanı sıra, Musk’ın zaten var olan bir özellik için yaptığı büyük duyurunun anlamı ne? Birincisi, Musk’ın bazı uygunluk şartlarını değiştirdiği görülüyor. Hem Süper Takipler için eski hakkında sayfası hem de Abonelikler için yeni hakkında sayfası, kullanıcıların ücretli abonelikleri kabul edebilmek için minimum 10.000 takipçiye ihtiyacı olduğunu söylerken, kullanıcıların bildirildi(Yeni bir sekmede açılır) ayrıca programa başvururken 500 takipçilik yeni bir alt eşik görüyor. Musk’a göre Twitter aynı zamanda kaldırma(Yeni bir sekmede açılır) kullanıcıların son 30 gün içinde en az 25 kez tweet atmasını gerektiren başka bir uygunluk şartı.

Musk, Substack’i alıyor

Ancak Elon Musk’ın haber bülteni platformu Substack ile olan düşmanlığı da burada devreye giriyor.

Twitter’da geçen hafta engellenen etkileşimler Substack bağlantıları içeren tweet’lerde ve Alt yığınla ilgili aramalar haber bülteni platformu, adlı kendi sosyal medya besleme benzeri özelliğini başlattıktan sonra Alt Yığın Notları. Musk’ın Substack’e misillemesi, baş Twitter Files yazarı Matt Taibbi’nin, platformdan ayrılmak. Taibbi’ye göre Musk, ona Twitter’ın kendi platformu için yazma fırsatı teklif etti, Taibbi zaten oldukça büyük bir Substack haber bülteni yayınladığı için bunu reddetti.

Bu fırsatın, görünüşte Musk’ın Substack’e rakip olarak kabul edilebilecek bir ödeme duvarlı içerik abonelik modeli sunduğu için yeni Abonelikler zorlamasıyla ilgisi var.

Bir Twitter kullanıcısı, bu haftanın başlarında Musk’a şirketin Substack ile rekabet etmeye çalışıp çalışmadığını sordu.

Musk, Perşembe günkü tweet’leri ima ederek, “Kullanıcıların uzun makaleler göndermelerini ve abonelerden gelir elde etmelerini sağlıyoruz.”

Abonelik özelliği daha önce pek başarılı değildi

Twitter’ın Abonelik özelliğini yeni keşfediyor olabilecek içerik oluşturucu kullanıcılar, Süper Takipler olarak bilindiği zamanlarda bunu neden daha önce duymadıklarını merak edebilirler.

Nedeni basit: Çok başarılı olmadı.

Eylül 2021’de Super Follows lansmanını takip eden ilk iki haftada bu özellikten elde edilen gelir toplam(Yeni bir sekmede açılır) TechCrunch’a göre yaklaşık 6.000 $. Başka bir deyişle, iki hafta sonra, Süper Takiplerin etkinleştirildiği tüm hesaplara abone olan tüm dünyadaki tüm Twitter kullanıcılarının toplam geliri, satın almaya yetecek kadardı. bir güncel birinci sınıf Apple bilgisayar(Yeni bir sekmede açılır).

Tahminlere göre işler biraz daha iyi görünüyordu. Uygulamalar(Yeni bir sekmede açılır) sadece 5 ay sonra, ama çok değil. Şubat 2022’ye kadar Twitter, Super Follows’un varlığı boyunca toplamda yaklaşık 530.000 $ aldı — New York’ta ortalama bir ev almak için yeterli değil(Yeni bir sekmede açılır).

Ve not: Twitter, daha önce kimlerin ücretli abonelikleri kabul edebileceği konusunda çok daha seçiciydi. Çok daha sıkı uygunluk kriterleri, yalnızca Twitter’ın en popüler kullanıcılarının takipçilerinden özel içeriklerine abone olmalarını isteyebilmesini sağladı. Yine de tam olarak yükselmedi.

Abonelikler özelliğinin yeniden lansmanı, gelirde bir artış sağlayabilir, ancak bu, durumu telafi etmek için yeterli olmayabilir. gecikmeli Twitter Blue abonelik numaraları, Ve kaçmak henüz geri dönmemiş reklamverenler.

Teknory