Üçüncü taraf Reddit uygulamaları hayatta kalamayabilir

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Üçüncü taraf Reddit uygulamaları, yaklaşan bir API erişim değişikliği nedeniyle büyük sorun yaşıyor. Bir geliştiriciye göre, bir uygulamaya erişime izin vermeye devam etmenin maliyeti her yıl 20 milyon doları bulabilir. Uygulamalar yalnızca ücretli kullanıcıları desteklemeye geçse bile, muhtemelen yine de savunulamaz. Bu yılın nisan ayında Reddit, boru hattından bazı […]

Üçüncü taraf Reddit uygulamaları hayatta kalamayabilir

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Üçüncü taraf Reddit uygulamaları, yaklaşan bir API erişim değişikliği nedeniyle büyük sorun yaşıyor.
  • Bir geliştiriciye göre, bir uygulamaya erişime izin vermeye devam etmenin maliyeti her yıl 20 milyon doları bulabilir.
  • Uygulamalar yalnızca ücretli kullanıcıları desteklemeye geçse bile, muhtemelen yine de savunulamaz.

Bu yılın nisan ayında Reddit, boru hattından bazı önemli değişikliklerin geleceğini duyurdu. İçinde Blog yazısı, şirket, Reddit API’lerine üçüncü taraf erişimi için bazı geliştiricilerden ücret almaya başlayacağını doğruladı. Blog yazısının dili inanılmaz derecede belirsizdi ve yalnızca “ek yetenekler, daha yüksek kullanım limitleri ve daha geniş kullanım hakları gerektiren” geliştiriciler için API erişimi için “yeni bir premium erişim noktasına” atıfta bulunuyordu. Başka bir deyişle, geliştiriciler ne kadar çok veri kullanırsa, onlara o kadar pahalıya mal olur.

Şimdi, bu yaklaşan politika değişikliğiyle ilişkilendirebileceğimiz bazı rakamlara sahibiz. Yalnızca iOS için üçüncü taraf bir Reddit uygulaması olan Apollo’nun baş geliştiricisi Christian Selig’e göre Reddit, 50 milyon istek başına yaklaşık 12.000 ABD Doları ücretlendirmeyi planlıyor. Bu, geliştirici olmayanlar için makul görünebilir, ancak Selig bunun korkunç bir haber olduğunu açıkça belirtiyor.

Selig’e göre Apollo, Nisan 2023’te yedi milyar gibi büyük bir API isteği gördü. Hesabını yaparsa, o ay Reddit’e 1,7 milyon dolar ödemesi gerekecekti. Bu, her yıl yaklaşık 20 milyon dolara eşit olacaktır.

Pek çok üçüncü taraf Reddit uygulaması gibi, Apollo’nun da ücretli bir katmanı vardır. Ancak, bu gelirle bile, rakamlar artmıyor. Selig, “Ortalama bir Apollo kullanıcısı günde 344 istek kullanır ve bu da ayda 2,50 dolara mal olur” diyor. konuyla ilgili bir Reddit gönderisi. Bu sayı, “şu anda aboneliğin maliyetinin iki katından fazla, bu yüzden her ay kırmızıda olacağım” dedi.

Elbette Selig (ve Reddit uygulamalarını çalıştıran diğer geliştiriciler) kullanıcılardan daha fazla para talep edebilir. Ancak Selig, Reddit’in almayı planladığı para miktarının “gerçekliğe dayanmadığını” düşünüyor. Ortalama bir Reddit kullanıcısının ne kadar para kazandığına dair bir tahminde bulunmaya devam ediyor ve bunun her ay yaklaşık 0,12 dolar olduğu sonucuna varıyor.

Doğru okudunuz: Bu rakamlar doğruysa, Reddit geliştiricilerden her kullanıcının şirkete getirdiği gelirden 20 kat daha fazla ödeme yapmasını istiyor. Belli ki Selig bunun haksızlık olduğunu düşünüyor.

Selig, bu politika uygulanırsa Apollo’yu kapatacağını söylemekten vazgeçer. Ancak, bunu sürdürmeyi göze alamayacağını çok net bir şekilde ortaya koyuyor, bu da Apollo’nun karanlığa gitmesi gerektiği anlamına geliyor. Bu, Apollo için olursa, yalnızca en küçük üçüncü taraf Reddit uygulamalarının hepsinin aynı şeyi yapacağını söylemeye gerek yok.

Android Yetkilisi Bu konuda bir açıklama için Reddit’e ulaştı. Geri dönersek ve ne zaman duyarsak bu makaleyi güncelleyeceğiz.

Üçüncü taraf Reddit uygulamaları hayatta kalamayabilir

Teknory