Windows 10 güncellemeleri 2025’ten sonra ücretsiz olmayacak – işte nedeni

Windows 10 ne yazık ki yaşam döngüsünün sonuna yaklaşıyor. 2025 yılında Microsoft’un işletim sistemi, şirketin çalışmalarını Windows 11’e ve muhtemelen Windows 12’ye geçirmesi nedeniyle artık ücretsiz güncelleme ve destek alamayacak. AYRICA BAKINIZ: Windows 12’nin çıkış tarihi penceresi sızdırıldı – ancak şüpheliyiz Microsoft neden Windows 10 desteğini sonlandırıyor? Microsoft’un Salı günü yayınladığı bir blog gönderisine göre14 […]

Windows 10 güncellemeleri 2025’ten sonra ücretsiz olmayacak – işte nedeni

Windows 10 ne yazık ki yaşam döngüsünün sonuna yaklaşıyor. 2025 yılında Microsoft’un işletim sistemi, şirketin çalışmalarını Windows 11’e ve muhtemelen Windows 12’ye geçirmesi nedeniyle artık ücretsiz güncelleme ve destek alamayacak.

AYRICA BAKINIZ:

Windows 12’nin çıkış tarihi penceresi sızdırıldı – ancak şüpheliyiz

Microsoft neden Windows 10 desteğini sonlandırıyor?

Microsoft’un Salı günü yayınladığı bir blog gönderisine göre14 Ekim 2025’ten itibaren şirket, Windows 10 güvenlik güncellemeleri için ücret almaya başlayacak. Gerekçe oldukça basit; Windows 10 bu noktada neredeyse on yıllık ve Microsoft potansiyel bir sürüme tam destek vermeye istekli değil üç işletim sistemleri. Şirket, Windows 10’u aşamalı olarak sonlandırırken, kullanıcıları şu anda uygun bilgisayarlar için ücretsiz olan Windows 11’e geçmeye teşvik etmeyi umuyor.

Windows 11’e hemen şimdi yükseltmek istiyorsanız, bu kolay ve ücretsizdir. 2021’de piyasaya sürülen bu, mevcut en devrim niteliğindeki Windows işletim sistemi olmasa da değişiklik arayanlar için uygundur. fazla çok fazla değişiklik. Ayrıca Windows 10’u da koruyabilirsiniz ve Olumsuz güncellemeler için ödeme yaparsınız, ancak bu sizi yakında terk edilecek yazılımlardan yararlanmak isteyen kötü aktörlere karşı savunmasız bırakır.

Beklemek isterseniz, son söylentiler Windows 12’nin 2024 sürümünün çıkacağını öne sürüyor ancak bu bilgi biraz eksik. Eğer doğruysa, Windows 12, Windows 11 gibi ücretsiz bir güncelleme olmayacak, ancak bu işletim sisteminin yapay zeka gelişimi açısından sunacağı şeyler heyecan verici. Ya da eğer işiniz buysa Linux’a geçebilirsiniz.

Her iki durumda da 2025’e çok uzun bir zaman var, bu yüzden şimdi bir karar vermeye gerek yok. Microsoft, gelecekteki güncellemeler için ne kadar ücret alacağını net bir şekilde belirtmedi.

Teknory