Windows 10 Güncellemesinin Kalıcı Olarak İndirilmesini Devre Dışı Bırakma

Bizi yazılım güncellemelerinden daha fazla rahatsız eden birkaç şey var. Windows kullanıcıları, tamamlamaları çok uzun sürdüğü için genellikle aldıkları güncellemeler hakkında şaka yaparlar (evet, güncellemenizi bir gecede başlatmalısınız). Herhangi bir iyi yazılımda olduğu gibi, güncellemeler bilgisayarımızın sağlık ve güvenliğinin hayati bir parçasıdır. Ancak bazen, şu anda gerçekleştirmek pratik değildir ve diğer zamanlarda çalıştırmakta olduğunuz diğer […]

Windows 10 Güncellemesinin Kalıcı Olarak İndirilmesini Devre Dışı Bırakma

Bizi yazılım güncellemelerinden daha fazla rahatsız eden birkaç şey var. Windows kullanıcıları, tamamlamaları çok uzun sürdüğü için genellikle aldıkları güncellemeler hakkında şaka yaparlar (evet, güncellemenizi bir gecede başlatmalısınız). Herhangi bir iyi yazılımda olduğu gibi, güncellemeler bilgisayarımızın sağlık ve güvenliğinin hayati bir parçasıdır. Ancak bazen, şu anda gerçekleştirmek pratik değildir ve diğer zamanlarda çalıştırmakta olduğunuz diğer yazılımlar için sorunlara neden olabilir.

Bugünlerde çoğu teknoloji gibi, Windows güncellemeleri de otomatiktir. Bunun temelinde, geliştiricilerin tasarladıkları yazılımları gerçekten sevmeleri ve son kullanıcıların güncellemeleri kendilerinin gerçekleştireceğine dair tam bir inançlarının olmamasıdır. Sisteminizin sorunsuz çalışmasını sağlarken hayatınızı kolaylaştırmak için otomatik güncellemeler hayata geçirildi.

Yanlış zamanlanmış bir otomatik güncelleme gerçekten baş ağrısına neden olabilir. Güncelleme ister PC’nizde sorunlara ve aksaklıklara neden olsun, ister siz çalışırken başlatılsın, bu makale bir güncellemeyi durdurma ve gerekirse geri alma hakkında bilmeniz gereken her şeyde size yol gösterecektir.

Windows 10 Güncellemeleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

İnternet bağlantınız kesilmediği sürece Windows 10 Güncellemelerini devre dışı bırakmak kalıcı olmasa da, Windows güncellemelerini geçici olarak devre dışı bırakmanın birkaç yolu vardır. Windows 10’un güncelleştirmelere yönelik agresif yaklaşımını tartışmak için burada değiliz; Ne de olsa, dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi ve bu da onu kötü niyetli bilgisayar korsanları tarafından en çok hedef alınan işletim sistemi yapıyor.

Windows 10, ayarları değiştirdikten sonra bile güncellemelerin yapılmasına izin verme becerisine sahip olsa bile, bunları önlemek için en güncel çözümleri takip edin. Bu geçici çözümlerden birini otomatikleştirmek için bir komut dosyası veya toplu iş dosyası oluşturmak isteyebileceğinizi unutmayın.

Services.msc kullanarak Windows 10 Güncellemesini devre dışı bırakın

Aşağıdaki adımları izleyerek Windows 10 güncellemelerini devre dışı bırakabilirsiniz:

 1. Kullanmak Kazan + R klavye kısayolu, yazın hizmetler.msc PC’nizin hizmet ayarlarına erişmek için.
  Programı Çalıştır - services.msc
 2. Ardından, aşağı kaydırın ve üzerine çift tıklayın. Windows güncelleme erişmek için Genel ayarlar.
 3. şimdi seç Engelli dan Başlangıç ​​türü Aşağıya doğru açılan menü.
 4. Bittiğinde, tıklayın TAMAM ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu eylemin gerçekleştirilmesi, Windows otomatik güncellemelerini kalıcı olarak devre dışı bırakacaktır. Tekrar etkinleştirmek isterseniz, yukarıdakiyle aynı adımları izleyin ve seçeneği şu şekilde değiştirin: Otomatik.

Ayarlar Menüsünden Windows Güncellemelerini Devre Dışı Bırakın

Daha tanıdık başka bir seçenek, Windows Update ayarlarını PC’nizin gerçek Windows Ayarları aracılığıyla değiştirmek olacaktır. Bu seçenek, teknolojiden ne kadar anladığınıza bağlı olarak bazıları için daha basit olabilir, ancak kalıcı bir çözüm değildir.

Güncellemelerinizi ayarlardan devre dışı bırakmak için şunu yapın:

 1. Windows’unuza gidin Başlangıç menüsüne tıklayın ve Ayarlar çark dişi.
 2. Şimdi, içinde Ayarlar sayfa, tıklayın Güncelleme ve Güvenlik.
 3. Ardından, Gelişmiş seçenekler sekme.
 4. Ardından, otomatik güncellemeleri duraklatmak istediğiniz açılır listeden bir tarih seçebilirsiniz. Not: Bu düzenlemeden itibaren, Windows güncellemeleri yalnızca 35 gün veya 5 hafta süreyle duraklatmanıza izin verir..

Yukarıda belirtildiği gibi, bu kalıcı bir çözüm değildir, ancak güncellemelerinizi yalnızca bir süre duraklatmanız gerekip gerekmediğini bilmek harikadır. Güncellemelerinizi duraklatmak, otomatik güncellemeler eninde sonunda kendi kendine yeniden açılacağından, bilgisayarınızın ciddi şekilde güncelliğini yitirmesinden endişe duymayacağınız anlamına gelir.

Windows 10’un Kayıt Defteri Aracılığıyla İndirmesini Durdurma

İlk talimatlar büyük ölçüde kullandığınız Windows sürümüne bağlıdır, ancak yöntem temelde aynıdır. Kayıt Defterini kullanarak otomatik güncellemeleri durdurmak için şu adımları izleyin:

 1. Başlangıç menü, tür regeditve ardından üzerine tıklayın Kayıt düzenleyici. (EN İYİ İPUCU: Alternatif olarak, Windows tuşu + R getirmek için Koşmak penceresi) ve ardından yazın regedit.
  Regedit
 2. Şimdi ki Kayıt düzenleyici açıksa, sisteminizin Windows 10 indirmeye hazır olup olmadığını kaydeden anahtarı kontrol edebilirsiniz. Sol taraftaki seçenekleri kullanarak aşağıdaki gibi çift tıklayın: HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > Windows > CurrentVersion > WindowsUpdate > OSUpgrade.
 3. Doğru tuşa gittiğinizde, sisteme Windows 10’u indirmek istemediğinizi söyleyen bir değer eklemeniz gerekecek. Bunu yapmak için, anahtar adına sağ tıklayın, Yeni alt menüyü seçin ve sonra seç DWORD (32-bit) Değeri.
 4. adlı yeni bir değerin oluşturulduğunu göreceksiniz. Yeni Değer #1. Yeniden isimlendirmek BT OS Yükseltmesine İzin Verve ardından üzerine çift tıklayın ve Değer verisi ile 0.
 5. İşlemi tamamlamak için kapatın Kayıt düzenleyici Ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Bilgisayarınızı yeniden başlatmak zorunda kalmamak için (garip olsa da) bir geçici çözüm, bilgisayarınızı açmaktır. Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik tekrar tıklayın ve Güncellemeleri kontrol et. Bunu yapmak, değişiklikleri yürürlüğe girmeye zorlamalıdır.

Artık, Windows 10 Yükseltmesinin İsteğe Bağlı yükseltme listesine gizlice girip indirilmediğini kontrol etmek zorunda kalmadan Windows Update’i kullanabilmeniz gerekir. Sonuç!

Windows 10 Güncellemelerini Durdurmak için Ölçülü Bir Bağlantı Ayarlayın

Windows 10 PC’nizin güncellenmesini geçici olarak engelleyebilecek başka bir seçenek de ölçülü bir internet bağlantısı ayarlamaktır. Otomatik güncellemeler genellikle gerçekleşmez. Tarifeli bir bağlantı ayarlamak için şu adımları izleyin:

 1. Başlangıç menüsüne tıklayın ve Ayarlar simge.
  Windows Başlat Menüsü
 2. Şimdi tıklayın Ağ ve İnternet.
  Windows Ayarları Menüsü
 3. Ardından, üzerine tıklayın Wifi Ekranın sol tarafında
 4. Sonra, tıklayın Bilinen ağları yönet. Açılan bu yeni sayfada kullandığınız Wi-Fi ağına tıklayın ve tıklayın Özellikler.
 5. Buradan, geçiş yap Tarifeli bağlantı olarak ayarla ile Açık.

Bu sizin için mükemmel bir çözüm olmayabilir çünkü OneDrive gibi diğer sistemler de bilgileri güncelleyemez veya yedekleyemez. Ancak PC’nizdeki otomatik güncellemeleri durdurmalıdır.

Windows 10 Güncellemelerini Durdurmak için Grup İlkesini Kullanma

Home Edition olmayan bir Windows 10 sürümüne sahip olanlar için bu bölüm işinize yarayacaktır.

 1. Ya aç Başlangıç menüye basın veya Windows tuşu + S ve yazın gpedit.msc ve en üstteki sonuca tıklayın, Grup ilkesini düzenle.
 2. Ardından, Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Güncellemeleri’ne tıklayın.
 3. Şimdi, Otomatik Güncelleştirmeleri Yapılandır’ı bulun ve çift tıklayın.
 4. Ardından, Devre Dışı’nı işaretleyin ve Uygula’yı ve ardından Tamam’ı tıklayın..

Windows 10 Güncellemesi Nasıl Kaldırılır

Belki de bir Güncellemenin kurulu olduğunu fark ettiğiniz ve sonuçtan memnun olmadığınız için buradasınız. Diğer işletim sistemlerinden farklı olarak, Windows size uygun gördüğünüz şekilde bir güncellemeyi kaldırma seçeneği sunar.

Yukarıdaki adımların aynısını izleyerek PC’nizin Ayarlarardından üzerine tıklayın Güncelleme ve Güvenlik. Oradayken, şu adımları izleyin:

 1. Tıklamak Teslimat Optimizasyonu sağ menü listesinde ve ardından Güncelleme Geçmişini Görüntüle.
 2. Şimdi, tıklayın Güncellemeleri kaldır.

Buradan, ihtiyacınız olan güncellemeleri kaldırmayı seçebilirsiniz. En yeni güncelleme bilgisayarınızdaki diğer yazılımlarda sorunlara neden olduğu için bunu yapıyorsanız, doğrudan bir kaldırma çılgınlığına girmeden önce araştırmaya değer.

Suçlunun Windows işletim sistemi dışında bir yerde olup olmadığını görmek için sürücünüzü ve diğer güncellemeleri kontrol edin.

Sıkça Sorulan Sorular

Windows 10 Güncellemelerini Kalıcı Olarak Devre Dışı Bırakabilir miyim?

Windows 10 güncellemelerini kalıcı olarak devre dışı bırakma yeteneğiyle ilgili pek çok tartışma var. Bazı kullanıcılar, Microsoft’un inanılmaz derecede ısrarcı olduğunu ve bunu yapmanın hiçbir yolu olmadığını belirtti. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda güncellemeler tekrar açılır.

Bazı yazılım sürümleri için durum bu olsa da, Aralık 2020’de Windows Home sürüm 10.0.19041 üzerinde yaptığımız testlerde bu durum işe yaradı. Herhangi bir nedenle kullandığınız yöntem çalışmıyorsa, yukarıda listelediğimiz yöntemlerden başka birini deneyin veya sağladığımız talimatlara göre sorunlu güncellemeleri kaldırmayı deneyin.

Güncellemeleri Devre Dışı Bırakmalı mıyım?

Daha önce de belirtildiği gibi, işletim sistemi güncellemeleri, makinenizin sağlığı ve güvenliği için hayati öneme sahiptir. Ancak birçok güncelleme ilk yayınlandığında yarardan çok zarara neden olur. Beklemeyi ve güncellemeleri kendi zamanınızda yüklemeyi tercih ediyorsanız, güncellemeleri devre dışı bırakmak bir sorun olmamalıdır.

Güncellemeler hayati öneme sahip olsalar da, yayınlandıkları gün mutlaka hayati olmaları gerekmez.

Windows 10 Güncellemeleri ve Devre Dışı Bırakma

Herhangi bir nedenle Windows 10 Güncellemelerini durdurmanız gerekirse, bu makale size bunların oluşmasını önlemek için geçici de olsa en iyi çözümleri sağlamıştır. Tek kalıcı çözüm, sürekli olarak Windows 10’un önceki bir sürümüne geri dönmek veya internet bağlantısını kesmek olsa bile, bir tane var.

Windows 10 güncellemelerini devre dışı bırakmak için daha kalıcı bir çözüm biliyor musunuz? Deneyiminizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

Teknory