Roku’da Ekran Boyutu Nasıl Değiştirilir

Ekran boyutunu değiştirmek istiyorsanız, muhtemelen çözünürlüğü, resim oranını veya her ikisini de değiştirmek isteyeceksiniz. Eğer durum buysa, şanslısın. Roku cihazları, modern yüksek tanımlı çözünürlüklerin yanı sıra eski nesil akıllı TV’lerde yaygın olarak kullanılan eski formatlardan yararlanmak için tasarlanmıştır. Ayrıca, ister Roku akış cihazı ister Roku akıllı TV kullanıyor olun, resim boyutunu kolayca değiştirebilirsiniz. Ekranı Uzaktan […]

Roku’da Ekran Boyutu Nasıl Değiştirilir

Ekran boyutunu değiştirmek istiyorsanız, muhtemelen çözünürlüğü, resim oranını veya her ikisini de değiştirmek isteyeceksiniz. Eğer durum buysa, şanslısın. Roku cihazları, modern yüksek tanımlı çözünürlüklerin yanı sıra eski nesil akıllı TV’lerde yaygın olarak kullanılan eski formatlardan yararlanmak için tasarlanmıştır.

Ayrıca, ister Roku akış cihazı ister Roku akıllı TV kullanıyor olun, resim boyutunu kolayca değiştirebilirsiniz.

Ekranı Uzaktan Kumandayla Değiştirme

Roku cihazınızdaki menüde gezinmek için Roku uzaktan kumandanıza pilleri takın.

 1. Roku ana ekranına erişmek için uzaktan kumandadaki Ana Sayfa düğmesine basın.
 2. Ayarlar menüsünü vurgulamak için okları kullanın.
 3. Ayarlar menüsüne girin ve Ekran tipi seçeneğini seçin.
  Otomatik algılama
 4. İstenen çözünürlüğü seçmek için okları kullanın.

Roku cihazlarının, akıllı TV’nizin yeteneklerini analiz etme konusunda iyi bir iş çıkardığını bilmelisiniz. Otomatik Algılama özelliğini kullanarak, Roku cihazınız tarayabilir ve ekran çözünürlüğünü TV’nizde en iyi şekilde çalışması gereken bir çözünürlüğe ayarlayabilir.

Tamam

Bunlar, Roku cihazlarında bulunan seçeneklerdir:

 1. 720p
 2. 1080p
 3. 30 Hz’de 4K
 4. 60 Hz’de 4K
 5. 30 Hz’de 4K HDR

Çözüm Terminolojisi ve Yaygın Uyumsuzluk Sorunları

30Hz ve 60Hz değerleri, video oynatmanızın kare hızlarını temsil eder. 4K HDR, Yüksek Dinamik Aralık anlamına gelir. Bu, TV’nizin daha da yüksek kare hızlarını ve ek renk bilgilerini destekleyebilmesi gerektiği anlamına gelir. Pek çok 4K akıllı TV’nin 4K HDR desteğine sahip olmayacağını unutmayın.

Roku cihazınızı TV’nizin desteklemediği bir çözünürlüğe ayarlarsanız boş bir ekran görmelisiniz. Ancak, cihaz yaklaşık 15 saniye içinde önceki geçerli ayarına geri dönmelidir.

Ayrıca şunu da bilmelisiniz ki, TV’niz 4K HDR desteğine sahip olsa bile bu, kutudan çıkar çıkmaz HDR filmler izleyebileceğinizi garanti etmez. Bazı durumlarda, Roku çubuğunuzdan bir HDR film izlerken görüntünün kalitesinin düşük olabileceğini fark edebilirsiniz.

Bu genellikle TV’nin yazılımıyla ilgili bir sorundur. Bir güncelleme gerçekleştirin ve tekrar deneyin. Sorun devam ederse, bir Roku OS güncellemesi de yapın. Bu sorunu çözmezse, Roku cihazınız veya TV’niz 4K HDR içeriği işleyemez.

Resim Boyutunu Değiştirme

Roku’yu kullanırken TV’nizdeki resim boyutunu değiştirirseniz, değişiklik küresel olmayacaktır. Roku cihazınızda olduğu gibi yalnızca şu anda kullanımda olan HDMI girişini etkileyecektir.

 1. Ayarlar menüsüne erişmek için Yıldız düğmesine basın.
 2. Alternatif olarak, uzaktan kumandadaki Ana Ekran düğmesine basarak Ana ekranınıza gidin ve ardından Ayarlar menüsüne gitmek için ok düğmelerini kullanın.
 3. TV resim ayarları seçeneğini seçin.
 4. Seçenekler menüsüne gidin.
 5. Gelişmiş resim ayarları menüsünü seçin.
 6. Listenin altındaki Resim boyutu ayarına gidin.
 7. Farklı bir en boy oranı seçmek için ok düğmelerini kullanın.

Gerçekten özel bir en boy oranı oluşturamayacağınızı unutmayın, yalnızca verilen listeden farklı bir oran seçin. Ancak değiştirebilseniz bile, bu her zaman yapmanız gerektiği anlamına gelmez.

Otomatik ayarını kullandığınızda, Roku cihazınız, genişletilmesi gereken her şeyi otomatik olarak uzatır ve TV’nizin oluşturma özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmak için tüm videoları boyuta sığdırır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Resim Seçenekleri

Aynı gelişmiş resim ayarları panelinden diğer ilginç seçeneklere erişebilmelisiniz. Örneğin, mevcut ön ayarlara güvenmek yerine bir resmin parlaklığını, keskinliğini, rengini ve kontrastını manuel olarak özelleştirebilirsiniz.

Çoğu Roku akıllı TV’de, oyun Modu resim ayarından da yararlanabilmeniz gerekir. Bu, giriş gecikmesini azaltabilecek veya görüntü işleme oranlarını artırabilecek bir şeydir. Bu özellik kesinlikle HDMI girişlerinde mevcut olduğundan, yalnızca oyun oturumları için değil, Roku akışlarınız için de kullanabileceğiniz bir şey olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Ana ekranım neden yakınlaştırılmış görünüyor?

Bu yaygın bir sorun gibi görünüyor ama neyse ki, kolay bir düzeltme var. Roku cihazınızı açtığınızda simgeler büyümüş ve yerlerinden çıkmış gibi görünebilir. Bu size oluyorsa, muhtemelen Roku Temasını güncellemeniz gerekiyor.

1. Şuraya gidin: Ayarlar ve seç Tema.

2. Yeni bir tema paketini vurgulayın ve seçeneği kaydedin. Ana ekranınız tekrar normal görünmelidir.

Çözünürlüğümü değiştirdikten sonra ekranım karardı. Neden?

Zorla çıkış seçeneğini seçtiyseniz ve TV’niz yeni ayarı kaldıramıyorsa, ekranınız birkaç saniye sonra normale dönecektir. Ne yazık ki bu, yeni ayarın mevcut televizyonunuzla uyumlu olmadığı anlamına gelir.

Ekran Boyutunu Değiştirmeli misiniz?

Bazı gerçekten eski filmleri kötü formatlarda büyük televizyonunuzda izlemeyi planlamıyorsanız, resim boyutunuzu büyütmeniz için herhangi bir neden olmamalıdır. Ve o zaman bile, uygun bir çözünürlükte ve ekran boyutunda yapılmadığı takdirde, esneme nadiren işleri daha iyi hale getirir.

Çoğu zaman görüntü sisli veya pikselli olabilir, bu nedenle otomatik görüntü oranı ayarları en iyi performansı gösterme eğilimindedir. Resim boyutunuzu özelleştirmeyi seviyor musunuz veya Roku cihazlarının çoğu zaman kendi başlarına iyi bir iş çıkarabileceğini kabul ediyor musunuz?

Teknory