X CEO’su Linda Yaccarino’nun felaket röportajı hakkında bilmeniz gereken her şey

Sosyal medya platformu X’in CEO’su Linda Yaccarino, Vox Media’nın manşet konuğu oldu Kod 2023 bu hafta başındaki olay. CNBC’den Julia Boorstin, reklamverenleri eski adıyla Twitter olarak bilinen platforma geri getirmekle görevlendirilen Elon Musk’un özenle seçtiği CEO ile röportaj yaptı. Görmüş olabileceğiniz gibi, etkinlikle ilgili tüm sosyal medya sohbetleri sayesinde, görüşme Yaccarino için pek iyi gitmedi. […]

X CEO’su Linda Yaccarino’nun felaket röportajı hakkında bilmeniz gereken her şey

Sosyal medya platformu X’in CEO’su Linda Yaccarino, Vox Media’nın manşet konuğu oldu Kod 2023 bu hafta başındaki olay. CNBC’den Julia Boorstin, reklamverenleri eski adıyla Twitter olarak bilinen platforma geri getirmekle görevlendirilen Elon Musk’un özenle seçtiği CEO ile röportaj yaptı.

Görmüş olabileceğiniz gibi, etkinlikle ilgili tüm sosyal medya sohbetleri sayesinde, görüşme Yaccarino için pek iyi gitmedi.

Kaçırmış olmanız ihtimaline karşı Mashable, teknoloji konferansındaki bir röportajda Yaccarino’nun felaketinin en ilgi çekici anlarını anlattı.

X milyonlarca günlük aktif kullanıcıyı kaybetti

Mashable’ın daha önce bildirdiği gibi Linda Yaccarino, etkinlikte X için yeni günlük aktif kullanıcı istatistikleri sağladı. Yaccarino’ya göre X’in şu anda günlük 225 milyon aktif kullanıcısı var. X, konferansın ardından bu rakamı revize ederek günlük aktif kullanıcı sayısının aslında 245 milyon olduğunu iddia etti.

Hangi sayı doğru olursa olsun, platformun günlük aktif kullanıcı sayısında bir düşüş var.

Musk’ın üzerinden 10 aydan fazla zaman geçti paylaşılan X’in günlük aktif kullanıcı metrikleri Kasım 2022’de, yani şirketi satın almadan önceki hafta, Twitter’ın günlük 254,5 milyon aktif kullanıcısı olduğunu söylemişti. Kasım ayının ortasında Twitter’ın kullanıcı sayısı 259,4 milyona ulaştı.

Yani X, milyonlarca günlük aktif kullanıcıyı kaybetti ve şu anda neredeyse bir yıl önce Musk’un devralmasından önce sahip olduğundan daha azına sahip.

Yoel Roth’un son dakika görünümü

Yaccarino’nun röportajıyla ilgili tartışmaların çoğu, onun etkinlik programına son dakikada yapılan bir eklemeyle ilgili telaşlı yaklaşımıyla ilgili.

Etkinlik gününde Code 23 konferansına Twitter Güven ve Güvenlik eski başkanı Yoel Roth da eklendi. Roth, Musk’ın sıklıkla eleştirildiği kullanıcı güvenliği ve moderasyonla ilgili konulardan sorumluydu. Özellikle Roth’un geçen yıl evinden kaçtı Musk platformda halka açık bir şekilde ona saldırdıktan sonra.

Yaccarino, Roth’un sahneye çıkmadan önce eklendiğinin farkındaydı ve röportaj başlamadan yaklaşık bir saat önce konuşmuş olsa da, Roth’un röportajı Yaccarino’nun konuşmak istediği ana şeylerden biriydi.

Belki de en tuhaf anlardan biri Yaccarino’nun, Musk’ın kendisini hedef almasının ardından Roth’un aldığı nefretin bir kısmının Twitter platformundan geldiğini iddia etmesiydi. Bu, olayın büyük kısmının uygulamada gerçekleştiği ve başka bir yerden aldığı nefretin ilk olarak sahibi – Yaccarino’nun patronu Elon Musk – tarafından körüklendiği ve bunun Twitter’da gerçekleştiği gerçeğini tamamen göz ardı ediyor.

X CEO’sunun ana ekranında X uygulaması yok

Belki de Yaccarino’nun röportajındaki en viral an, söylediği bir şeyle ilgili bile değildi.

Boorstin’in sorgulamasının bir noktasında Yaccarino mobil cihazını kaldırdı ve X’i olaylarla ilgili gerçek zamanlı konuşmaların yapıldığı yer olarak tanıttı. Demek istediği, X’in haberler ve kültürle ilgili bu önemli tartışmaları yapmak için başvurulacak platform ve dolayısıyla başvurulacak mobil uygulama olduğuydu.

Bir problem. Gibi birçok kartal gözlü izleyiciler X CEO’sunun akıllı telefonunun ana ekranında X uygulamasının bulunmadığını fark etti. Yaccarinno telefonu kalabalığa sundu ve X uygulaması hiçbir yerde görülmedi. İlginç bir şekilde Facebook, Instagram ve Signal uygulamalarının tümü Yaccarino’nun ana ekranında yer aldı.

Yaccarino, reklamverenlerin geri döndüğünü söylüyor. Musk aksini söylüyor.

Yaccarino, X’in başabaş noktasına gelmek üzere olduğunu ve gelecek yılın başlarında kâr elde etmek istediğini iddia etti. AT&T, Visa ve Nissan gibi küçük işletmeler ve markalar da dahil olmak üzere ilk 100 reklamverenin yüzde 90’ının platforma geri döndüğünü söyledi.

Ancak Yaccarino’nun iddiaları, Musk’ın bu ayın başlarında söyledikleriyle tam bir tezat oluşturuyor. suçlandı X’in ABD reklam geliri için İftirayla Mücadele Birliği (ADL) yüzde 60 oranında azaldı.

Twitter’ın en büyük reklamverenlerinin yarısı Bitti Musk’ın şirketi Ekim 2022’de satın almasından kısa bir süre sonra platformdaki reklam kampanyaları. rapor itibaren New York Times reklamların ilkbaharda yıllık bazda hâlâ yüzde 59 oranında düştüğünü buldu. Aylar sonra Musk onaylanmış Şirketin “ağır borç yükü” ve reklam gelirlerindeki yüzde 50’lik düşüş nedeniyle Temmuz ayı itibarıyla hâlâ “negatif nakit akışı” yaşadığını söyledi.

Musk’ı ve X’teki rolünü savunmak

Röportajdaki en çekişmeli nokta, Boorstin’in Yaccarino’ya X’teki rolünün tam olarak ne olduğu konusunda soru sormasıydı. Musk, şirketin CEO’su olarak Yaccarino’yu özel olarak seçti. Ancak Musk hâlâ şirketin CEO’su tarafından denetlenen ürün benzeri departmanları yönetiyor.

X CEO’su Linda Yaccarino ve CNBC’den Julia Boorstin
Katkıda bulunanlar: Vox Media için Jerod Harris/Getty Images

Yaccarino’nun Musk tarafından gafil avlandığı pek çok an oldu. Tıpkı aniden Twitter’ın adının X olacağını duyurması gibi. Şirketin CEO’su Yaccarino’nun bir açıklama yapmasından neredeyse bir gün geçti.

Bunun bir başka mükemmel örneği Code 23’te gerçek zamanlı olarak yaşandı.

Boorstin, Yaccarino’ya Musk’un bu ayın başında X için bir ödeme duvarı oluşturma planını sorduğunda Yaccarino habersiz görünüyordu Musk, X’in tüm kullanıcılarından ücret alma fikrini ortaya attı. Plan hakkında bilgisi olup olmadığı sorulduğunda, kendisi ve Musk’un her şey hakkında konuştuğunu söyleyerek bu öneriyi reddetti.

Ancak konu hakkında bilgi sahibi olmadığı oldukça açık görünüyor. Neden? Çünkü o da Musk’ın daha sonra bundan haberi yokmuş gibi görünüyordu. talep edildi hiçbir zaman tamamen ücretli bir modele geçmeyi planlamamıştı ve sözleri yanlış anlaşılmıştı.

Yine de Yaccarino’nun Musk’un hayranı olduğu görülüyor. Musk’ın Hakaretle Mücadele Birliği (ADL) ile olan kavgasını savundu. Hatta ADL’nin, NAACP gibi gruplarla ortaklık kurduğunda antisemitizme odaklanma şeklindeki başlangıçtaki misyonunun nasıl bir şekilde ötesine geçtiğine dair konuşmalarını tekrarladı ve reklamverenleri, nefret söylemi içeriği denetleme sorunları nedeniyle Twitter kampanyalarını duraklatmaya çağırdı. Ancak ADL’ye göre misyonu her zaman Yahudi halkının yanı sıra diğer azınlık gruplarının sivil haklarını da içeriyordu.

Musk’un hâlâ ürün departmanının başında olduğu bir dönemde şirkette gerçekte ne kadar yetkiye sahip olduğu sorulduğunda şöyle yanıt verdi: “Kim Elon Musk’un yan tarafında oturup ürün çalıştırmasını istemez ki?”

Seyirciler sesli bir şekilde güldü ve hatta bazıları ellerini kaldırdı.

Teknory