Neden İfadeleri Göremiyorum?

İfadeler Twitch sohbetinin ayrılmaz bir parçasıdır. Twitch’teki çoğu insan duygularını ifade etmek ve yayıncılara tepki vermek için ifadeleri kullanıyor. Ancak bazen kullanıcılar iletişim akışında bir aksaklık yaşayabilir ve ifadeler ekranlarında görünmeyebilir. Bu size benziyorsa sorun, kullandığınız ifadenin türüne bağlı olabilir. Twitch’te belirli ifadeleri kullanmak için yerine getirmeniz gereken özel gereksinimler vardır. Bir sohbette ifadenin kendisi […]

Neden İfadeleri Göremiyorum?

İfadeler Twitch sohbetinin ayrılmaz bir parçasıdır. Twitch’teki çoğu insan duygularını ifade etmek ve yayıncılara tepki vermek için ifadeleri kullanıyor. Ancak bazen kullanıcılar iletişim akışında bir aksaklık yaşayabilir ve ifadeler ekranlarında görünmeyebilir. Bu size benziyorsa sorun, kullandığınız ifadenin türüne bağlı olabilir. Twitch’te belirli ifadeleri kullanmak için yerine getirmeniz gereken özel gereksinimler vardır.

Bir sohbette ifadenin kendisi yerine ifadenin metnini görürseniz bu, ifadelerinizde bir sorun olduğu anlamına gelir. Twitch’te ifadeleri neden göremediğinizi ve bu sorunu nasıl çözebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Twitch Sohbetinde İfadeleri Görmemenin Nedenleri

Herkesin kullanımına açık olan Twitch ifadeleri ile favori yayıncınızın kanalına abone olarak edinebileceğiniz alt ifadeler arasında bir fark vardır. Bazı sorunlar ifadelerden kaynaklanırken bazıları platforma, tarayıcıya vs. bağlıdır. Twitch’teki sohbette ifadeleri görememenizin en yaygın nedenleri şunlardır:

Abone (Abone) İfadeleri Kullanılamıyor

Alt ifadeleri kullanmak istediğiniz bir kanala abone değilseniz bunları sohbette göremezsiniz veya kullanamazsınız. Üstelik alt ifadelerin aşamaları olduğundan yalnızca abone olduğunuz ifade düzeylerini (bir, iki veya üç) kullanabilirsiniz.

İfadelerin kullanılamamasının bir başka nedeni de bunların işaretlenmesi ve incelenmek üzere geçici olarak kaldırılmasıdır. Yayıncılar, ortaklık statülerini kaybederlerse veya ifadeleri yanlışlıkla kanaldan kaldırırlarsa ifadelerle ilgili sorun yaşayabilirler.

Bit İfadeleri Kullanılamaz

Sohbette bit ifadelerini kullanamamanızın ana nedeni, muhtemelen kanala doğru miktarda bit bağışlamamış olmanızdır. Bunu yaptığınızda ifadeler sonsuza kadar kullanılabilir olacak ve onlar için her ay ödeme yapmanız gerekmeyecek.

Üçüncü Taraf İfadeleri Yüklü Değil

Gibi üçüncü taraf ifadeleri FrankerFaceZ (FFZ) veya Daha İyi Twitch TV En sık kullanılan (BTTV)’nin çalışması için bilgisayarınızda yüklü olması gerekir. Ayrıca izlediğiniz yayıncının bunları indirmiş olması gerekir.

İfadelere yönelik tarayıcı uzantılarının yalnızca PC’de çalıştığını unutmayın. Cep telefonu kullanırken Twitch sohbetinde bu ifadeleri görmezsiniz.

Önbellek Dolu

Tarayıcınızdaki önbelleği ve verileri sık sık temizlememek, Twitch gibi uygulamaların ve sitelerin arızalanmasına ve hata vermesine neden olabilir. Her zamanki ifadelerinizi göremiyorsanız tarayıcınızın önbelleğini temizlemeyi deneyin.

Google Chrome’daki önbelleği şu şekilde temizleyebilirsiniz (işlem diğer tarayıcılar için de benzerdir):

 1. Açık Google Chrome.
 2. Ekranın sağ üst köşesindeki üç dikey noktaya dokunun.
 3. “Ayarlar”a tıklayın.
 4. “Arama ayarları” kutusuna “önbellek” yazın.
 5. “Tarama Verilerini Temizle”ye dokunun.
 6. “Çerezler ve diğer site verileri” ve “Önbelleğe alınmış resimler ve dosyalar” seçeneklerinin kutularını işaretleyin.
 7. Onaylamak için “Verileri Temizle”ye dokunun.

Önbelleği ve verileri temizlemenin alternatif bir yolu, bunun için bir program yüklemektir.

Twitch’teki İfadeler için Sorun Giderme Çözümleri

Bu soruna yönelik bazı çözümler, Twitch masaüstü uygulaması kullanmanıza veya tarayıcıda Twitch yayınlarını izlemenize bağlı olarak farklılık gösterebilir, ancak çoğu her ikisi için de işe yarar.

Twitch Masaüstü Uygulamasını Düzeltme

Sohbette ifadeleri göremiyorsanız öncelikle sayfayı yenilemeyi denemelisiniz.

 • Windows işletim sistemini kullanıyorsanız “CTRL” ve “F5” tuşlarına aynı anda basın. Bu çözüm tarayıcıda ve Twitch uygulamasında çalışır.
 • Mac kullanıyorsanız “Komut”, “Shift” ve “R” düğmelerine aynı anda basın.

Bu sorunu çözmezse, hesabınızdan çıkış yapıp tekrar giriş yapmalısınız veya uygulamayı Görev Yöneticisi’nden kapatıp yeniden açmalısınız. Twitch şu şekilde sıfırlanır:

 1. İki şekilde yapılabilen Görev Yöneticisini açın.
  • “CTRL”, “Alt” ve “Delete” düğmelerine aynı anda basın.
  • Ekranın altındaki Görev Çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi’ni seçin.
 2. Çalışan programlarda Twitch’e tıklayın.
 3. “Görevi Sonlandır”ı seçin.
 4. Twitch’i açın.

Twitch’i sıfırlamak sorunu çözmediyse ve soruna uygulamanın neden olduğunu düşünüyorsanız uygulamayı kaldırmayı deneyin. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. “Windows” düğmesine basın.
 2. Ekranınızın sol köşesindeki arama düğmesine “Uygulamalar ve Özellikler” yazın.
 3. “Uygulamalar ve Özellikler”i açın.
 4. “Twitch”e tıklayın.
 5. “Kaldır” seçeneğine dokunun.
 6. Tarayıcınızı açın.
 7. Şuraya git: resmi Twitch web sitesi.
 8. “Windows için İndir”i seçin.

Tarayıcınıza İfade Uzantıları Yükleme

Bazen Twitch kullanıcıları, bir kanalda çalışıp diğerinde çalışmayan üçüncü taraf ifadeleriyle ilgili sorunlar bildiriyor. Bunun nedeni, kanalda FFZ ve BTTV uzantılarından izin verebileceğiniz ifadelerin sınırlı olması olabilir. Yani yalnızca bazı yayıncılar aynı emojilere sahip olacak.

Ek olarak, indirip yüklemediğiniz uzantılar yoksa sohbette belirli emojileri göremeyebilirsiniz. Uzantıları şu şekilde indirebilirsiniz:

 1. Tarayıcınızı açın.
 2. Git FFZ veya BTTV resmi web siteleri.
 3. “Opera için İndir” seçeneğine veya varsayılan tarayıcınıza dokunun.
 4. İfade uzantılarına yönelik tarayıcıyı seçmek için “Diğer Tarayıcılar”ı seçin.
 5. Bir eklenti sayfasında “(Tarayıcıya Ekle)”ye dokunun.
 6. Uzantının kullanımına Twitch hesabınızla yetki verin.
 7. Akışı açın ve “Sohbet Ayarları”nı tıklayın.
 8. Orada BTTV veya FFZ ayarlarına dokunun.
 9. “İfade Menüsü”ne gidin ve uzantıları etkinleştirin.

Diğer Çözümler

Twitch desteğiyle iletişime geçmeden önce izlediğiniz yayıncının sizinle aynı ifade uzantılarına sahip olduğundan emin olun ve sohbette kullanmak için hangi ifadeleri seçtiklerini görün. Ayrıca Twitch’i farklı tarayıcılarda açmayı, internet bağlantınızı kontrol etmeyi veya yukarıda bahsedilenler işe yaramadıysa yayıncıya ifadeler hakkında soru sormayı deneyebilirsiniz.

Twitch sohbetinde emojileri görememenizin bir başka nedeni de onları yanlış yazıyor olmanızdır. Emoji metnini tam olarak yazmak önemlidir. Harflerin yanlış yazılması veya boşluk bırakılması gibi herhangi bir hata, istenen ifadeyle sonuçlanmayacaktır. Hangi metni girmeniz gerektiğini bilmiyorsanız, ifadenin üzerine gelin ve ne yazmanız gerektiğini görebilirsiniz.

SSS

7TV nedir ve Twitch’te nasıl kullanılır?

7TV, BTTV ve FFZ ile aynı şekilde kurulabilen bir ifade uzantısıdır. Tek yapmanız gereken onu resmi web sitesinden indirmek, varsayılan tarayıcınıza eklemek ve hesabınızla Twitch’te kullanımına izin vermek. Daha sonra bunları Twitch sohbetinden kullanmanız yeterli.

Twitch ifadelerinin kilidini kalıcı olarak nasıl açarım?

Twitch’te farklı türde ifadeler vardır. Bazılarının kilidini kalıcı olarak açabilirsiniz, bazıları ise aylık ücret gerektirir. Global Twitch ifadeleri ücretsizdir ve bunları istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Alt ifadeler, kanala abone olan kişiler için ayrılmıştır ve aboneliğe devam etmediğiniz sürece bir ay sonra sona erer. Yeterli miktarda bit toplayıp bağışladıktan sonra bit ifadelerinin kilidi kalıcı olarak açılabilir. Son olarak, üçüncü taraf ifadeleri yüklendikten sonra istediğiniz zaman kullanılabilir.

Twitch Emojilerini Kullanmak

Twitch sohbetinde büyük bir ifade kütüphanesinin kullanılmasını istiyorsanız bunların kilidini açmanız, alt ifadeler kazanmanız ve uzantılar yüklemeniz gerekir. Bir sınır olduğundan ve yayıncıların yayınlarında yalnızca 40 civarında üçüncü taraf ifadesine izin verebileceğinden her kanalda bazı emojileri kullanamıyorsanız endişelenmeyin.

En sevdiğiniz ifade hangisi? Twitch’te üçüncü taraf ifadelerini ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory